Zjednoczone Emiraty Arabskie zawieszają wielomiliardowy kontrakt zbrojeniowy z powodu rosnącej frustracji z powodu konfliktu między USA a Chinami

Urzędnik z Emiratów powiedział CNN, że Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały Stany Zjednoczone o zawieszeniu rozmów w sprawie zakupu F-35. „Wymogi techniczne, suwerenne kontrole operacyjne i analiza kosztów/korzyści doprowadziły do ​​ponownej oceny”.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone pracują nad porozumieniem, które dotyczy wzajemnego bezpieczeństwa i warunków bezpieczeństwa dla przejęcia” – dodał urzędnik. „Stany Zjednoczone są preferowanym dostawcą zaawansowanych wymagań bezpieczeństwa dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a dyskusje na temat F-35 mogą zostać wznowione w przyszłości”.

Departament Stanu powiedział, że Biały Dom był „mocno” zaangażowany w porozumienie, które jest postrzegane jako kamień węgielny porozumienia z sierpnia 2020 r. mającego na celu normalizację stosunków dyplomatycznych między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem. Sprzedaż – która obejmie wyrafinowaną broń amerykańską, która nie została jeszcze przekazana światu arabskiemu – od tego czasu znajduje się na skraju konfliktu, a amerykańscy politycy zgłaszają obawy dotyczące umowy.

We wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w celu rozwiązania problemów obu krajów. „Partnerstwo USA ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi jest bardziej strategiczne i bardziej złożone niż jakakolwiek sprzedaż broni” – powiedział reporterom Kirby. „Ze względu na wymagania prawne i politykę zawsze będziemy kłaść nacisk na różne wymagania użytkowników końcowych. To norma”.

„Ponadto te wymagania użytkowników końcowych i bezpieczeństwo amerykańskiego sprzętu bezpieczeństwa mają charakter globalny, podlegają negocjacjom i nie są specyficzne dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – dodał.

Przełomowa umowa ma miejsce dzień po tym, jak izraelski premier Naphtali Bennett spotkał się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich z księciem koronnym Abu Zabi Mohammedem bin Saeedem, prawdziwym przywódcą Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To pierwsza oficjalna wizyta izraelskiego przywódcy w Zatoce.

„Chociaż nadal prowadzimy konsultacje, aby zapewnić jasne, wzajemne zrozumienie, jak niedawno potwierdziliśmy na targach lotniczych w Dubaju, kierownictwo Biden-Harris jest zaangażowane w proponowaną sprzedaż samolotów F-35, MQ-9B i amunicji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedział rzecznik.

READ  6 stycznia Sędzia USA odrzuca wniosek Trumpa o wycofanie zarzutów o podżeganie

Chińska firma Huawei Technologies Co. Rząd USA wielokrotnie wzywał Zjednoczone Emiraty Arabskie do rezygnacji z sieci telekomunikacyjnej i powiedział, że technologia może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ich systemów uzbrojenia.

„F-35 jest klejnotem koronnym Stanów Zjednoczonych i naszych sił powietrznych, dzięki czemu możemy chronić bezpieczeństwo techniczne wszystkich naszych sojuszników” – powiedziała CNN Mira Resnick, zastępca sekretarza stanu USA ds. bezpieczeństwa regionalnego. Becky Anderson w zeszłym tygodniu odpowiedziała na pytanie, czy ZEA powinny wybierać między Huawei a F-35.

„Są to rozmowy, które przeprowadziliśmy z Emirates na temat wyborów, które mogą teraz podjąć, aby zapewnić, że mogą być częścią programu F-35” – dodał Resnick.

Jednak urzędnicy ZEA są sceptycznie nastawieni do twierdzeń USA o możliwym naruszeniu bezpieczeństwa i wyrazili zaniepokojenie uwikłaniem w „nową zimną wojnę” między czołowym partnerem handlowym a jego kluczowym sojusznikiem strategicznym. „Niepokoi nas ostra konkurencja (między Chinami a Stanami Zjednoczonymi) i ta cienka granica między nową zimną wojną” – powiedział w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie Anwar Karkash, czołowy doradca dyplomatyczny Zjednoczonych Emiratów Arabskich. . „Ponieważ, jako małe państwo, myślę, że odczujemy to negatywnie, ale nie będzie to miało potencjału, aby w jakikolwiek sposób pozytywnie wpłynąć na tę konkurencję”.

Spośród tych notatek, Karkaszum Potwierdzone raporty Zjednoczone Emiraty Arabskie zamknęły chiński obiekt, podejrzewając, że jest on wykorzystywany do celów wojskowych i nie zgadzały się z amerykańską charakterystyką bazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. „W opinii Zjednoczonych Emiratów Arabskich tych konkretnych obiektów nie można w żaden sposób uznać za obiekty wojskowe” – powiedział Karkash. „Jednak Stany Zjednoczone miały swoje obawy i przestaliśmy pracować nad tymi obiektami w świetle tych amerykańskich obaw”.

„Ale nasze stanowisko jest takie samo. Te obiekty nie są tak naprawdę obiektami wojskowymi” – dodał. – Ale znowu, miałeś obawy swojego głównego partnera. Myślę, że ignorowanie obaw partnera jest głupotą.

READ  Kontuzja Giannisa Antetokounmpo rzuciła ciemną chmurę na zwycięstwo Bucks nad Celtics

Rzecznik Pentagonu Kirby powiedział, że jutro ma odwiedzić Pentagon delegacja wojskowa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chociaż to spotkanie nie powinno dotyczyć sprzedaży F-35, na pewno nadejdzie, powiedział.

„To spotkanie nie miało na celu rozmowy o sprzedaży sprzętu wojskowego” – powiedział. „Zaprojektowano go, aby porozmawiać o szerszym zakresie naszych relacji w zakresie bezpieczeństwa ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Mam jednak nadzieję, że to okazja do porozmawiania z nimi o ich obawach. Sprzedaż”.

Mustafa Salem i Celine Alcaldi zgłosili się z Abu Zabi. Jennifer Hansler i Oren Lieberman zgłosili się z Waszyngtonu. Tamara Kiplawi pisała z Londynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *