Zdjęcia satelitarne pokazują, że Egipt buduje mur w pobliżu Strefy Gazy, gdy Izrael atakuje Rafah.

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – Egipt buduje mur i wyrównuje teren w pobliżu swojej granicy ze Strefą Gazy. Planowany izraelski atak na przygraniczne miasto RafahZdjęcia satelitarne przeanalizowane w piątek przez program Associated Press.

Egipt, który nie przyznał się publicznie do budowy, wielokrotnie ostrzegał Izrael, aby nie eksmitował siłą ponad miliona Palestyńczyków przesiedlonych w Rafah za granicą podczas piątego miesiąca walk z grupą bojowników Hamas.

Ustalenia na granicy egipskiej na półwyspie Synaj sugerują jednak, że Kair przygotowuje się na taką ewentualność. Takie, które zagraża traktatowi pokojowemu z Izraelem z 1979 roku Jest to istotny czynnik bezpieczeństwa regionalnego.

Rząd egipski nie odpowiedział w piątek na prośby AP o komentarz. 11 lutego egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie ostrzegające przed możliwą ofensywą Izraela w Rafah i „wysiedleniem narodu palestyńskiego”.

Zdjęcia satelitarne wykonane w czwartek przez Maxar Technologies pokazują budowę muru, zlokalizowaną 3,5 km (2 mile) na zachód od granicy z Gazą, przy drodze Sheikh Juwayd-Rafa. Zdjęcia przedstawiają dźwigi, ciężarówki i betonowe barykady wzdłuż drogi.

Te zdjęcia satelitarne odpowiadają cechom widocznym na filmie opublikowanym 12 lutego przez londyńską Fundację Praw Człowieka Sinai. Film przedstawia dźwig podnoszący betonowe ściany wzdłuż drogi.

„Budowa ma na celu utworzenie odizolowanego obszaru o wysokim poziomie bezpieczeństwa w pobliżu granic Strefy Gazy w ramach przygotowań na przyjęcie uchodźców palestyńskich (a) podczas masowego exodusu” – stwierdziła fundacja.

Wygląda na to, że w pobliżu pracownicy budowlani wyrównują i oczyszczają teren w nieznanym celu. Można go również zobaczyć na zdjęciach tego obszaru BBC Planet Labs. The Wall Street Journal, cytując anonimowych egipskich urzędników, opisał „obszar otoczony murem o powierzchni 8 mil kwadratowych (20 kilometrów kwadratowych) jako zamieszkiwany przez ponad 100 000 ludzi.

Domy i pola uprawne w okolicy zostały wcześniej zniszczone Wojna Egiptu z Państwem Islamskim Podmiot stowarzyszony z grupą Państwa Islamskiego w obszarze.

READ  Elon Musk zakazuje „podszywania się” na parodii Twittera Elona

Twardi urzędnicy w rządzie izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu podnieśli możliwość wydalenia Palestyńczyków ze Strefy Gazy, czemu zdecydowanie sprzeciwia się główny sojusznik Izraela, Stany Zjednoczone. Strefa Gazy i okupowany Zachodni Brzeg to tereny, na których Palestyńczycy mają nadzieję stworzyć swoje przyszłe państwo.

Izraelskie wojsko skierowało pytania dotyczące budowy w Egipcie do biura Netanjahu, które nie odpowiedziało.

Oświadczenie izraelskiego Ministerstwa WywiaduSporządzona sześć dni po ataku Hamasu ze Strefy Gazy z 7 października, w którym zginęło 1200 osób i wzięto ponad 250 zakładników, propozycja wzywa do przeniesienia obywateli Gazy do miast namiotowych na północnym Synaju, a następnie do stałych miast i na bliżej nieokreślony korytarz humanitarny.

Tymczasem według ministerstwa zdrowia Gazy wojna między Izraelem a Hamasem spustoszyła ogromne połacie wybrzeża i zabiła ponad 28 600 osób, głównie kobiet i dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *