Astronomowie twierdzą, że WASP-121b ma metaliczne chmury

Artystyczna ilustracja gorącego Jowisza jako czerwono-pomarańczowego świata z gwiazdą macierzystą po prawej stronie.

Artystyczna ilustracja gorącego Jowisza w dziwnej pogodzie.
Wyjaśnienie: Silnik domowy VFX

Nowe obserwacje egzoplanety w kształcie piłki nożnej, znanej jako WASP-121b ujawnił dowody na to jest atmosfera i Atmosfera. Astronomowie mówią Może być metaliczne chmury złożone z żelaza i korundu, i tytanu.

WASP-121b okrąża gwiazdę 850 lat świetlnych od Ziemi i jest dwukrotnie większa od Jowisza. (Sklasyfikowane jako on jestt Jowiszco oznacza, że ​​a Gazowy gigant, który się obraca stosunkowo blisko ona ma gwiazda.) WASP-121b ckompletny Rewolucja w zaledwie 30 godzin – trochę dłużej niż Dzień Ziemi. tak Ma dziwny prostokątny kształtze względu na silne siły grawitacyjne, którym poddawana jest planeta.

Ale naprawdę niesamowity element w Najnowsze wyniki to szczegóły dotyczące klimatu planety. jak było Temperatura spada w nocy A Zmienia się w całej atmosferze. Zespół obserwował gorącego Jowisza za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, i przestudiuj je On jest opublikowany W tym tygodniu w Astronomii Przyrody.

Tansu Dylan, astrofizyk z MIT i współautor artykułu, powiedział w oświadczeniu Wydanie Instytutu. „Nocna strona WASP-121b jest około 10 razy słabsza niż dzienna”.

Dramatycznie różne temperatury po obu stronach planety tworzą dynamiczne środowisko dla różnych cząstek unoszących się w atmosferze. w biały dzieńA Wybuchająca woda O około 5000 stopni Fahrenheita I eksplodował na nocną stronę planety o 11.000Mile na godzinę wiatry. „Te wiatry są znacznie szybsze niż nasz prąd strumieniowy i prawdopodobnie mogą przenosić chmury po całej planecie w około 20 godzin” – powiedział Dylan.

Po nocnej stronie atomy wodoru i tlenu łączą się, Tylko po to, by wrócić na bok dnia, by znów się rozdzielić. Jest znacznie bardziej niestabilny niż obieg wody na Ziemi niż parowanie, kondensacja i deszcz, nawet gdy nasz świat jest najbardziej gwałtowny.

Co więcej, nocna strona planety jest na tyle zimna, że ​​może uwydatnić chmury wykonane z metalu. Wysokie temperatury po ciepłej stronie planety mogą wyparować żelazo, korund i tytan, co może spowodować, że ciężki metalowy deszcz opadnie na zimną stronę, gdy chmury gazu będą się przemieszczać. Wcześniej kolejna interesująca planeta – WASP 76b—pokazał znaki Podobne zjawisko.

Kontynuując niedawne obserwacje Hubble’a, zespół przeznaczył czas na obserwację nowo wystrzelonej rakiety Webb Space Telescope, którego prace naukowe mają rozpocząć się latem tego roku. (obecnie Webb On jest Wciąż przygotowywany.) Chcą zmapować tlenek węgla na planecie, co prowadził autor Thomas Michael Evans, astrofizyk z MIT, Powiedział Może pomóc naukowcom zrozumieć, jak gorący jest Jowisz wygląd.

W ciągu milionów lat siły pływowe utrzymywały się WASP121-b będzie zgrywać planeta daleko. do tego czasu, Planeta będzie kontynuować swój niezwykły taniec dzień i noc.

Więcej: Obraz z teleskopu internetowego zachęcający do ukazania pojedynczej gwiazdy w znajomym wzorze

READ  Większość Amerykanów uważa, że ​​wart 10 miliardów dolarów teleskop kosmiczny NASA to dobra inwestycja, mówi sondaż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *