Zełenski na Ukrainie wznawia wojnę z korupcją wśród skandali | Wiadomości o korupcji

Po zarzutach o korupcję w resortach obrony i infrastruktury prezydent zapowiedział zmiany w rządzie.

Prawie rok po rosyjskiej inwazji na ten kraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział zmiany w rządzie i służbach bezpieczeństwa w ramach wznowionej walki z korupcją.

W swoim nocnym przemówieniu wideo w poniedziałek Zełenski nie wymienił wymienianych urzędników, ale zasugerował, że zbliżają się przetasowania.

„Są już decyzje personalne – niektóre dzisiaj, niektóre jutro – dotyczące ministerstw i innych centralnych struktur rządowych, a także władz różnych szczebli w regionach i organów ścigania” – powiedział prezydent.

Zełenski został wybrany miażdżącą porażką w 2019 roku dzięki obietnicom zreformowania rządu i walki z korupcją, która nękała kraj na długo przed wysłaniem przez Moskwę swoich wojsk przez granicę 24 lutego ubiegłego roku.

Ukraina zajmuje 122. miejsce na 180 krajów w Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International za rok 2021.

W weekend Ministerstwo Obrony zakupiło żywność dla żołnierzy po zawyżonych cenach, co wywołało pytania dotyczące procesów zamówień rządowych.

Policja antykorupcyjna poinformowała w niedzielę, że aresztowała wiceministra infrastruktury pod zarzutem przyjęcia we wrześniu 400 tys. Został również usunięty ze stanowiska wiceministra.

Ukraińskie media podały, że działania Zełenskiego zmierzające do usprawnienia rządu mogą doprowadzić do dymisji kilku ministrów i wyższych urzędników.

Jeden z czołowych doradców prezydenta powiedział wcześniej, że skorumpowani urzędnicy zostaną „poważnie” uwięzieni.

Zełenski zapowiedział w poniedziałek, że urzędnicy państwowi otrzymają zakaz odbywania osobistych podróży za granicę.

Posunięcie to wynika z doniesień, że zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Symonenko przebywał w Hiszpanii na wakacjach w grudniu i styczniu mercedesem należącym do lwowskiego biznesmena. Gazeta internetowa Ukrainska Prawda poinformowała, że ​​Simonenko złożył rezygnację, powołując się na źródła organów ścigania.

READ  Spotkajmy się w Logo

W poniedziałek komisja parlamentarna zgodziła się zaostrzyć przepisy dotyczące zamówień publicznych i upublicznić niektóre ceny w okresach konfliktu.

Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział komisji, cytowanej przez media, że ​​doniesienia ministerstwa o korupcji opierały się na „błędzie technicznym” i że żadne pieniądze nie przeszły z rąk do rąk.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że bada możliwe przestępstwa defraudacji lub nadużycia władzy w związku z zakupem, który jest wart 13 mld hrywien ukraińskich (352 mln USD).

Gospodarka Ukrainy skurczyła się w zeszłym roku o jedną trzecią, a kraj jest w dużym stopniu uzależniony od zachodniej pomocy finansowej. Darczyńcy, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska, wielokrotnie wzywali do większej przejrzystości i lepszego zarządzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.