Przedstawiciel obrony USA mówi, że bezpośrednie ataki i zniszczony most spowolniły marsz rosyjskiego konwoju w kierunku Kijowa

Doradca szefa ukraińskiego biura prezydenckiego powiedział w piątek, że delegacja ukraińska uczestnicząca w rozmowach z Rosją „rozumie motywy” Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, dodając, że podczas gdy strona ukraińska „rozumie, gdzie [Russia] Chce iść ”, nie zrobi ustępstw w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy.

Przemawiając podczas konferencji prasowej w ukraińskim Lwowie, Michaił Podolak powiedział, że stanowisko Ukrainy jest „wzmacniane” przez zachodnich partnerów, dodając, że prezydent Wołodymyr Zełenski „na pewno nie pójdzie na żadne ustępstwa, które podważyłyby naszą integralność terytorialną i wolność”.

„Stanowisko Federacji Rosyjskiej jest surowe – gdyby było łatwe, nie zaatakowałyby Ukrainy – ale stanowisko szefa Sił Zbrojnych Ukrainy też jest surowe. Negocjacje są trudne, ale trwają” – dodał Podolak.

Konferencja prasowa odbędzie się dzień po drugiej rundzie rozmów delegacji ukraińskiej i rosyjskiej na Białorusi. W czwartkowym tweecie Podolak powiedział, że rozmowy nie przyniosły rezultatów, jakich szukała Ukraina, chociaż delegacje były w stanie wypracować „rozwiązanie tylko w celu zorganizowania korytarzy humanitarnych”.

Przemawiając w piątek, David Arachhamia – wysoki rangą urzędnik ukraińskiej partii rządzącej, który był również zaangażowany w rozmowy – powiedział, że Zełenski nie złożył formalnej prośby o rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, dodając, że jest jeszcze „za wcześnie” i że dalej negocjacje były potrzebne, zanim się odezwą.

Arachhamiya zauważyła również, że Rosja stoi w obliczu rosnącej „presji” ze strony szerszej społeczności międzynarodowej w związku z atakami sił rosyjskich na obszary cywilne na Ukrainie.

Po naciskaniu przez Rosję na atak Rosji na elektrownię atomową w Zaporożu, Arachmia powiedział, że podczas czwartkowych rozmów ukraińscy negocjatorzy zaproponowali 30-kilometrową strefę wolną od konfliktów wokół wszystkich ukraińskich obiektów jądrowych, „a potem Zab nastąpił natychmiast”.

READ  Konserwatyści, na czele z brytyjskim premierem Sunakiem, ponieśli ciężkie straty w wyborach lokalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *