Naukowcy odkrywają egzoplanetę podobną do Jowisza, która śmierdzi zgniłymi jajami

Nowe badania wykazały, że egzoplaneta HD 189733 b zawiera siarkowodór.

W tym tygodniu naukowcy ogłosili coś ekscytującego – i kwaśnego – na temat pobliskiej egzoplanety: odkryli, że ciało planetarne podobne do Jowisza śmierdzi zgniłymi jajami.

Analizując dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, naukowcy odkryli, że egzoplaneta o nazwie HD 189733 b zawiera siarkowodór, bezbarwny gaz emitowany przez rozkładającą się materię organiczną i ma silny, jajeczny zapach.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Oprócz siarkowodoru” naukowcy odkryli także dwutlenek węgla, tlen, wodę i metale ciężkie w wyjątkowej atmosferze egzoplanety. Natura w poniedziałek.

„Siarkowodór to kluczowa cząsteczka, o której istnieniu nie wiedzieliśmy” – stwierdził w oświadczeniu Guangwei Fu, astrofizyk z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, który kierował badaniami. „Spodziewaliśmy się, że istnieje i wiemy, że istnieje Jowisza, ale tak naprawdę nigdy nie odkryliśmy go poza Układem Słonecznym. komunikat prasowy.

Według badań egzoplaneta HD 189733 b została po raz pierwszy odkryta w 2005 roku i znajduje się około 65 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Lisa.

Egzoplaneta znana jest z ekstremalnych temperatur i „złej pogody”, dlatego naukowcy nazwali ją „Gorącym Jowiszem”, ponieważ „ panują na niej upalne temperatury dochodzące do 1700 stopni Fahrenheita i jest znana ze złej pogody, w tym deszczu szkła wiejącego na boki Z badania wynika, że ​​wiatr osiąga prędkość 5000 mil na godzinę”.

„Nie szukamy życia na tej planecie, ponieważ jest na niej za gorąco, ale znalezienie siarkowodoru jest podstawą znalezienia tej cząsteczki na innych planetach i lepszego zrozumienia, w jaki sposób powstają różne typy planet” – powiedział Fu.

READ  Superwulkan w Kalifornii jest uśpiony, ale naukowcy twierdzą, że panuje w nim burzliwość: ScienceAlert

Fu powiedział, że jego zespół badawczy będzie w przyszłości śledził siarkę na większej liczbie egzoplanet, aby sprawdzić, czy obecność wysokich poziomów tego związku chemicznego jest powiązana z ich rozmieszczeniem w przestrzeni kosmicznej.

„Chcemy wiedzieć, jak te planety się tam dostały, a zrozumienie składu ich atmosfery pomoże nam odpowiedzieć na to pytanie” – powiedział Fu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *