Żona sojusznika Putina zatrzymanego na Ukrainie prosi Zełenskiego o uwolnienie go

sławna żona Główny sojusznik Władimira Putina na Ukrainie Osobiście zaapelował do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o uwolnienie z niewoli – twierdząc w piątek, że był bity i „prześladowany z powodów politycznych”.

Oksana Marczenko – była gwiazda telewizji, która prowadziła program „X-Factor Ukraine” – opublikowała apel na żywo w środę, dzień po tym, jak jej mąż Putin Pal Wiktor Medwedczuk został zatrzymany w Kijowie za zdradę stanu.

Powiedziała, mówiąc bezpośrednio do kamery w Jej prośba na YouTube.

Podkreśliła 67-letniego oligarchę i byłego lidera prorosyjskiej partii opozycyjnej: „Nie ma wątpliwości, że mój mąż jest prześladowany z powodów politycznych, niezgodnych z prawem Ukrainy i prawem międzynarodowym”.

W piątek powiedziała Nowe apele padły podczas konferencji prasowej w MoskwieTwierdzi, że jej mąż jest „więźniem politycznym”.

„Nie mam wątpliwości, że mój mąż został pobity w ciągu kilku godzin po jego schwytaniu” – powiedział Marczenko na konferencji prasowej, nie przedstawiając dowodów.

Oksana Marczenko z mężem Wiktorem Medwedczukiem.
@oksana.marchenko.tv

„Proszę o pomoc w powstrzymaniu tortur fizycznych i psychicznych” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​„niestety” nie słyszała od Zełenskiego – i przyznała, że ​​też się tego nie spodziewała.

„On nie odpowiada na takie pytania, to jego własne prawo”, powiedział Marczenko, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Na tym zdjęciu, dostarczonym przez Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy, oligarcha Wiktor Medwedczuk, były lider prorosyjskiej partii opozycyjnej i bliski współpracownik rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, siedzi skuty kajdankami po aresztowaniu w operacji specjalnej prowadzonej przez tajemnicę państwa wywiadu we wtorek 12 kwietnia 2022 r. na Ukrainie.
Oligarcha Wiktor Medwedczuk siedzi skuty kajdankami po aresztowaniu w specjalnej operacji przeprowadzonej przez ukraiński wywiad 12 kwietnia 2022 r. na Ukrainie.
Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy za pośrednictwem AP

Medwedczuk – Wystawione przez Forbes W ubiegłym roku 12. osoba znalazła się na liście najbogatszych osób na Ukrainie o wartości 620 mln dolarów – w areszcie domowym w maju zeszłego roku pod zarzutem „zdrady stanu”.

W styczniu Stany Zjednoczone oskarżyły Medwedczuka o udział w staraniach rosyjskich służb wywiadowczych o przygotowanie przyjaznych ukraińskich polityków do przejęcia kontroli nad krajem przy wsparciu sił okupacyjnych.

Według ukraińskiej policji uciekł z aresztu domowego kilka dni po inwazji Putina na Ukrainę pod koniec lutego.

Viktor Medvedchuk (z lewej), przewodniczący Rady Platformy Ukraińskiej Opozycji - dożywotnio i prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w rezydencji Novo Ogaryovo
Wiktor Medwedczuk z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
ZUMAPRESS.com

Zełenski ogłosił swoje aresztowanie we wtorek, co pokazało mu smutek i powściągliwość – i wywołało powszechne świętowanie.

READ  Rosja bombarduje ukraińskie miasta pomimo obietnicy wycofania się z Kijowa

„To symboliczne wydarzenie, jak schwytanie Goebbelsa, wielki sukces z moralnego i politycznego punktu widzenia” – powiedział Siergiej Leszczenko, doradca prezydenta Ukrainy. Powołując się na szefa propagandy nazistowskiej.

Według Agence France-Presse, twierdził: „To jest człowiek, który otrzymywał od Putina bezpośrednie instrukcje i środki, aby przygotować ziemię do inwazji”.

Oksana Marczenko i Wiktor Medwedczuk
Marchenko to była gwiazda telewizyjna, która była gospodarzem programu „X-Factor Ukraine”.
@oksana.marchenko.tv

Medwedczuk i Kreml zaprzeczają, jakoby trzymał za sznurki Kremla kijowskiego.

Nie ukrywał jednak swojej bliskości z Putinem, chwaląc się nawet, że wojowniczy prezydent jest ojcem chrzestnym swojej najmłodszej córki Dariny.

„Mamy świetne relacje. Zostały zbudowane przez wiele lat” – powiedział Medvedchuk AFP w 2019 roku.

z drutem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.