Alberto, pierwsza nazwana burza sezonu huraganów, słabnie w miarę przemieszczania się w głąb lądu nad Meksykiem.

AlbertoPo pierwsze Nazwany burzą tropikalną Narodowe Centrum ds. Huraganów w Miami ogłosiło to w czwartek wieczorem po przejściu stanu huraganów do tropikalnej depresji w sezonie huraganów na Atlantyku, ale nie wcześniej niż przed tym, jak burza zrzuciła ulewne deszcze i spowodowała rozległe powodzie w niektórych częściach Meksyku i Teksasu.

Co najmniej trzy ofiary śmiertelne zostały przypisane burzy, która w czwartek uderzyła w Meksyk. Chociaż burza ucichła w czwartek o 17:00, Alberto w dalszym ciągu przynosił ulewne deszcze i gwałtowne powodzie do północno-wschodniego Meksyku. Centrum huraganów zgłoszone.

W niektórych częściach północno-wschodniego Meksyku może spaść kolejne 5–10 cali deszczu, przy czym w większości meksykańskich stanów Coahuila, Nuevo Leon i Tamaulipas do 20 cali.

Centrum huraganów przewiduje, że w całym południowym Teksasie w czwartek wieczorem opady deszczu będą nadal słabnąć, a suma opadów wyniesie maksymalnie cal lub mniej.. Wszystkie ostrzeżenia przed burzą tropikalną związane z Alberto zostały wycofane.

Ludzie idą przez rozlewiska w Surfside Beach w Teksasie po powodzi wywołanej burzą tropikalną Alberto, która utworzyła się w Zatoce Meksykańskiej, 20 czerwca 2024 r.

Brandon Bell/Getty Images


Alberto znajdował się w czwartek wieczorem, około 400 km na zachód od Tampico w Meksyku i 580 km na południowy zachód od Brownsville w Teksasie. Maksymalny utrzymujący się wiatr osiągał prędkość 30 mil na godzinę, co stanowi najwyższy utrzymujący się podmuch wiatru wynoszący 50 mil na godzinę od wcześniejszego czwartku. Burza przemieszcza się na zachód z prędkością 24 mil na godzinę.

Gdy natychmiast wypłynął na brzeg w Tampico, początkowo rozczarował nas widok niewielkiego deszczu. Od rana padał sporadyczny deszcz, a czasami nawet przebijało się słońce.

„Mieliśmy nadzieję, że woda przyjdzie, bo jej tutaj potrzebowaliśmy, ale z tego, co wiem, poszła gdzie indziej” – powiedziała mieszkanka Tampico Marta Alicia Hernandez.

Jednak w głębi lądu, w sąsiednich stanach Nuevo León i Veracruz, ulewne deszcze spowodowały szkody.

Tam urzędnicy obrony cywilnej zgłosili trzy zgony związane z deszczami Alberto. Powiedzieli, że jedna osoba zginęła w rzece La Silla w stolicy stanu Monterrey, a dwoje dzieci zostało porażonych prądem w gminie Allende. Lokalne media podały, że chłopcy jechali na rowerze w deszczu.

Woda zmyła także część głównej autostrady łączącej Monterey i Saltillo.

Gubernator Nuevo Leon Samuel García napisał na swoim koncie w mediach społecznościowych X, że metro i transport publiczny zostaną zawieszone w Monterrey od środowego wieczoru do czwartkowego popołudnia do czasu śmierci Alberto.

Na południu stanu Veracruz 24 rodziny w stolicy stanu Xalapa pozostały bez dachu nad głową po tym, jak przez kilka dni ulewne deszcze spowodowały zawalenie się muru oporowego w trzech budynkach.

O świcie mieszkańcy usłyszeli ogłuszający hałas, a ziemia zaczęła się poruszać.

„Myślałem, że to trzęsienie ziemi” – powiedział Pedro Luna Sanchez, właściciel mieszkania w tym budynku od 26 lat. „Wyjrzałem przez okno i zobaczyłem, jak mój sąsiad woła o pomoc. Przyjrzałem się jeszcze bliżej i zobaczyłem ścianę na szczycie budynku”.

Wszyscy pasażerowie bezpiecznie uciekli.

Alberto wywołał ostrzeżenia o burzy tropikalnej obejmujące większość zachodniego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, od Teksasu po Veracruz. Podczas burzy wiało maksymalnie 45 mil na godzinę.

Szkoły w całym stanie Tamaulipas były zamknięte do czasu dotarcia Alberto na ląd w piątek. Schroniska w całym stanie były przygotowane na przyjęcie mieszkańców próbujących uciec przed wysokim poziomem wody.

Narodowa Służba Meteorologiczna Stanów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​ulewne deszcze stanowią główne ryzyko powodzi na południowym wybrzeżu Teksasu. W środę na obszarach wzdłuż wybrzeża Teksasu doszło do zalań dróg i niebezpiecznych prądów rozrywających, a prądy widoczne były także w morzu.

Burmistrz Corpus Christi w Teksasie planuje wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie klęski żywiołowej po tym, jak w środę 6-calowe opady deszczu zalały niektóre części miasta, powiedział rzecznik. W czwartek mieszkańcy zgłosili szkody spowodowane przez wodę i wiatr oraz uszkodzone kanały po północnej stronie wyspy Padre – powiedziała Brianna Sandoval.

Dwie osoby zostały uratowane z pojazdów zaparkowanych na zalanych drogach, a zwalony słup energetyczny przez część poranka utrudniał ruch na autostradzie. Miasto było objęte ciągłym alarmem powodziowym.

Bert Dagnon, który w środę zamknął swój sklep z pamiątkami ze słoną wodą w Galveston z powodu dużej ostrożności, powiedział, że deszcz nie spadł tak bardzo, jak przewidywano i nie miał większego wpływu na obszar poza powodziami na nisko położonych obszarach.

„Podejrzewam, że wszyscy posprzątają, umyją się i pójdą dalej” – powiedział w czwartek, dodając, że miał już klientów na plaży, ponieważ niebo zrobiło się nieco słoneczne.

Burmistrz Greg Pizzo powiedział, że w Surfside Beach, mieście w Teksasie na wyspie barierowej, w czwartek nad ranem fala sztormowa spowodowała uszkodzenie dróg i mnóstwo gruzu, ale w większości „niewielkie uszkodzenia” w wysokich konstrukcjach.

Osoba obserwuje z balkonu burzę tropikalną Alberto, która zalewa Surfside Beach w Teksasie, 19 czerwca 2024 r.

Dobre zdjęcia


Gdy późnym rankiem fala opadnie, „można już prawie się poruszać” – powiedział. Wyspa Pizzo ma około 800 pełnoetatowych mieszkańców, a latem 10 000 urlopowiczów.

Mieszkaniec Tampico Octavio González był rozczarowany niewielkim deszczem, który spadł z Alberto.

Spadło bardzo mało wody. „W południowej części Tamaulipas jest bardzo sucho. Prawda jest taka, że ​​mamy duże nadzieje na deszcz”.

READ  Ukraińska elektrownia atomowa atakuje Radę Bezpieczeństwa ONZ ds. Strefy Zdemilitaryzowanej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *