Aktualizacje dotyczące lądowania Odyseusza na Księżycu: Nova-C dokonuje pierwszego udanego komercyjnego lądowania na Księżycu

Lądowanie Odyseusza na Księżycu zakończyło się sukcesem!

Pomimo problemów technicznych, które prawie spowodowały opóźnienie, Odyseusz dotarł na powierzchnię Księżyca około 18:23 czasu wschodniego.

„Możemy bez wątpienia potwierdzić, że sprzęt znajduje się na Księżycu” – powiedział dr Tim Crane w transmisji NASA. „Odyseusz ma nowy dom”.

Według agencji zdjęcia lądowania na Księżycu w wysokiej rozdzielczości zostaną opublikowane w późniejszym czasie.

Lądownik Intuitive Machines o nazwie Odysseus wystartował w zeszłym tygodniu z należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie i w środę wszedł na orbitę Księżyca. To pierwszy spadek handlu w historii Stanów Zjednoczonych.

Oznacza to pierwsze lądowanie amerykańskiego statku kosmicznego od ponad 50 lat.

Lądownik wyposażony jest w pięć instrumentów NASA, w tym dedykowaną latarnię radiową Przenieś precyzyjną geolokalizację I kamery, które rejestrują Jak zmienia się powierzchnia Księżyca? Od interakcji z wałem napędowym statku kosmicznego, a także ładunkiem komercyjnym.

Odyseusz — nazywany przez pracowników „Odie” — będzie miał siedem dni, zanim na miejscu lądowania zapadnie ciemność, co zapobiegnie gromadzeniu przez panele słoneczne statku kosmicznego energii ze światła słonecznego i powodowaniu ujemnych temperatur.

Intuitive Machines była jedną z kilku firm certyfikowanych przez NASA pod Komercyjne usługi w zakresie ładunków księżycowych (CLPS) kontraktuje budowę prywatnych lądowników księżycowych, które będą wykorzystywane przez Federalną Agencję Kosmiczną m.in. do wysyłania instrumentów w przestrzeń kosmiczną.

Nazwiska pracowników firmy są wyryte w stopce, aby trwale odcisnąć ich nazwiska na powierzchni Księżyca, powiedział Steve Altemus, prezes i dyrektor generalny Intuitive Machines.

„Wygrawerowałem imiona wszystkich osób na spodzie podwozia, aby ich nazwiska zostały trwale wydrukowane na Księżycu, gdy delikatnie wylądujemy” – powiedział ABC News.

To już trzecia próba lądowania na Księżycu w tym roku. Na początku stycznia w lądowniku księżycowym Peregrine, zbudowanym przez firmę Astrobotic, doszło do poważnego wycieku paliwa, co zmusiło go do powrotu na Ziemię i spalenia po powrocie.

READ  Naukowcy reinkarnują mamuta włochatego, by powrócił za 4 lata

Tymczasem Japonia wystrzeliła rakietę na Księżyc we wrześniu 2023 r. i wylądowała 19 stycznia, stając się piątym krajem, który to zrobił. Jednak lądownik księżycowy wylądował do góry nogami i nie był w stanie rozmieścić swoich paneli słonecznych.

„Występuje niska grawitacja, bardzo mało atmosfery i dużo pyłu, więc inżynierowie muszą zgadnąć, jak statek kosmiczny zachowa się w takim środowisku, prawda? A to nie istnieje tutaj, na Ziemi” – powiedziała Regina Blue, dyrektor NASA Zastępca CLPS. Dyrektor programowy powiedziała ABC News, wyjaśniając, dlaczego lądowanie na Księżycu jest tak trudne.

„Muszą więc spędzić wiele godzin na testowaniu, testowaniu i testowaniu, a nawet wchodząc w takie środowisko panuje duża nieprzewidywalność, co bardzo utrudnia” – kontynuowała.

Te misje robotyczne są ważne dla eksploracji Księżyca, ponieważ NASA i Kanadyjska Agencja Kosmiczna przygotowują się do wysłania w najbliższej przyszłości czterech astronautów w podróż wokół Księżyca.

” target=”_blank”>Misja Artemis II w przyszłym roku. Jeśli misja się powiedzie, lądowanie Artemis III na Księżycu zaplanowano na rok 2026.

Zespół Artemis będzie się składał z trzech Amerykanów – Victora Glovera, Christiny Hammock Koch i Reeda Wisemana – oraz jednego Kanadyjczyka, Jeremy’ego Hansena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *