Zdarzenie, które ma miejsce raz na 2000 lat na Antarktydzie

Według badań utrata lodu morskiego – 10 razy większa niż w Wielkiej Brytanii – na Morzu Antarktycznym zdarza się raz na 2000 lat.

Naukowcy z British Antarctic Survey wykorzystali zbiór danych klimatycznych CMIP6 do zbadania utraty lodu morskiego na dużą skalę zachodzącej na Antarktydzie. Ryzyko osiągnięcia rekordowo niskich poziomów dramatycznie wzrasta ze względu na zmiany klimatyczne.

W 2023 r. lód morski na Antarktydzie skurczył się do historycznie niskiego poziomu, co było szczególnie mylące, ponieważ do 2015 r. lód morski stale rósł.

Korzystając ze zbioru danych, zespół przeanalizował dane z 18 różnych modeli klimatycznych, aby zrozumieć prawdopodobieństwo tak gwałtownego spadku pokrywy lodowej morskiej.

Główna autorka Rachel Diamond wytłumaczyć Choć bardzo niski poziom lodu morskiego w 2023 r. staje się coraz bardziej prawdopodobny ze względu na zmianę klimatu, według modeli nadal uważa się go za bardzo rzadki.

„Po raz pierwszy wykorzystano tak duży zestaw modeli klimatycznych do sprawdzenia, jak bardzo prawdopodobne jest zmniejszenie się pokrywy lodowej w 2023 r.” – mówi. Mamy zaledwie czterdzieści pięć lat satelitarnych pomiarów lodu morskiego, co bardzo utrudnia ocenę zmian w zasięgu lodu morskiego. Tutaj w grę wchodzą modele klimatyczne.

Według modeli rekordowy minimalny zasięg lodu morskiego byłby zdarzeniem zdarzającym się raz na 2000 rok, gdyby nie doszło do zmiany klimatu. To mówi nam, że zdarzenie było bardzo ekstremalne i wynik mniejszy niż jeden na 100 uważa się za wyjątkowo nieprawdopodobny.

Naukowcy wykorzystali także modele do zbadania, ile czasu zajmie regeneracja lodu morskiego. Odkryli, że nawet po dwudziestu latach nie cały lód morski wokół Antarktydy powróci.

„Wpływ utrzymującego się na niskim poziomie lodu morskiego na Antarktydzie przez ponad dwadzieścia lat byłby poważny, w tym na lokalną i globalną pogodę oraz na unikalne ekosystemy Oceanu Południowego, w tym na wieloryby i pingwiny” – mówi współautorka badania Louise Syme.

READ  Teleskop rejestruje oszałamiający obraz gwiazdy rodzącej się 1300 lat świetlnych od Ziemi

Tego typu badania mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia, jak szybka jest prawdopodobna utrata lodu morskiego i czy w nadchodzących dziesięcioleciach jego poziom prawdopodobnie pozostanie niski.

SubskrypcjaDo bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.

Jak dołączyć Bezpłatny kanał WhatsApp indy100

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *