Załoga Boeinga ponownie wstrzymuje wystrzelenie kapsuły kosmicznej Starliner: NPR

Rakieta Atlas V United Launch Alliance wjechała w czwartek na platformę startową wraz z promem kosmicznym Starliner Boeinga przed testem w locie przeprowadzonym przez załogę Boeinga z NASA.

NASA/Getty Images


Ukryj tytuł

Zmień tytuł

Obrazy NASA/Getty

Planowany start kapsuły kosmicznej Starliner Boeinga został odwołany w sobotę, kilka minut przed planowanym startem.

Gdy odliczanie pozostało 3:50, komputer Rocketa zainicjował atak. Statek kosmiczny musi wystartować w określonym momencie, aby zająć stację, co oznacza, że ​​misja musi poczekać jeszcze co najmniej jeden dzień przed startem.

NASA powiedział Scrub Zespoły pracowały nad zrozumieniem przyczyny, ponieważ „po kontynuowaniu liczenia zacisków komputerowy sekwencer wyjścia uziemienia nie został załadowany do prawidłowej konfiguracji operacyjnej”.

Kapsuła kosmiczna miała zabrać dwóch astronautów NASA ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie w 25-godzinny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Opracowana komercyjnie kapsuła przewożąca ludzi to zaplanowana misja.

NASA nie ogłosiła jeszcze, czy start odbędzie się w niedzielę.

Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams planowali zabrać Starlinera w swój dziewiczy lot, sprawdzając pojazd przed misjami operacyjnymi dla NASA. Po wycofaniu promu kosmicznego w 2011 r. NASA nawiązała współpracę z dwiema firmami komercyjnymi – Boeingiem i SpaceX – w celu transportu i wysyłania astronautów na stację kosmiczną.

Sobotni przegląd nastąpi miesiąc po pierwotnym planowaniu zadokowania Starlinera do stacji, a start był już opóźniony o lata.

Wcześniej, w sposób znany wielu podróżującym samolotem na Ziemi, NASA ogłosiła, że ​​bagaże astronautów zostaną pozostawione. Zagubiony bagaż nie jest winą Boeinga. System recyklingu moczu na stacji kosmicznej zepsuł się na początku tego tygodnia i NASA musiała zwolnić miejsce na wysłanie nowej pompy.

READ  Chipotle Mexican Grill (CMG) Zyski za I kwartał 2023 r

„Skończyło się na tym, że dźwigaliśmy dwie walizki załogi z ubraniami” – powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej Dana Weigel, kierownik programu NASA Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Weigel powiedział, że stacja kosmiczna posiada zapasowe ubrania i artykuły higieniczne, z których załoga może korzystać podczas swojego pobytu.

Oto, co jeszcze warto wiedzieć o teraz skróconej wersji.

Miał to być pierwszy załogowy lot Starlinera

W 2014 roku, NASA wręczyła nagrodę Boeingowi Kontrakt o wartości 4,2 miliarda dolarów na budowę Starlinera do przewozu astronautów na rutynowe misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Projekt Starliner był znacznie opóźniony w stosunku do harmonogramu i przekroczył budżet. Boeing szacuje, że program kosztował firmę Strata ponad miliarda dolarów.

W tym samym czasie NASA przyznała Boeingowi kontrakt, płacąc SpaceX 2,6 miliarda dolarów za budowę kapsuły Dragon. Statek kosmiczny odbył lot testowy z załogą w 2020 r. i obecnie nadal przewozi astronautów na stację.

Starliner boryka się z problemami technicznymi

Sobotnie szorowanie nie było pierwszym opóźnieniem programu Starliner.

Starliner nie dotarł na ISS podczas swojego dziewiczego rejsu w 2019 roku. Powodem był źle ustawiony zegar wewnętrzny, który powodował, że komputer zbyt szybko uruchamiał silniki kapsuły. Sonda zdołała dotrzeć do ISS podczas drugiej misji testowej w 2022 r., mimo że niektóre silniki odrzutowe nie działały zgodnie z planem.

Boeing opóźnił w zeszłym roku pierwszy załogowy lot Starlinera po tym, jak urzędnicy firmy zdali sobie sprawę, że taśma klejąca zastosowana na setkach metrów przewodów jest łatwopalna.

Próba wystrzelenia Starlinera przeprowadzona 6 maja została przerwana z powodu zablokowania się zaworu w rakiecie startowej. Zawór ten został wymieniony, ale inżynierowie odkryli niewielki wyciek helu w silnikach sterowych Starlinera.

READ  Rozprawa z Iranem wywołuje protesty po śmierci Mahza Amini

Wyciek może być spowodowany wadliwą uszczelką, chociaż inżynierowie nie są do końca pewni. Jednak po tygodniach szczegółowej analizy stwierdzili, że Starliner może bezpiecznie latać nawet w przypadku wycieku.

Przyszłość Starlinera

Jeśli Starliner w końcu uda się wynieść na orbitę, utoruje drogę dla większej liczby lotów Starlinerem, dzięki czemu NASA otrzyma dwa niezależne prywatne wahadłowce zdolne do przewożenia astronautów na stację kosmiczną.

W ramach swojej misji Wilmore i Williams planowali przetestować najważniejsze systemy Starlinera, w tym systemy podtrzymywania życia i komunikację, podczas dokowania do stacji kosmicznej. Chociaż statek kosmiczny może zasadniczo latać autonomicznie, obaj muszą przetestować ręczne sterowanie pojazdem, zbliżając się do orbitującej placówki.

10 czerwca WILCOX, Arizona — Załoga planowała spędzić na stacji około tygodnia, planując lądowanie pod baldachimem spadochronów 10 czerwca, kończąc 10-dniową misję. Zespoły NASA i Boeinga muszą przejrzeć dane z tego lotu, zanim zatwierdzą pojazd do misji operacyjnych. NASA ma nadzieję podzielić loty kosmiczne między Boeingiem i SpaceX, a misje do ISS będą odbywać się co sześć miesięcy.

Joe Hernandez z NPR przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *