Akcje HPE osiągają największe od 2016 roku wzrosty w sprzedaży serwerów sztucznej inteligencji

(Bloomberg) — Akcje Hewlett Packard Enterprise Co. wzrosły aż o 16% w notowaniach przed otwarciem sesji po tym, jak firma odnotowała przychody wyższe od szacunków analityków w związku z dużym wzrostem sprzedaży serwerów zaprojektowanych do obsługi sztucznej inteligencji.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

We wtorek firma podała w oświadczeniu, że przychody w drugim kwartale fiskalnym wzrosły o 3,3% do 7,2 miliarda dolarów. Według danych zebranych przez Bloomberg, Wall Street spodziewała się spadku o 2% rok do roku do 6,82 miliarda dolarów. W okresie zakończonym 30 kwietnia zysk, z wyłączeniem niektórych pozycji, wyniósł 42 centy na akcję. Analitycy szacują średnio 39 centów.

Tak dobre wyniki wynikają z działalności serwerowej firmy, która osiągnęła przychody w wysokości 3,87 miliarda dolarów. Analitycy szacują średnio na 3,45 miliarda dolarów. Firma podała, że ​​sprzedaż systemów zorientowanych na sztuczną inteligencję podwoiła się w porównaniu z pierwszym kwartałem do ponad 900 milionów dolarów. Rosnący popyt i lepsza dostępność półprzewodników dużej mocy firmy Nvidia Corp., powiedział w wywiadzie dyrektor generalny Antonio Neri. Doprowadziło to do wzrostu sprzedaży systemów sztucznej inteligencji.

Akcje spółki wzrosły w środę do najwyższego poziomu 20,44 dolarów w notowaniach przed otwarciem sesji po zamknięciu na poziomie 17,60 dolarów w Nowym Jorku. Jeżeli wzrost ten utrzyma się po otwarciu rynków, będzie to największy zysk śróddzienny od marca 2016 r. Podczas gdy konkurencyjne firmy zajmujące się serwerami, firma Dell Technologies Inc. i Super Micro Computer Inc. Akcje wzrosły w tym roku odpowiednio o 77% i 171%, bo w obszarze serwerów sztucznej inteligencji akcje HPE wzrosły zaledwie o 3,7%.

„Myślę, że rynek zacznie się do tego budzić” – powiedział Neri o działalności HPE w zakresie serwerów AI. „Myślę, że po dzisiejszym ogłoszeniu zrozumieją więcej”.

Obecne zaległości HPE w zakresie systemów sztucznej inteligencji wynoszą obecnie 3,1 miliarda dolarów, powiedziała dyrektor finansowa Mary Myers podczas telekonferencji po opublikowaniu wyników. Dell podał w zeszłym tygodniu, że zaległości w zakresie serwerów AI osiągnęły 3,8 miliarda dolarów.

READ  81% sprzedawców detalicznych pobiera opłatę za zwrot produktów

Firma podała, że ​​sprzedaż w okresie kończącym się w lipcu będzie wynosić od 7,4 do 7,8 miliarda dolarów. Analitycy oczekiwali średnio 7,45 miliarda dolarów. Zysk, z wyłączeniem niektórych pozycji, będzie się wahał od 43 centów do 48 centów na akcję, w porównaniu z szacunkami na poziomie 46 centów.

HPE podniosło prognozę przychodów na rok finansowy na rok finansowy do 1–3%, z poprzedniej prognozy zakładającej stały wzrost do 2%. Spółka podała, że ​​zysk wyniesie około 1,90 dolara na akcję w połowie zakresu, w porównaniu z lutową prognozą wynoszącą 1,87 dolara na akcję.

„Rozwój serwerów AI w końcu zaczyna się urzeczywistniać” – napisał Wu Jin-ho, analityk w Bloomberg Intelligence. Perspektywy na cały rok są jednak rozczarowujące, biorąc pod uwagę rozwój działalności związanej ze sztuczną inteligencją, co sugeruje, że inne linie biznesowe, takie jak tworzenie sieci, pogarszają wyniki.

HPE Intelligent Edge, obejmujący działalność sieciową, odnotował w drugim kwartale przychody w wysokości 1,09 miliarda dolarów w porównaniu ze średnimi szacunkami na poziomie 1,25 miliarda dolarów. W styczniu HPE zgodziło się przejąć Juniper Networks Inc. Za 14 miliardów dolarów za posunięcie, które poprawiłoby ofertę sieciową. Neri powiedział, że spodziewa się poprawy popytu ze strony klientów w miarę upływu roku.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *