Asteroida „zabójca miast” przechodzi między orbitami Ziemi i Księżyca

(CNN) Słysząc słowa „zabójca miasta” i „asteroida” w tym samym zdaniu, wybaczono by ci myślenie, że wydarzy się coś złego.

Ale nie ma potrzeby się bać. Chociaż asteroida, która może spowodować znaczne szkody, jeśli uderzy w zaludniony obszar, zbliży się w ten weekend do naszej planety, jest na dobrej drodze, by przejść nieszkodliwie między orbitami Ziemi i Księżyca.

sobotni wieczór, Asteroida 2023 DZ2 Przeleci 105 633 mil (170 000 km). Dla porównania Księżyc znajduje się około 238 855 mil (384 400 kilometrów) od Ziemi.

Określana jako „zabójca miasta”, asteroida – która ma średnicę od 40 do 100 metrów (131 do 328 stóp) – nie zrobiłaby czegoś takiego. Ale eksperci twierdzą, że lot jest nadal zauważalny.

Richard Moesel, szef Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział CNN w piątek: „Niezwykłe w tym obiekcie jest to, że dość rzadko zdarza się, aby obiekt tej wielkości przechodził tak blisko Ziemi. Zdarza się to mniej więcej raz na 10 „Lata”.

„Jednak taka okazja zdarza się raz na dekadę, aby wykonać ładne pomiary z bliska stosunkowo dużego obiektu, który jest stosunkowo łatwy do zmierzenia w tym celu” – powiedział.

Obiekty bliskie Ziemi to asteroidy i komety, których orbity sięgają w promieniu 120 milionów mil od Słońca, co oznacza, że ​​mogą „okrążać orbity Ziemi” według do NASA.

Moesel dodał, że eksperci zauważą asteroidę 2023 DZ2 za pomocą radaru i wykorzystają ją do uzyskania dokładniejszych pomiarów obiektu.

„Miejski zabójca”

Wyrażenie „zabójca miasta” zostało wymyślone przez ekspertów, powiedział Moissl, odnosząc się do zderzenia dwóch znanych asteroid.

podczas Tunguska się wydarzyła W 1908 roku asteroida „spowodowała trzęsienie ziemi i zrównała z ziemią 2000 kilometrów kwadratowych lasów” na Syberii, powiedział Moisel. Ponadto około 50 000 lat temu żelazna asteroida uderzyła w obszar dzisiejszej Arizony, między Flagstaff i Winslow na płaskowyżu Kolorado, tworząc krater o średnicy 1,2 km i szerokości około 180 metrów.

READ  NASA odkryła nadającą się do zamieszkania egzoplanetę wielkości Ziemi, Gliese 12b

Kiedy skały kosmiczne wchodzą na orbitę Ziemi i uderzają w Ziemię, „jeśli zdarzają się na niezamieszkanych obszarach, to… [it’s] Nie jest to poważny problem”.

„Jeśli kiedykolwiek znajdziemy miejsce, w którym zobaczymy, że uderzy to w Ziemię, pierwszym krokiem jest ustalenie, gdzie uderzy w Ziemię, ponieważ jeśli jest to środek oceanu, środek pustyni, to nic wielkiego. Musimy się tylko upewnić, że to nie jest obecność ruchu lotniczego lub brak ludzi w okolicy.

„To tam gdzie [term] Pochodzi z City Killer. Gdyby taki obiekt spadł bezpośrednio na miasto, byłby to problem: całe miasto prawdopodobnie zostałoby poważnie zniszczone i musiałoby zostać ewakuowane.

„City killer to fajny slogan. To nie jest zły opis. Dlatego nie wyrzuciliśmy go całkowicie przez okno. Bo mówi w dwóch słowach: To jest niebezpieczne na poziomie możliwości zniszczenia miasta” wyjaśnione.

Jednak nie o to chodzi w przypadku 2023 DZ2. Powiedział, że asteroida, która krąży wokół Słońca, to znaczy krąży po orbicie i elipsie wokół Słońca, „będzie nadal krążyć wokół Słońca”.

Obecnie na Ziemi znajduje się ponad 1450 obiektów bliskich Ziemi.Lista ryzykaI są dodawane zawsze, gdy istnieje „najmniejsza możliwość ich wpływu” – powiedział Moisel [Earth] przez następne sto lat”.

„Takie rzeczy są zwykle zauważane częściej. A pomiary są dopracowane” – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *