Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Carolina, która uciekła z Połtawy, czeka 10 marca, aby wsiąść do autobusu jadącego do Forsheim z synem w centrum dystrybucji w Presmisle w Polsce. (Sebastian Gollnow / picture-alliance / dpa / AP Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch dni korytarzami ewakuacyjnymi ewakuowano około 100 000 osób.

„Jednym z głównych zadań dla nas dzisiaj jest stworzenie korytarzy humanitarnych” – powiedział Zhelensky w przemówieniu wideo na Facebooku w czwartek wieczorem. „Sumi, Trostianets, Krasnofilia, Irbin, Pucha, Hostomel, Isium. Prawie 40 000 osób zostało dzisiaj ewakuowanych. W końcu otrzymali ochronę.

Powiedział, że zapewniono pomoc humanitarną, żywność i lekarstwa.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ratować naszych ludzi w miastach, w których wróg chce ich zniszczyć” – powiedział Zhelensky.

Jednak Mariupol i Wołnowaka zostały całkowicie zablokowane i pomimo najlepszych starań władz ukraińskich, by aktywować korytarz, „rosyjskie wojska nie zaprzestały ostrzału” – powiedział. Niezależnie od tego Żeleński powiedział, że musi jeszcze zdecydować, czy wysłać linię ciężarówek przewożących żywność, wodę i lekarstwa.

„Ale najeźdźcy przypuścili atak czołgów dokładnie w miejscu, gdzie ten korytarz miał być. Korytarz życia. Dla ludzi takich jak Mariupol” – powiedział prezydent.

Wcześniejszy czwartek: Lokalni urzędnicy w oblężonym ukraińskim mieście Mariupol powiedzieli, że siły rosyjskie rozpoczęły bombardowanie „zielonego korytarza” przeznaczonego do ewakuacji mieszkańców Mariupola.

„W tej chwili naloty na Mariupol trwają” – powiedział Pedro Andriyushchenko, doradca burmistrza Mariupola.

„Zrobili to emocjonalnie. Wiedzą, co robią. Mają wyraźny mandat do przetrzymywania Mariupola jako zakładnika, torturowania jej i dalszego bombardowania” – powiedział Zhelensky.

Dodał: „Dziś zniszczyli budynek głównego wydziału Państwowego Pogotowia Ratunkowego w obwodzie donieckim. Obok tego budynku znajdowało się miejsce spotkań mieszkańców Mariupola do ewakuacji.

Poprzedniego dnia burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko opublikował prowokacyjną wiadomość wideo potępiającą okrutną i destrukcyjną wojnę Rosji z ludzkością, mówiąc, że miasto jest okupowane przez siły rosyjskie co 30 minut. Burmistrz powiedział, że już szósty dzień z rzędu nie może udzielić Mariupolu pomocy humanitarnej.

READ  Dr Anthony Fossy na przyjęciu świątecznym, lecący na rządowych kolcach Omigronu

Żeleński zauważył, że rząd będzie nadal starał się nieść „bardzo potrzebną” pomoc Mariupolu swoim obywatelom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.