Australijskie władze nuklearne dołączają do poszukiwań zaginionej kapsuły radioaktywnej

MELBOURNE (Reuters) – australijska agencja bezpieczeństwa jądrowego poinformowała we wtorek, że dołączyła do poszukiwań małej radioaktywnej kapsuły zaginionej gdzieś na odludziu, wysyłając zespół z przenośnym i montowanym na pojeździe sprzętem wykrywającym.

Władze prowadzą teraz trwające tydzień poszukiwania kapsuły, która prawdopodobnie spadła z ciężarówki, która przejechała 1400 km (870 mil) w Zachodniej Australii. Utrata wywołała alarm radioaktywny dla dużych części rozległego stanu.

Kapsuła, część wagi używanej do pomiaru gęstości rudy żelaza, została zamówiona przez Rio Tinto Ltd (RIO.AX) Dla wyspecjalizowanego wykonawcy transportu. Rio przeprosiło w poniedziałek za stratę, do której doszło w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Australijska Agencja Ochrony przed Promieniowaniem i Bezpieczeństwa Jądrowego poinformowała, że ​​współpracuje z rządem Australii Zachodniej w celu zlokalizowania kapsuły. Dodała, że ​​Australijska Organizacja Nauki i Technologii Jądrowej oprócz urządzeń do wykrywania i obrazowania wysłała również specjalistów w zakresie usług związanych z promieniowaniem.

Ciężarówka przejechała z North Newman, małego miasteczka w odległym regionie Kimberley, do magazynu na północno-wschodnich obrzeżach Perth – odległości większej niż długość Wielkiej Brytanii.

Stanowe służby ratunkowe wydały we wtorek nowe ostrzeżenie dla kierowców wzdłuż najdłuższej autostrady Australii, aby zachowali ostrożność podczas zbliżania się do krawędzi poszukiwań, ponieważ pojazdy wyposażone w detektory promieniowania poruszają się z małą prędkością.

„Przejechanie pierwotnej trasy, szacowanej na około 1400 kilometrów, zajmie około pięciu dni, ponieważ załogi podróżują na północ i południe wzdłuż Great Northern Highway” – powiedział w oświadczeniu Darrell Ray, kontroler incydentów z Fire and Emergency Services Administration późny poniedziałek. .

Miernik został pobrany z kopalni Gudai-Darri w Rio Tinto 12 stycznia. Kiedy 25 stycznia został wyładowany do kontroli, okazało się, że manometr jest zepsuty, brakuje jednej z czterech śrub mocujących i śrub z manometru. .

Władze podejrzewają, że wibracje z ciężarówki spowodowały poluzowanie śrub i śrub, a kapsułka wypadła z opakowania, a następnie wyszła przez szczelinę w ciężarówce.

READ  Irańskie władze aresztują zdobywczynię Oscara aktorkę filmową

Srebrna kapsuła o średnicy 6 milimetrów i długości 8 milimetrów zawiera cez-137, który emituje promieniowanie równe 10 promieniom rentgenowskim na godzinę.

Ludziom powiedziano, aby trzymali się co najmniej pięciu metrów (16,5 stopy) z dala, ponieważ narażenie może spowodować oparzenia popromienne lub chorobę popromienną, chociaż eksperci twierdzą, że jazda za kapsułą byłaby stosunkowo dyskretna, jak zrobienie zdjęcia rentgenowskiego.

(Raport Melanie Burton w Melbourne); Montaż autorstwa Muralikumar Anantharaman i Edwiny Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *