Znany reżyser Bob Rafelson, reżyser nowej ery Hollywood, umiera w wieku 89 lat

Zmarł Bob Rafelson, wpływowa postać nowej ery Hollywood lat 70., nominowana do dwóch Oscarów za „Pięć łatwych utworów”. Miał 89 lat.

Jego żona, Gabriel Turek Rafelson, powiedziała, że ​​Rafelson zmarł w swoim domu w Aspen w sobotni wieczór wśród swojej rodziny.

Raffelson był odpowiedzialny za współtworzenie grupy fantasy pop i serialu telewizyjnego „The Monkees” wraz z nieżyjącym już Bertem Schneiderem, który w 1967 roku zdobył nagrodę Emmy za najlepszy serial komediowy.

Ale prawdopodobnie jest najbardziej znany ze swojej pracy w epoce Nowego Hollywood, w której klasyczny system studyjny ustąpił miejsca szeregowi zbuntowanych młodych głosów i nowym stylom filmowym, i pomógł przyciągnąć talenty, takie jak Martin Scorsese, Brian De Palma, Francis Ford Coppoli i Stevena Spielberga.

Raffelson wyreżyserował i był współautorem „Five Easy Pieces”, opowiadającego o pianiście z wyższych sfer, pragnącego bardziej robotniczego życia, oraz „The King of Marvin Gardens” o przygnębionym prowadzącym wieczorny program radiowy. W obu filmach wystąpił Jack Nicholson i eksplorował motywy zanikającego amerykańskiego snu. Pięć łatwych utworów zdobyło dwie nominacje do Oscara Raffelsona w 1971 roku za najlepszy film i scenariusz.

Wyprodukował także klasyki New Hollywood, w tym „The Last Picture Show” Petera Bogdanovicha i „Easy Rider” Dennisa Hoppera.

Rafelson był nominowany do dwóch Oscarów za „Pięć łatwych utworów”.
Kolumbia Zdjęcia / Album

Coppola określił go kiedyś jako „jednego z najważniejszych operatorów filmowych swoich czasów”, a jego wielbicielami są Quentin Tarantino i Wes Anderson.

Rafelson urodził się w Nowym Jorku i był dalekim krewnym scenarzysty „The Jazz Singer” Samsona Rafelsona, który powiedział, że interesuje go jego praca. W Dartmouth zaprzyjaźnił się także z legendarnym scenarzystą Buckiem Henrym.

Swoje zainteresowanie kinem japońskim i filmami Yasujiro Ozu, zwłaszcza „Tokyo Story”, rozwinął podczas służby w armii amerykańskiej w Japonii.

Bob Rafelson na zestawie sprężyn stawowych.
Raffelson był odpowiedzialny za współtworzenie grupy fantasy pop i serialu „The Monkees”.
HBO / album

Po ukończeniu college’u Raffelson poślubił swoją ukochaną ze szkoły średniej, która pracowała jako scenograf przy jego i innych filmach. Rozpoczął karierę w telewizji, pisząc w programach takich jak „The Witness” i „The Greatest Show on Earth”.

READ  Recenzja sezonu 4 „Cudowna pani Maisel”

Ale „Monkees” był jego pierwszym wielkim hitem. Powiedział, że pomysł na The Monkees wyprzedził Beatlesów i komedię muzyczną „A Hard Day’s Night”, ale okazał się dobrym momentem, gdy miał premierę w NBC w 1966 roku. na siebie.

The Monkees zadebiutował także jako reżyser, Head, który był pierwszą z wielu współpracy z Nicholsonem.

„Może myślałem, że zacząłem jego karierę, ale myślę, że on zaczął moją karierę” – powiedział Nicholson w rozmowie z Esquire w 2019 roku.

Raffelson był najbardziej dumny ze swojego filmu z 1990 roku, Góry Księżyca, filmu biograficznego, który opowiada historię dwóch odkrywców, Sir Richarda Burtona i Johna Hanninga Specka, którzy poszukują źródła Nilu, powiedziała jego żona.

Powiedziała, że ​​przygody Raffelsona w takich miejscach jak Maroko, Indie, Azja Południowo-Wschodnia, Meksyk i Gwatemala wpłynęły na jego pracę.

„Nic nie kochał bardziej niż zniknięcie w dziwnych zakamarkach świata” – powiedział Taurek Rafelson.

Rafelson opuścił Hollywood dwie dekady temu, aby skupić się na wychowaniu dwóch synów z Torikiem Rafelsonem, Ethanem i Harperem w Aspen. On i jego pierwsza żona, Toby Rafelson, mieli również dwoje dzieci, Petera i Julie, która zmarła w 1973 roku, gdy miała dziesięć lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.