„Zerwanie handlu” między Rosją a Niemcami może wywołać szok finansowy: Standard & Poor’s Global

Główny ekonomista Standard & Poor’s Global ostrzegł we wtorek, że szok finansowy może być nieuchronny, jeśli nastąpi „zerwanie w handlu” między Rosją a Niemcami.

„Patrząc na negatywny scenariusz… istnieje kilka różnych sposobów na rozegranie tego, ale uważamy, że sposób, który naprawdę poruszy ogólną igłę, jest rodzajem zerwania biznesu między Rosją a Europą” – powiedział Paul Gruenwald w rozmowie z CNBC „Squawk Box”. Azja.”

„Nie chodzi tylko o odcięcie gazu – czy Niemcy przestaną kupować, czy Rosja” – dodał.

Po niesprowokowanej rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiele światowych mocarstw, w tym Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada Moskwa uderzyła sankcjami. Unia Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu importu ropy z Rosji i tak właśnie zrobiła Ostatecznie zobowiązała się do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu o dwie trzecie.

Rosja ze swojej strony tego zażądała Tak zwane „nieprzyjazne” kraje płacą za gaz w rublachodnosząc się do tych, którzy nałożyli surowe sankcje gospodarcze, mające na celu izolację Rosji po jej niesprowokowanym ataku na Ukrainę.

ten Unia Europejska Około 40% swojego gazu ziemnego otrzymuje z rosyjskich rurociągów, a około jedna czwarta tego gazu przepływa przez Ukrainę. Niemcy Prawie połowę swojego gazu ziemnego pozyskuje z Rosji.

To doprowadziłoby do… niższego PKB, niższego zatrudnienia, niższego zaufania – a wtedy doznalibyśmy pewnego rodzaju szoku makrofinansowego.

Paweł Gruenwald

Główny Ekonomista, S&P Global

Gruenwald dodał: „Mamy kompleks energetyczny, mamy ceny towarów, mamy surowce przemysłowe importowane przez Europę, takie jak nikiel i tytan i inne tego typu rzeczy”.

Firma badawcza i konsultingowa Wood Mackenzie ostrzegła również, że światowa gospodarka może przejść „bardziej trwałe zmiany”, a światowy handel może zostać zmieniony przez kryzys.

„Jeśli pandemia COVID-19 podkreśla potrzebę skracania łańcuchów dostaw, wojna na Ukrainie podkreśla znaczenie wiarygodnych partnerów handlowych” – napisał we wtorek dyrektor ds. badań Peter Martin.

READ  Rosja bombarduje ukraińskie miasta pomimo obietnicy wycofania się z Kijowa

„Te siły mogą doprowadzić do trwałej reorganizacji światowego handlu. Globalna gospodarka staje się coraz bardziej regionalna – łańcuchy dostaw są krótsze z „zaufanymi” partnerami”.

Handel między Niemcami a Rosją

Gruenwald powiedział, że podział handlu między Niemcami a Rosją może ograniczyć niemiecką produkcję – jedno z trzech globalnych centrów produkcyjnych wraz z USA i Chinami.

„To doprowadziłoby do … niższego PKB, niższego zatrudnienia, niższego zaufania – a wtedy doznalibyśmy pewnego rodzaju szoku makrofinansowego. I to jest rodzaj scenariusza, o który się martwimy, który może poruszyć igłę, – ostrzegł.

Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego w 2021 r. handel między Niemcami a Rosją znacznie wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim, a wartość towarów wzrosła o 34,1% do 59,8 mld euro (65 mld USD).

W ubiegłym roku import z Rosji do Niemiec znacząco wzrósł, wzrastając o 54,2% w porównaniu do roku 2020. Wzrósł również eksport, ale wolniej niż import – wzrost o 15,4%.

Według agencji, wśród najważniejszych produktów eksportowanych przez Niemcy do Rosji są samochody, maszyny, przyczepy i produkty chemiczne. Głównym eksportem Rosji do Niemiec była ropa naftowa, gaz ziemny, minerały i węgiel.

Rosja odpowiadała za 2,3% całego niemieckiego handlu zagranicznego i była czwartym najważniejszym krajem niemieckiego importu poza Unię Europejską w 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.