Administracja Bidena ponownie omija Kongres, sprzedając Izraelowi sprzęt wojskowy

Julia Nickinson/Reuters

Sekretarz stanu Antony Blinken przemawia w Departamencie Stanu w Waszyngtonie, 21 grudnia 2023 r.CNN

Administracja Bidena Już drugi raz w tym miesiącu Stany Zjednoczone ominęły Kongres, zatwierdzając transfer sprzętu wojskowego o wartości prawie 150 milionów dolarów do Izraela w związku z wojną tego kraju z Hamasem.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział w piątek, że sekretarz stanu Antony Blinken poinformował Kongres, że podjął nadzwyczajną decyzję o natychmiastowym zatwierdzeniu transferu „dodatkowych elementów kal. 155 mm, w tym zapalników, ładunków i spłonek, dzięki którym pociski kal. 155 mm są skuteczne”.

„Biorąc pod uwagę pilność potrzeb obronnych Izraela, Sekretarz poinformował Kongres, że skorzystał ze swojego delegowanego uprawnienia w celu ustalenia istniejącej sytuacji nadzwyczajnej, która wymagałaby natychmiastowej zgody na przeniesienie” – powiedział rzecznik.

Do poprzedniej sprzedaży dodano dodatkowe pozycje, „dzięki czemu łączna wartość sprzedaży wyniosła 147,5 miliona dolarów” – powiedział rzecznik.

Na początku tego miesiąca administracja pośpieszyła ze sprzedażą Izraelowi tysięcy sztuk amunicji, z pominięciem zwyczajowego 20-dniowego okresu przyznawanego komisjom Kongresu na rozpatrzenie takiej sprzedaży. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało do komisji nadzoru nadzwyczajne ogłoszenie, że ponad 13 000 pocisków do czołgów zostanie dostarczonych do Izraela bez „dalszych informacji, szczegółów i gwarancji”.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział wówczas: „Nie zgadzamy się z rządem Izraela, że ​​musi się do niego zastosować [international humanitarian law] Musi podjąć wszelkie możliwe kroki, aby uniknąć krzywdzenia ludności cywilnej.

Transakcja o wartości 106 milionów dolarów była częścią większego zamówienia na sprzedaż Izraelowi łącznie 45 000 pocisków do czołgów.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem: Ewakuacja wcześniaków z głównego szpitala w Gazie do Egiptu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *