Avdiivka: Dowódca Ukrainy mówi, że Rosja schwytała kilku żołnierzy, siły kijowskie wycofują się z głównego miasta

Kostiandin Liberov/Lipkos/Getty Images

Dym unosi się nad Zakładami Koksowniczo-Chemicznym Avdivka 15 lutego.CNN

Według dowódcy sił południowych Ukrainy Rosja schwytała część ukraińskich żołnierzy, gdy siły kijowskie wycofywały się z głównego miasta Awdijiwki.

Ukraina ogłosiła w piątek wycofanie się z miasta położonego na północny zachód od Doniecka w następstwie jednych z najzaciętszych walk Rosji na Ukrainie.

Wycofanie się nastąpiło po tym, jak Moskwa nasiliła ataki na ten obszar w ostatnich tygodniach, wysyłając falę nalotów i ataków naziemnych artylerii, pojazdów opancerzonych i żołnierzy.

Wycofanie się jest „jedynym słusznym rozwiązaniem” – stwierdził w piątek w Telegramie dowódca sił południowych Ukrainy Oleksandr Tarnowski, dodając, że podczas operacji wzięto do niewoli część ukraińskich żołnierzy.

„W sytuacji, gdy wróg posuwa się z przewagą pocisków 10 do 1 nad zwłokami własnych żołnierzy, pod ciągłym bombardowaniem, jest to jedyne właściwe rozwiązanie” – stwierdził. Tarnowski dodał, że wojska rosyjskie „przewyższyły liczebnie pod względem personelu, artylerii i lotnictwa”.

W ciągu ostatnich 24 godzin siły Moskwy przeprowadziły w tym rejonie 20 nalotów i ponad 150 ataków artyleryjskich – powiedział, dodając, że Rosjanie „praktycznie ścierają miasto z powierzchni ziemi”.

Decyzja zapadła kilka dni po wizycie nowego szefa armii Ukrainy Oleksandra Chirskiego i ministra obrony Rustema Umerowa na linii frontu w Awdijiwce, podczas którego szef armii obiecał wysłać posiłki, aby „zapobiec wtargnięciu wroga w głąb naszego terytorium”.

Jednak do czwartku siły ukraińskie walczyły o utrzymanie miasta Warunki „piekielne”. A wróg „nadchodzi ze wszystkich stron”.

W piątek w poście na Facebooku Chirsky nakazał wycofanie się żołnierzy w celu ochrony „najkorzystniejszych tras”, aby „unikać okrążenia oraz chronić życie i zdrowie żołnierzy”.

Powiedział, że ukraińscy żołnierze „zrobili wszystko, co w ich mocy, aby zniszczyć najlepsze rosyjskie jednostki wojskowe i zadali wrogowi znaczne straty w sile roboczej i sprzęcie na tym obszarze”.

READ  Zobacz Total - NBC Chicago

Ukraina „podejmuje działania w celu ustabilizowania sytuacji i utrzymania pozycji” – oznajmił, dodając, że „życie żołnierzy jest najwyższą wartością”.

Rosja również poniosła ciężkie straty w ataku na Awdijewkę, ale wydaje się, że Moskwa obliczyła, że ​​było warto, biorąc pod uwagę przewagę liczebną.

Awdiwka, kilka kilometrów na północ od lotniska w Doniecku, została zajęta przez siły rosyjskie na początku 2015 roku, po miesiącach ciężkich walk. Od tego czasu jest to stale na celowniku Moskwy.

W obliczu wyborów prezydenckich w Rosji zaledwie kilka tygodni ich zdobycie zapewniłoby Moskwie wartość dodaną.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *