Amerykańscy urzędnicy odkrywają rzekomą rosyjską „farmę botów”

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

  • autor, Mike’a Wendlinga
  • magazyn, wiadomości BBC

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że rozbili operację informacyjną opartą na sztucznej inteligencji prowadzoną z Rosji, obejmującą prawie 1000 kont podszywających się pod Amerykanów.

Konta na X służą do rozpowszechniania prorosyjskich historii, ale są to zautomatyzowane „boty”, a nie prawdziwi ludzie.

W dokumentach sądowych upublicznionych we wtorek Departament Sprawiedliwości USA stwierdził, że akcją zaplanował zastępca redaktora należącego do Kremla „RT”, dawniej „Russia Today”.

RT obsługuje kanały telewizyjne w języku angielskim i kilku innych językach, ale cieszy się większą popularnością w mediach społecznościowych niż zwykłe kanały.

Departament Sprawiedliwości przejął dwie strony internetowe wykorzystywane do publikowania wiadomości e-mail powiązanych z kontami botów i nakazał X przekazanie informacji związanych z 968 kontami.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​do tworzenia kont, które następnie rozpowszechniały prorosyjskie wątki, zwłaszcza dotyczące wojny na Ukrainie, wykorzystano sztuczną inteligencję.

„Dzisiejsze działania są pierwszymi, które zakłócają rozwój farmy botów do mediów społecznościowych wzmocnionej sztuczną inteligencją, tworzonej przy wsparciu Rosji” – powiedział dyrektor FBI Christopher Wray.

„Rosja planuje wykorzystać tę farmę botów do osłabiania pozycji naszych partnerów na Ukrainie, wpływania na narracje geopolityczne korzystne dla rosyjskiego rządu, zwiększania skali swojej misji przy pomocy sztucznej inteligencji i szerzenia zagranicznej dezinformacji generowanej przez sztuczną inteligencję” – stwierdził Ray w oświadczeniu.

Obecnie wygląda na to, że konta X zostały usunięte przez X, a zrzuty ekranu udostępnione przez śledczych FBI wskazują, że mają oni bardzo niewielu obserwujących.

Źródło obrazu, X/Sądownictwo

Tytuł Zdjęcia, Zrzuty ekranu dwóch fałszywych kont udostępnionych przez śledczych FBI

Sieć utworzył inny pracownik RT, a później urzędnik rosyjskiego wywiadu przyłączył się do tej akcji, którą Departament Sprawiedliwości określił jako próbę „zasiania niezgody w Stanach Zjednoczonych poprzez szerzenie dezinformacji”.

Zastępca redaktora naczelnego RT, Anna Belkina, powiedziała BBC e-mailem: „Bardzo się cieszę, że widzę moją farmę (daczę) – głównie pomidory i truskawki, ale niestety bez pomocy FSB” – rosyjskiej służby bezpieczeństwa.

W tej sprawie nie podano do wiadomości publicznej żadnych zarzutów karnych, ale Departament Sprawiedliwości twierdzi, że dochodzenie jest w toku.

Nina Jankovic, prezes American Sunlight Project, organizacji non-profit walczącej z rozprzestrzenianiem się dezinformacji, stwierdziła, że ​​nie jest zaskoczeniem, że działalność powiązana z Rosją wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia fałszywych kont.

„Kiedyś była to najbardziej czasochłonna część ich pracy, teraz została znacznie usprawniona dzięki technologiom stanowiącym podstawę operacji” – powiedział, dodając, że wydaje się, że operacja została udaremniona, zanim nabrała rozgłosu.

„Sztuczna inteligencja jest obecnie częścią arsenału dezinformacji” – stwierdziła Jankovic.

BBC skontaktowało się z X i rosyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych w celu uzyskania komentarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *