Australia przygotowuje się na powrót tysięcy chińskich studentów w miarę poprawy stosunków

Napisane przez Stellę Keough i Louisa Jacksona

SYDNEY (Reuters) – Australia przygotowuje się na przybycie tysięcy chińskich studentów, powiedział australijski minister edukacji w poniedziałek, kilka dni po tym, jak chińskie Ministerstwo Edukacji ostrzegło zagranicznych studentów, że nauka online nie będzie już uznawana.

Australijski sektor edukacyjny, który przed pandemią wygenerował 39 miliardów dolarów australijskich (27,66 miliarda dolarów) przychodów z eksportu, ma silne powiązania z Chinami, a prawie 150 000 obywateli studiuje na australijskich uniwersytetach. Dziesiątki tysięcy pozostaje za granicą po ograniczeniach spowodowanych pandemią i napiętych stosunkach dyplomatycznych, które spowodowały, że wielu z nich wróciło do domu.

Jednak na trzy tygodnie przed rozpoczęciem działalności australijskich uniwersytetów chińskie centrum wymiany naukowej chińskiego Ministerstwa Edukacji (CSCSE) poinformowało w sobotę, że nie będzie już uznawać zagranicznych stopni naukowych uzyskanych w ramach nauki online, wzywając studentów do powrotu na zagraniczne uniwersytety. najwcześniej. możliwy.

„Obecnie granice głównych międzynarodowych ośrodków studiów zostały ponownie otwarte, a zagraniczne (zagraniczne) uczelnie i uniwersytety w pełni wznowiły nauczanie offline” – napisano w oświadczeniu.

W grudniu Chiny zniosły prawie wszystkie ograniczenia związane z COVID, co doprowadziło do wzrostu liczby przypadków i zgonów z powodu COVID, ponieważ Pekin skupił się na ratowaniu upadającej gospodarki.

Normalizacja więzi edukacyjnych następuje kilka tygodni po tym, jak chińscy urzędnicy złagodzili zakaz importu australijskiego węgla, ponieważ oba kraje pracują nad poprawą stosunków dyplomatycznych po ponad dwóch latach chińskich sankcji handlowych, które zamroziły handel jęczmieniem, węglem, winem oraz innymi towarami i usługami .

Sekretarz edukacji Jason Clare w poniedziałek z zadowoleniem przyjął ten ruch i powiedział, że będzie współpracował ze swoim odpowiednikiem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, aby pomóc uniwersytetom rozwiązać wszelkie krótkoterminowe problemy logistyczne.

Obecnie za granicą pozostaje około 40 000 chińskich studentów, powiedział Phil Honeywood, dyrektor naczelny Education International Australia, organizacji zajmującej się rzecznictwem międzynarodowej edukacji w Australii.

READ  Ceny ryżu rosną w związku z rosnącą inflacją żywności i zakazami eksportu

„Spodziewamy się, że wielu chińskich studentów będzie walczyć o lot do Australii”, powiedział Honeywood. „Wyobrażamy sobie jednak, że pojawi się wiele próśb o odroczenie, ponieważ studenci nie będą w stanie cofnąć się na czas”. ”. .

Uniwersytet w Sydney spodziewa się, że „zdecydowana większość” studentów będzie na kampusie, gdy zajęcia rozpoczną się pod koniec lutego. Planuje wycofać zdalne nauczanie na terenie kampusu jeszcze w tym roku.

Posunięcie chińskiego Ministerstwa Edukacji spotkało się z oburzeniem chińskich studentów.

„Zostało tylko 15 dni do rozpoczęcia szkoły – bez wizy, bez lotu, bez miejsca do życia. Czy chcesz, żebyśmy wszyscy spali na ulicach w tak krótkim czasie?” powiedział jeden z komentarzy na platformie mediów społecznościowych Weibo.

(1 USD = 1,4100 dolarów australijskich)

(Raportowanie Stelli Keough i Louisa Jacksona; montaż przez Raju Gopalakrishnana)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *