Anglia popada w recesję przed wyborami krajowymi

Iana Forsytha/Getty Images

Na zdjęciu 1 lutego 2024 r. zamknięte sklepy przy głównej ulicy w angielskim mieście Hartlepool.


Londyn
CNN

Wielka Brytania wymknęła się spod kontroli Depresja Na kilka miesięcy przed wyborami powszechnymi w czwartek oficjalne dane pokrzyżowały obietnicę premiera Rishi Sunaka dotyczącą generowania wzrostu gospodarczego.

Urząd Statystyczny podał, że produkt krajowy brutto spadł o 0,3% w ostatnich trzech miesiącach 2023 r., po spadku o 0,1% w okresie od lipca do września. powiedział. Recesję definiuje się zwykle jako dwa kolejne kwartały recesji.

„W kwartale odnotowano spadki we wszystkich głównych sektorach, przy czym największymi hamulcami wzrostu były produkcja, budownictwo i sprzedaż hurtowa, częściowo skompensowane wzrostem liczby hoteli oraz wynajmu pojazdów i maszyn” – stwierdziła w oświadczeniu dyrektor ds. statystyk gospodarczych ONS Liz McKeown.

ONS szacuje, że PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie zaledwie o 0,1% w 2023 r. To najgorszy występ Jeśli ekstrapolujemy dane z 2009 r., kiedy gospodarka wciąż borykała się z światowym kryzysem finansowym, pandemia uderzy w rok 2020. Po słabym wzroście produkcji w ubiegłym roku nastąpił wzrost o 4,3% w 2022 r.

„Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka do 2023 r. pozostanie zasadniczo bez zmian” – powiedział McKeown.

Ta wiadomość będzie rozczarowaniem dla Chunga, którego rządząca Partia Konserwatywna bierze udział w czwartkowych wyborach lokalnych w Anglii. Mogłaby przedłużyć przywództwo, jakim cieszy się już opozycyjna Partia Pracy Wcześniej w ankiecie Wybory narodowe Spodziewane w tym roku.

„Chociaż płytkość tej recesji jest pocieszająca, liczby te potwierdzają, że nasza gospodarka jest zamknięta w cyklu ciągłej stagnacji do 2023 r.” – powiedział Suren Thiru, dyrektor ekonomiczny Instytutu Biegłych Księgowych w Anglii i Walii.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Dane te stanowią także niekorzystne tło dla ogłoszenia przez rząd rocznego budżetu, który ma się odbyć w przyszłym miesiącu. Minister finansów Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt Pomimo anemicznej gospodarki i jej gwałtownego wzrostu, powszechnie oczekuje się, że wprowadzone zostaną skromne obniżki niektórych podatków Poziom długu publicznego.

READ  Elon Musk dołączył do zespołu Twittera

Hunt powiedział w czwartek, że spodziewa się niższego wzrostu ze względu na wyższe stopy procentowe, które sprowadziły Bank Anglii do najniższego poziomu od 26 lat. Aby poradzić sobie z inflacją.

„Są jednak oznaki, że brytyjska gospodarka wychodzi na prostą… chociaż wiele rodzin nadal czeka trudne czasy, należy obciąć obniżki podatków od pracy i biznesu, aby zbudować silniejszą gospodarkę” – stwierdził Hunt. Dodano do oświadczenia.

Pomimo łagodnej recesji brytyjska gospodarka radzi sobie znacznie lepiej, niż wielu ekonomistów obawiało się rok temu, a wielu przewiduje znacznie ostrzejsze pogorszenie koniunktury.

„Spadek aktywności gospodarczej w drugiej połowie 2023 r. jest zbyt dramatyczny, aby można go było nazwać recesją, ponieważ zatrudnienie stale rośnie, płace realne odbijają się, a poziom zaufania przedsiębiorstw i konsumentów odpowiada rosnącej aktywności do końca roku” – dodał. powiedział Samuel Tombs, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w Pantheon Macroeconomics.

Powoli Inflacja i oczekiwane obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku również mogą pobudzić aktywność gospodarczą, która jest już zdominowana przez sektor usług.

Roczna inflacja w Wielkiej Brytanii nie uległa zmianie w styczniu 4%. To wciąż dwukrotnie więcej niż docelowy Bank Anglii na poziomie 2%, ale znacznie poniżej rekordowego poziomu 11,1% w październiku 2022 r.

Inflacja żywności spadła do 7% w marcu 2023 r. z niedawnego najwyższego poziomu 19,2%, podał w środę ONS. Ceny żywności zanotowały pierwszy od ponad dwóch lat spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Tymczasem płace obecnie szybko rosną Cena za siedem kolejnych miesięcy. Według ONS średnie płace bez premii rosły w tempie 6,2% rocznie w ciągu trzech miesięcy poprzedzających grudzień.

„Uważamy, że to koniec recesji w Wielkiej Brytanii i wzrost gospodarczy wskoczy na terytorium dodatnie, ale powoli” – napisali w czwartkowej notatce ekonomiści z Nomury.

READ  Biden bada szkody spowodowane przez burzę na Florydzie i nie spotyka się z DeSantis

Oddzielnie potwierdzono pogląd, że ożywienie gospodarcze będzie zniechęcające Informacja Od czwartku ONS wzrost wydajności mierzony jako produkcja na godzinę pozostał w ubiegłym roku na stałym poziomie.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *