Z raportu wynika, że ​​światowe potęgi nuklearne wzmacniają swoje arsenały w miarę wzrostu napięcia geopolitycznego


Londyn
CNN

Z nowego raportu wynika, że ​​państwa posiadające broń nuklearną wzmacniają swoje arsenały, a wiele z nich przygotowuje nowe systemy broni uzbrojonej w broń nuklearną lub zdolne do jej wykorzystania w obliczu rosnących napięć geopolitycznych.

Dziewięć mocarstw nuklearnych – Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael – kontynuuje modernizację swoich zapasów broni, a Chiny prawdopodobnie po raz pierwszy rozmieszczą niewielka liczba broni nuklearnej. głowic bojowych na rakietach w czasie pokoju”, Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI) – stwierdził w nowym raporcie Opublikowano w poniedziałek.

„Chociaż całkowita liczba głowic nuklearnych na świecie w dalszym ciągu spada wraz ze stopniowym demontażem broni z czasów zimnej wojny, niestety w dalszym ciągu obserwujemy z roku na rok wzrost liczby sprawnych głowic nuklearnych” – powiedział Dan Smith, dyrektor instytutu. „Wydaje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać, a być może przyspieszy w nadchodzących latach, i jest bardzo niepokojąca”.

Według Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie w styczniu 2024 r. całkowity światowy zapas głowic oszacowano na 12 121 głowic, z czego około 9585 znajdowało się w zapasach wojskowych do potencjalnego wykorzystania. Zespół doradców szacuje, że 3904 z tych głowic zostały rozmieszczone przez rakiety i samoloty, czyli o 60 głowic więcej niż w styczniu 2023 r.

Jung Yeon-ji/AFP/Getty Images/File

Telewizyjny program informacyjny w Seulu w Korei Południowej pokazuje materiał filmowy z północnokoreańskiego testu rakietowego przeprowadzonego 1 stycznia 2020 r.

Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie podał, że większość rozmieszczonych głowic, około 2100, utrzymywana była w „wysokim operacyjnym pogotowiu balistycznym”. Chociaż prawie wszystkie z tych głowic są własnością Stanów Zjednoczonych i Rosji, uważa się również, że po raz pierwszy w Chinach niektóre głowice znajdują się w stanie najwyższej gotowości operacyjnej.

Według szwedzkiego think tanku Rosja i Stany Zjednoczone łącznie posiadają prawie 90 procent całej broni nuklearnej, a liczba nadających się do użycia głowic bojowych, którymi będą dysponować w 2023 roku, pozostanie w większości stabilna. Szacuje się jednak, że Rosja rozmieściła wraz z siłami operacyjnymi o około 36 głowic więcej niż w styczniu 2023 r.

READ  Korea Północna przygotowuje system wystrzeliwania rakiet, którego celem są skupiska ludności w Korei Południowej

„Przejrzystość dotycząca sił nuklearnych w obu krajach spadła po zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., a dyskusje na temat porozumień w sprawie podziału broni nuklearnej stają się coraz ważniejsze” – stwierdził szwedzki zespół doradców.

Dodała, że ​​Rosja i Stany Zjednoczone posiadają także ponad 1200 głowic każda, które zostały wcześniej wycofane ze służby wojskowej i są stopniowo demontowane.

Pomimo „publicznych twierdzeń złożonych w 2023 r.”, jakoby Rosja rozmieściła broń nuklearną na terytorium Białorusi, „nie ma jednoznacznych wizualnych dowodów na to, że faktycznie doszło do rozmieszczenia głowic bojowych” – stwierdził instytut.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem szacuje się, że wielkość chińskiego arsenału nuklearnego wzrosła z 410 głowic w styczniu 2023 r. do 500 głowic w styczniu 2024 r. „i oczekuje się, że będzie nadal rosła”.

„Chiny rozbudowują swój arsenał nuklearny szybciej niż jakikolwiek inny kraj” – powiedział Hans Christensen, starszy pracownik programu „Broń masowego rażenia” Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu. „Ale prawie wszystkie państwa posiadające broń nuklearną albo mają plany, albo podejmują poważne wysiłki mające na celu zwiększenie sił nuklearnych”.

Do końca dekady Chiny będą prawdopodobnie dysponować taką samą liczbą międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM), jak Rosja czy Stany Zjednoczone, ale oczekuje się, że zapasy głowic nuklearnych Pekinu pozostaną znacznie mniejsze w porównaniu z jego zapasami.

Wojskowy program nuklearny Korei Północnej pozostaje „kluczowym elementem strategii bezpieczeństwa narodowego”, a Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie szacuje, że samotne królestwo posiada około 50 głowic bojowych i wystarczającą ilość materiału rozszczepialnego, aby osiągnąć aż 90 głowic, co stanowi „znaczną liczbę” wzrasta.” „W porównaniu z szacunkami Korei Północnej.” styczeń 2023 r.”

Według SIBRI wydaje się, że w 2023 r. Korea Północna przeprowadziła swój pierwszy test rakiety balistycznej krótkiego zasięgu wystrzelonej z prymitywnego silosu i zakończyła prace nad co najmniej dwoma typami pocisków manewrujących do ataku lądowego (LACM) przeznaczonych do przenoszenia broni nuklearnej .

READ  Kontrakty terminowe na Wall Street i euro rosną w związku z nadziejami na szczyt Biden-Putin

„Podobnie jak wiele innych państw posiadających broń nuklearną, Korea Północna kładzie nowy nacisk na rozwój swojego arsenału taktycznej broni nuklearnej” – powiedział Matt Korda, pracownik naukowy w programie Broń masowego rażenia Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie. „W związku z tym rośnie obawa, że ​​Korea Północna może zamierzać użyć tej broni na bardzo wczesnym etapie konfliktu”.

Eric McGregor/LightRocket/Getty Images/File

Demonstranci przeciw broni nuklearnej przed siedzibą amerykańskiej misji przy ONZ.

Szwedzki ośrodek badawczy stwierdził, że wojny na Ukrainie i w Gazie osłabiły dyplomację nuklearną na arenie międzynarodowej.

W 2023 roku Rosja zawiesiła swoje uczestnictwo w Traktacie o środkach na rzecz dalszej redukcji i ograniczenia strategicznej broni ofensywnej (Nowy START), ostatnim pozostałym traktacie o kontroli zbrojeń nuklearnych, który ogranicza strategiczne siły nuklearne Rosji i USA, podczas gdy Stany Zjednoczone w odpowiedzi wstrzymały wymiana danych.

Instytut SIPRI stwierdził, że Moskwa w dalszym ciągu groziła użyciem broni nuklearnej w świetle zachodniej pomocy dla Ukrainy, a w maju 2024 r. przeprowadziła w pobliżu granicy z Ukrainą ćwiczenia z taktyczną bronią nuklearną.

„Od czasów zimnej wojny nie widzieliśmy, żeby broń nuklearna odgrywała tak znaczącą rolę w stosunkach międzynarodowych” – powiedział Wilfred Wan, dyrektor programu ds. broni masowego rażenia w Międzynarodowym Instytucie w Sztokholmie. Powiedział: „Trudno uwierzyć, że minęły zaledwie dwa lata, odkąd przywódcy pięciu głównych krajów posiadających broń nuklearną ponownie potwierdzili, że „wojny nuklearnej nie można wygrać i nie można jej nigdy prowadzić”.

Co więcej, wydawało się, że porozumienie między Iranem a Stanami Zjednoczonymi z czerwca 2023 r. „tymczasowo uspokoiło napięcia między obydwoma krajami”, ale początek wojny między Izraelem a Hamasem w październiku „wywróciło porozumienie do góry nogami, powodując ataki zastępcze grup Wspierany przez Iran. Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie stwierdził: „Wydaje się, że siły amerykańskie w Iraku i Syrii kładą kres irańsko-amerykańskim wysiłkom dyplomatycznym”.

READ  Możliwy cios dla ukraińskiego Himara uderza w okupowany przez Rosję Melitopol | Ukraina

Zespół doradców stwierdził, że wojna między Izraelem a Hamasem „podkopała także wysiłki” mające na celu włączenie Izraela do konferencji w celu ustanowienia strefy wolnej od broni nuklearnej i innej broni masowego rażenia na Bliskim Wschodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *