Bakterie liczące 407 milionów lat były jednymi z pierwszych organizmów, które skolonizowały Ziemię

Naukowcy badający zbiór starożytnych i nowych skamieniałości odkryli niedawno, że starożytny gatunek bakterii tzw Langelli ScofieldiBył jednym z pierwszych ludzi, którzy skolonizowali Ziemię ponad 407 milionów lat temu.

Do. scourfieldii Jest to rodzaj sinic, który jest częścią… Hapalosyphonaceae rodzina. Mikroorganizmy te rosły wśród wczesnych roślin lądowych we wczesnym okresie dewonu.

Chociaż naukowcy od dawna dokumentują występowanie sinic, niewiele wiadomo na temat tego, w jaki sposób te fotosyntetyczne mikroorganizmy potrafią opuścić wodę i żyć na lądzie. Jednak nowe badania przeprowadzone przez dr Christine Strollo-Derren, paleontolog z Brytyjskiego Muzeum Historii Narodowej i jej zespół wykazały, że… Do. scourfieldii Są najstarszym znanym gatunkiem cyjanobakterii żyjącym na Ziemi, a odkrycie to pomogło wypełnić luki.

„Dzięki rekonstrukcjom 3D mogliśmy zobaczyć dowody rozgałęzień, które są cechą charakterystyczną cyjanobakterii Hapalosifonas” – wyjaśnił Strollo-Deren w artykule oświadczenie.

„To ekscytujące, ponieważ oznacza, że ​​są to najstarsze sinice tego typu znalezione na Ziemi”.

Skamieniałości cyjanobakterii należą do najstarszych skamieniałości, jakie kiedykolwiek odkryto, a wiek najstarszych szacuje się na około 2 miliardy lat.

Znane dziś również jako niebiesko-zielone algi (co jest naprawdę mylące, ponieważ nie są glonami), bakterie te żyją w środowiskach wodnych i wokół nich na całym świecie, w tym w oceanach i rzekach, ale także na wilgotnych skałach (nawet na Antarktydzie ). I w mokrym piasku.

Sinice odegrały zasadniczą rolę w kształtowaniu historii naszej planety, czyniąc ją gościnną dla złożonego życia i ogólnie wpływając na ewolucję. W procesie fotosyntezy pomagają wytwarzać tlen niezbędny do życia. Robiąc to, prawdopodobnie zaczynają Wielkie wydarzenie tlenowegdzieś pomiędzy 2,4 a 2,1 miliarda lat temu.

W tym czasie metan, który był dominującym gazem na planecie, został zastąpiony tlenem i stał się głównym składnikiem atmosfery. Wydarzenie to doprowadziło do czegoś, co uważa się za pierwsze masowe wymieranie, ponieważ beztlenowce nie przystosowały się do panujących warunków.

READ  Wenus pokazuje swoją gorącą, pochmurną stronę

„Sicy we wczesnym dewonie odegrały tę samą rolę, co dzisiaj” – dodał dr Strollo-Deren. „Niektóre organizmy wykorzystują je jako pożywienie, ale odgrywają również ważną rolę w procesie fotosyntezy. Wiedzieliśmy, że istniały już, gdy rośliny zaczęły kolonizować Ziemię i mogły z nimi konkurować o przestrzeń kosmiczną”.

Co za różnica Langelli Scofieldi Robić?

L. scourfieldii Po raz pierwszy odkryto je w 1959 roku we fragmentach skał znalezionych na miejscu wykopalisk Rhynie Chert w Aberdeenshire w Szkocji. Próbki te były jednak trudne do prawidłowego zbadania, ale w tym samym obszarze odkryto nowsze próbki, które łatwiej poddać analizie.

Główną cechą, której poszukiwała dr Strollo-Deren i jej współpracownicy, były oznaki „prawdziwego rozgałęzienia”. Dzieje się tak, gdy bakterie rosną obok siebie w linii, a niektóre rozdzielają się w innym kierunku, tworząc rozgałęzienia, ale nie wszystkie sinice wykazują to prawdziwe rozgałęzienie.

W związku z tym znajdź L. scourfieldii Znalezienie okazów Rhynie Chert to wielka sprawa, ponieważ pozwala naukowcom potwierdzić ich obecność w wilgotnych ekosystemach lądowych w tym regionie. Krótko mówiąc, potrafiły skakać z wody na ląd i mogły się rozwijać.

We wczesnym dewonie krajobraz tej części Szkocji znacznie różnił się od dzisiejszego. Ziemia faktycznie znajdowała się bliżej równika i miała cieplejszy, tropikalny klimat. Spowodowałoby to, że Rhynie Chert byłby pokryty mokrymi równinami piasku i kałużami słonawej wody.

Był to jednak czas, zanim istniały drzewa i inne złożone formy życia, więc środowisko było znacznie mniej żyzne. W tak rzadkim królestwie dominowały grzyby, bakterie i glony, które rywalizowały o życie na skałach w pobliżu brzegu wody.

Ponieważ rośliny nie wykształciły jeszcze głębokich, złożonych korzeni, prawdopodobnie rosły na matach mikrobiologicznych utworzonych przez te mikroorganizmy, co stanowi ważną interakcję na tym wczesnym etapie życia na Ziemi.

READ  SpaceX wyśle ​​na orbitę 23 satelity Starlink po wystrzeleniu 90. Falcona w 2023 r. – lot kosmiczny teraz

„Rhynie Chert to miejsce szczególne, ponieważ ma 400 milionów lat, a duża część środowiska z tego okresu została zachowana” – wyjaśnił dr Strollo-Derren.

„To jedyne miejsce, w którym można znaleźć ślady wszystkich żywych istot: roślin, zwierząt, grzybów, bakterii i glonów. Można też zobaczyć interakcje między gatunkami, które mogą zachodzić”.

Badanie zostało opublikowane w iNauka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *