Aminokwasy znaleziono w próbkach asteroid zebranych przez japońską sondę Hayabusa2

W próbkach japońskiej sondy kosmicznej Hayabusa 2, która sprowadziła ją na Ziemię z asteroidy pod koniec 2020 roku, wykryto ponad 20 rodzajów aminokwasów, powiedział w poniedziałek urzędnik.

Urzędnik Ministerstwa Edukacji powiedział, że odkryte kwasy są bardzo ważnym materiałem dla żywych organizmów i mogą zawierać wskazówki do zrozumienia pochodzenia życia.

W grudniu 2020 roku kapsuła przeniesiona przez Hayabusę 2 podczas sześcioletniej misji przetransportowała na Ziemię ponad 5,4 grama materiału powierzchniowego z asteroidy Ryugu, oddalonej o ponad 300 milionów km.

Zdjęcie pliku asteroidy Ryugu przechwyconej przez Hayabusa 2 w listopadzie 2019 r. (Zdjęcie dzięki uprzejmości JAXA) (Kyodo)

Sonda Ryugu ma na celu rozwikłanie tajemnic pochodzenia Układu Słonecznego i życia. Wcześniejsza analiza próbek wykazała obecność wody i materii organicznej.

Pełne badanie próbki zostało rozpoczęte w 2021 r. przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych i instytucje badawcze w całym kraju, w tym Uniwersytet w Tokio i Uniwersytet w Hiroszimie.

Aminokwasy to substancje, które wytwarzają białka i są niezbędne do życia.

Chociaż nie wiadomo, w jaki sposób aminokwasy dostały się na starożytną Ziemię, jedna z teorii głosi, że przybyły one przez meteoryty, a aminokwasy odkryto w meteorycie znalezionym na Ziemi. Ale istnieje również możliwość, że są one przymocowane do podłoża.

Obraz pliku pokazuje próbki przywiezione na Ziemię przez sondę kosmiczną Hayabusa2 z asteroidy Ryugu. (Kredyty obrazkowe dla JAXA) (Kyodo)

Hayabusa2 dostarczyła materiały podpowierzchniowe na ziemię bez wystawiania ich na działanie powietrza zewnętrznego po pobraniu próbek, które nie zostały zniszczone przez światło słoneczne lub promienie kosmiczne.

Kapsuła używana do wysyłania próbek asteroid na Ziemię z sondy kosmicznej Hayabusa2 należącej do Japan Aerospace Exploration Agency została pokazana publicznie w Muzeum Miejskim Sagamihara w prefekturze Kanagawa, 12 marca 2021 r. (Kyodo)

Odkrycie aminokwasów po raz pierwszy pokazało, że występują one na asteroidzie w kosmosie.

READ  Odkrycie dinozaurów wskazuje, dlaczego T-rex miał broń strzelecką

Hayabusa2 opuścił Ziemię w 2014 roku i osiągnął stałą pozycję nad Ryugu w czerwcu 2018 roku po przebyciu 3,2 miliarda kilometrów po eliptycznej orbicie wokół Słońca przez ponad trzy lata.

Sonda wylądowała na asteroidzie dwa razy w następnym roku i pobrała pierwsze w historii próbki podpowierzchniowe z asteroidy.


Powiązany zakres:

JAXA ogłasza „wielkie odkrycie” dotyczące asteroid na wiosnę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.