2022 Emilia Romagna Grand Prix FP1 Raport i najważniejsze informacje: Charles Leclerc prowadzi Carlosa Sainza w zatopionym treningu przed kwalifikacjami

Lider mistrzostw Charles Leclerc pokonał kolegę z zespołu Ferrari, Carlosa Sainza, w najszybszym czasie podczas mokrego treningu otwierającego Grand Prix Emilia-Romania.

Monako osiągnął 1min 29,402 sekundy, aby zakończyć 0,877 sekundy za Sainzem, gdy Ferrari prowadził sesję – podczas gdy Max Verstappen był o 1,465 sekundy przed prowadzeniem na trzecim miejscu.

bo to pierwsze Wyścigi F1 W weekend roku była to jedyna sesja treningowa przed kwalifikacjami w piątek, co oznaczało, że kierowcy byli chętni do wyjścia na tor w celu zebrania danych.

Warunki były bardzo trudne na początku, a Leclerc Ferrari dwukrotnie skręcił na całkowicie mokrych oponach. Potem okrążył jeszcze dwa razy, gdy kurs poprawił się wystarczająco dla średniozaawansowanych.

Ciągły deszcz dał kierowcom Formuły 1 szansę przetestowania mechanizmu 2022 w mokrych warunkach, z Lando Norrisem obracającym się i na krótko wyciągając czerwoną flagę, podczas gdy Valtteri Bottas zakręcił swoją Alfą Romeo i wylądował na ostatnim okrążeniu.

+ 3,586 sekund

Haas spisywał się doskonale w trudnych warunkach, gdy Kevin Magnussen zdobył imponującą czwartą pozycję, choć trzy sekundy straty do prowadzenia, a jego kolega z drużyny, Mick Schumacher, uzupełnił pierwszą piątkę.

Sergio Perez zajął szóste miejsce z Fernando Alonso, który w ten weekend prowadzi nową podłogę w Alpach, a Sebastian Vettel ósmy jako fan Aston Martina.

Pionierską AlphaTauri, która w ten weekend ma mocno zmienioną podłogę, była dziewiąta Yuki Tsunoda, a pierwszą dziesiątkę zajął George Russell z Mercedesa.

Bottas zajął 11. miejsce dla Alfa Romeo, przed Pierre Gasly z Alfa Torri, z kierowcą Alpine Estebanem Oconem – który dokonał wymiany silnika przed sesją – 12. miejsce.

Norris wyszedł z alei po wejściu na żwir i zakończył dzień 14 razy szybciej, 10 razy przed swoim kolegą z drużyny McLarena, Danielem Ricciardo.

Najważniejsze punkty 1. PR: Grand Prix Emilia-Romania

Lance Stroll zajął 16 miejsce, podczas gdy Alex Albon miał siedem sekund straty do lidera Williamsa. Siedmiokrotny mistrz świata Lewis Hamilton zostawił za późno na ukończenie okrążenia na średniozaawansowanych i narzekał na problemy z rozgrzewaniem opon w drodze na 18. miejsce.

Zhou Guanyu zajął 19. miejsce dla Alfy Romeo z Nicholasem Latifi – który zszedł z toru na początku sesji – i ukończył klasyfikację Williamsa ze stratą 10,2 sekundy.

Kwalifikacje do Grand Prix Emilia-Romania odbędą się w piątek o godzinie 17:00 czasu lokalnego.

Kliknij tutaj, aby zasubskrybować F1 TV Rozszerzone relacje z wyścigów, ekskluzywne materiały, archiwa wideo i nie tylko.