Alphabet zwalnia 12 000 miejsc pracy po fali zatrudnienia związanej z pandemią i ponownie koncentruje się na sztucznej inteligencji

20 stycznia (Reuters) – Alphabet Inc, firma macierzysta Google (GOOGL.O) W notatce dla pracowników napisano, że likwiduje około 12 000 miejsc pracy, ponieważ stoi w obliczu „innej rzeczywistości gospodarczej”, podwajając sztuczną inteligencję (AI) i zwalniając pracowników wspierających projekty pilotażowe.

Redukcje zatrudnienia dotyczą 6% siły roboczej i dotyczą tysięcy gigantów technologicznych, w tym Amazon.com Inc (AMZN.O)Korporacja Microsoft (MSFT.O) i Meta Platforms Inc (META.O) Ci, którzy zaczęli się kurczyć po wywołanej pandemią fali zatrudniania, pozostawili ich zwiotczałych w słabej gospodarce.

Akcje Alphabet z siedzibą w Mountain View w Kalifornii, który zwiększył liczbę pracowników o około jedną trzecią w latach 2020 i 2021, wzrosły w piątek o 4%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy spadły one o 30%, co odzwierciedla 24% spadek w szeroko pojętej branży technologicznej. (dziewiętnasty).

Sundar Pichai, prezes Alphabet od 2019 roku, powiedział w piątkowej notatce, że bierze „pełną odpowiedzialność” za decyzje, które doprowadziły do ​​zwolnień.

Pichai, którego wynagrodzenie było ostatnio ściśle powiązane z wynikami, powiedział, że nadszedł moment, aby „wyostrzyć naszą koncentrację, przeprojektować naszą bazę kosztową i skierować nasz talent i kapitał na nasze najwyższe priorytety”, ponieważ Alphabet starał się wprowadzić więcej sztucznej inteligencji do swoich produktów, powtarzając komentarze Microsoftu, które ogłosiły środowe redukcje zatrudnienia.

Alphabet, długoletni lider w dziedzinie sztucznej inteligencji, stoi w obliczu konkurencji ze strony Microsoftu, który podobno chce zwiększyć swoje udziały w ChatGPT — obiecującym chatbocie, który odpowiada na zapytania w sposób podobny do ludzkiego.

Tymczasem dolary reklamowe, główne źródło dochodów Alphabet, odczuwają presję ze strony firm, które ograniczają budżety, ponieważ konsumenci ograniczają wydatki.

„Alphabet najwyraźniej nie jest odporny na trudne tło gospodarcze, z rosnącymi obawami o recesję w USA” – powiedziała Susannah Streeter, analityk w Hargreaves Lansdowne.

„Wzrost reklam przestał się gotować… Konkurencja jest również zacięta, a Alphabet stoi w obliczu silnego konkurenta w TikTok, a Instagram również walczy o swoich krytycznych widzów w YouTube” – powiedział Streeter, zauważając, że Alphabet również zebrał miliardy kar regulacyjnych.

READ  Współzałożyciel FTX, Sam Bankman-Fried, zlecił utworzenie tajnego backdoora do Alameda Research

Mark Mahaney, analityk Evercore ISIS, powiedział, że rekordowo wysoka liczba pracowników Alphabet stworzyła znaczne ryzyko marży w roku fiskalnym 2023. Redukcja zatrudnienia może zaoszczędzić Alphabet od 2,5 do 3 miliardów dolarów kosztów, powiedział analityk Bernstein Mark Schmulek.

Grafika Reuters Reuters

Duże cięcia etatów

Dzięki zmniejszeniu personelu Alphabet zwolnienia w czterech największych amerykańskich firmach technologicznych wynoszą 51 000 miejsc pracy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wzmogły one obawy przed recesją, mimo że rynek pracy w USA pozostaje napięty.

„Sektor technologiczny jest trochę jak przysłowiowy kanarek w kopalni węgla” – powiedział Stuart Cole, ekonomista z Equiti Capital, który uważa, że ​​zwolnienia w branży technologicznej zwiastują, że przyszłość bezpieczeństwa pracy w końcu zaczyna być bardziej negatywna.

jabłko (AAPL.O)Zatrudniana mądrzej w czasie pandemii, jak dotąd znosiła cięcia. Jednak w piątek strona — poinformował AppleInsider Powołując się na źródła, producent iPhone’a zaczął zwalniać pracowników poza sezonem w swoim kanale detalicznym w miejscach takich jak Best Buy (BBY.N) Sklepy.

Nie udało się skontaktować z Apple w celu uzyskania komentarza do raportu.

Przybliżona liczba osób, które straciły lub stracą pracę według danych wybranych firm

„mały odpoczynek”

Dwie osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały Reuterowi, że Alphabet pracuje nad dużym uruchomieniem sztucznej inteligencji. Jedno ze źródeł podało, że nastąpi to wiosną. The New York Times poinformował również, że Google planuje ujawnić ponad 20 nowych produktów i wyszukiwarkę zawierającą funkcje chatbota.

Wśród tych, którzy stracili pracę, byli rekruterzy, pracownicy korporacyjni oraz osoby pracujące w zespołach inżynieryjnych i produktowych, powiedział Pichai. Rzecznik firmy powiedział Reuterowi, że Google zwolnił większość miejsc pracy w Dystrykcie 120, wewnętrznym inkubatorze nowych projektów.

Alphabet Workers Union powiedział w oświadczeniu, że wzięcie „pełnej odpowiedzialności” za kierowanie firmą „nie było wielką ulgą”.

READ  Wydatki na meta uderzają w akcje Facebooka, ale oto akcje żetonów, które na tym zyskują

„To przerażające, że nasze miejsca pracy są początkowo bliskie likwidacji, dopóki akcjonariusze nie zobaczą kilku punktów więcej na wykresie za następny kwartał” – powiedział związek.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie Alphabet wysłał już e-maile do pracowników, których dotyczy problem, pracownicy otrzymają odprawy i sześciomiesięczne ubezpieczenie Medicare, a także wsparcie imigracyjne.

W notatce Pichai powiedział, że zwolnienia za granicą będą trwać dłużej ze względu na lokalne przepisy i praktyki dotyczące zatrudnienia. Pracownicy w Azji będą uczyć się od lutego, czy cięcie ich dotyczy.

Dodatkowe raporty Jeffreya Dustina w Davos w Szwajcarii, Akash Sriram, Deep Vakil, Shafi Mehta, Tyachi Dutta, Nivedita Balu i Yuvraj Malik w Bengaluru; Edycja: Eileen Hardcastle, Alexander Smith, Nick Zieminski i Sayantani Ghosh

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *