Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przemawia na konferencji prasowej przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w siedzibie NATO w Brukseli 4 marca w Belgii. (Yves Herman / AP)

Przywódca NATO Jens Stoltenberg potępił w piątek „brutalną” rosyjską inwazję na Ukrainę oraz ataki na ludność cywilną i elektrownię atomową w Zaporożu na południowo-wschodniej Ukrainie.

„Potępiamy ataki na ludność cywilną. W nocy widzieliśmy doniesienia o atakach na elektrownię jądrową” – powiedział Stoltenberg. Powiedział Przed spotkaniem z zachodnimi ministrami spraw zagranicznych w Brukseli na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Anthonym Blingenem.

„Pokazuje nieodpowiedzialność tej wojny, znaczenie jej zakończenia, znaczenie wycofania przez Rosję wszystkich swoich wojsk oraz jej optymistyczne zaangażowanie w wysiłki dyplomatyczne” – dodał Stoltenberg.

Powiedział, że chociaż sojusznicy NATO nałożyli na Rosję „bezprecedensowe sankcje” i zaoferowali „wsparcie” Ukrainie, „NATO nie było częścią konfliktu”.

„Nie szukamy wojny ani konfliktu z Rosją.

„Jednocześnie musimy zadbać o to, aby nie było niezrozumienia naszego zaangażowania w ochronę i ochronę wszystkich sojuszników”.

Powiedział, że siły NATO zwiększyły swoją „obecność obronną” we wschodniej części koalicji.

Stoltenberg wezwał również Stany Zjednoczone, Europę i Kanadę o wsparcie.

„Z zadowoleniem przyjmuję silne zaangażowanie Ameryki” – powiedział.

„Spotkałem wielu z nich. Zawsze było przyjemnie spotkać wojska amerykańskie w Europie i zobaczyć ich zaangażowanie i profesjonalizm w byciu częścią Oceanu Atlantyckiego.

„Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że europejscy sojusznicy i Kanada posuwają się naprzód we wschodniej części sojuszu z większą obecnością na lądzie, morzu iw powietrzu.

„Jeśli już, myślę, że kryzys, przed którym stoimy, pokazuje, jak ważne jest, aby Ameryka Północna stała razem w strategicznej jedności w NATO” – dodał.

W odpowiedzi na atak brytyjski wicepremier Dominic Robb powiedział BBC Breakfast: „Bardzo trudno uwierzyć, że nie zrobiono tego celowo. Ale w każdym razie nielegalne jest atakowanie takiej strony i kontynuowanie jej bombardowania bez Twojej odpowiedniej uwagi.

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że siły rosyjskie zajęły elektrownię atomową na Ukrainie po pożarze we wczesnych godzinach porannych w piątek.

READ  Żołnierz z Teksasu tonie podczas próby ratowania granicy

Ogień ugaszono wczesnym piątkowym rankiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *