Amazon kupuje robota Roomba iRobot za 1,7 miliarda dolarów

Komentarz

Urządzenia Amazon będą wkrótce słuchać, oglądać i czyścić.

Gigant e-commerce kupi iRobota — najbardziej znanego z robota próżniowego Roomba — za 1,7 miliarda dolarów, co jest najnowszym krokiem w kierunku wprowadzenia się do domu. Od urządzeń do noszenia fitness, przez urządzenia do przesyłania strumieniowego, po cyfrowego asystenta Alexa, Amazon opracował szereg urządzeń w ramach ekosystemu, który ściślej łączy konsumentów z firmą i jej usługami. W zeszłym roku został wprowadzony Astro, ponad 1000 USD Robot krąży wokół małych obiektów i jego kamery muszą zostać oderwane od włamań.

Ogłoszona w piątek transakcja jest kontynuacją strategii biznesowej Amazona polegającej na zwiększaniu udziału w rynku w różnych kategoriach produktów poprzez akwizycje. To jest złamał pierścionekFirma opracowuje dzwonki wideo i inne technologie inteligentnego domu na luty 2018 i wcześniej Migać, który tworzy podłączone kamery i dzwonki do domu. Zaskoczyła również branżę spożywczą, gdy ogłosiła przejęcie w 2017 roku Cały rynek żywnościTransakcja jest warta 13,7 miliarda dolarów.

(Założyciel Amazon, Jeff Bezos, jest właścicielem The Washington Post.)

Następna generacja robotów domowych będzie bardziej wydajna i bardziej towarzyska

Przeprowadzka następuje dwa tygodnie po Amazon ogłosił przejęcie dostawcy podstawowej opieki zdrowotnej One Medical 3,9 miliarda dolarów, w ramach znacznego rozszerzenia ambicji firmy technologicznej w zakresie opieki zdrowotnej. Powiązanie, jedno z największych przejęć w historii, daje Amazonowi fizyczną sieć placówek i dostawców opieki zdrowotnej oraz rozszerza istniejące portfolio opieki zdrowotnej, które obejmuje aptekę internetową i Amazon Care, wirtualną i domową opiekę w nagłych wypadkach. Usługa.

Oferta Amazona za 61 USD za akcję to 22-procentowa premia w porównaniu z czwartkową ceną zamknięcia 49,99 USD. W piątek akcje iRobot wzrosły o prawie 19,1 procent, osiągając poziom 59,54 USD.

READ  Rosja powiedziała, że ​​wysłanie międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainę było „ekstremalnie nieodpowiedzialne”.

„Wiemy, że oszczędność czasu jest ważna, a praca zabiera cenny czas” – powiedział Dave Limb, starszy wiceprezes Amazon Devices. „Z biegiem lat zespół iRobot udowodnił, że potrafi na nowo odkrywać sposób, w jaki ludzie sprzątają dzięki niezwykle praktycznym produktom. i innowacyjne.”

Założona w 1990 roku przez robotyków z Massachusetts Institute of Technology firma iRobot oferuje linię automatycznych odkurzaczy i mopów, a także oczyszczacze powietrza i odkurzacze ręczne. Jego charakterystyczna Roomba, która kosztuje do 1000 USD, uczy się konturów i narożników podłóg, potrafi lokalizować przedmioty, zapewnia łączność z sieciami Wi-Fi i smartfonami oraz może być przywołana za pomocą aktywowanych głosem inteligentnych urządzeń domowych. Firma rozpoczęła handel na Nasdaq w 2005 roku.

Pomimo swojej reputacji jednego z najlepszych w robotyce domowej, iRobot miał trudny rok. Piątek, jak było napisane Drugi kwartał Przychody w wysokości 255,4 miliona dolarów, o 30 procent mniej niż w poprzednim roku. W okresie trzech miesięcy zakończonym 2 lipca odnotowała stratę netto w wysokości 43,4 mln USD.

Zgodnie z raportem zysków, firma planuje również przeniesienie niektórych niezwiązanych z podstawową ról inżynierskich do obszarów o niższych kosztach w ramach planu cięcia kosztów.

Firma wycofała wydaną w maju prognozę finansową na 2022 r. i zawiesiła wszelkie inne wytyczne dotyczące przyszłych wyników, powołując się na „zakłócenia i niepewność, które mogą wpłynąć na perspektywy firmy”.

Produkty iRobot będą mapować plany pięter w najbliższych lokalizacjach klientów, poszerzając portfolio produktów Amazon. Monitoruje domI ludzie w środku.

To, co zaczęło się jako mikrofon na głośniku, przekształciło się w rosnącą kategorię urządzeń, które sprawiają, że życie domowe staje się przyjemniejsze. We wrześniu ubiegłego roku, na corocznym jesiennym wydarzeniu prasowym firmy, Amazon zaprezentował 15-calową naścienną wersję swojego ekranu Echo Show, który widzi i słyszy Twój dom, a także szereg produktów i usług, które śledzą konsumentów w pewien sposób, aby przewidywać ich potrzeby .

READ  Emma Brails o reprezentacji na Alasce, koreańskiej tradycji i upodmiotowieniu młodych kobiet

Rozwój takiej technologii wskazuje na rosnącą tolerancję dla czujników i kamer przeszkolonych w zakresie codziennych czynności konsumentów. Ta ewolucja spotkała się z krytyką ze strony obrońców prywatności i zaniepokojonych konsumentów. Podkreśla również, jak giganci technologiczni postrzegają dom jako kolejną platformę dla kopalni złota różnych usług i danych osobowych.

Amazon przejmie dług netto iRobot zgodnie z warunkami umowy, co będzie wymagało zgody regulatorów i udziałowców producenta robotów. Colin Angle pozostanie dyrektorem naczelnym iRobot.

Akcje Amazona spadły o 1,2 procent, osiągając w piątek 140,80 USD, co daje wartość rynkową 1,4 biliona USD.

W zeszłym tygodniu firma z Seattle odnotowała drugą z rzędu stratę kwartalną – 2,03 miliarda dolarów, czyli 20 centów na akcję – napędzaną przez 3,9 miliarda dolarów związanych z inwestycją w start-up pojazdów elektrycznych Rivian Automotive, podała agencja Associated Press. . Ale Amazon odnotował lepsze niż oczekiwano przychody w wysokości 121,2 miliarda dolarów Drugi kwartał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.