Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Carolina, która uciekła z Połtawy, czeka 10 marca, aby wsiąść do autobusu jadącego do Forsheim z synem w centrum dystrybucji w Presmisle w Polsce. (Sebastian Gollnow / picture-alliance / dpa / AP Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch dni korytarzami ewakuacyjnymi ewakuowano około 100 000 osób.

„Jednym z głównych zadań dla nas dzisiaj jest stworzenie korytarzy humanitarnych” – powiedział Zhelensky w przemówieniu wideo na Facebooku w czwartek wieczorem. „Sumi, Trostianets, Krasnofilia, Irbin, Pucha, Hostomel, Isium. Prawie 40 000 osób zostało dzisiaj ewakuowanych. W końcu otrzymali ochronę.

Powiedział, że zapewniono pomoc humanitarną, żywność i lekarstwa.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ratować naszych ludzi w miastach, w których wróg chce ich zniszczyć” – powiedział Zhelensky.

Jednak Mariupol i Wołnowaka zostały całkowicie zablokowane i pomimo najlepszych starań władz ukraińskich, by aktywować korytarz, „rosyjskie wojska nie zaprzestały ostrzału” – powiedział. Niezależnie od tego Żeleński powiedział, że musi jeszcze zdecydować, czy wysłać linię ciężarówek przewożących żywność, wodę i lekarstwa.

„Ale najeźdźcy przypuścili atak czołgów dokładnie w miejscu, gdzie ten korytarz miał być. Korytarz życia. Dla ludzi takich jak Mariupol” – powiedział prezydent.

Wcześniejszy czwartek: Lokalni urzędnicy w oblężonym ukraińskim mieście Mariupol powiedzieli, że siły rosyjskie rozpoczęły bombardowanie „zielonego korytarza” przeznaczonego do ewakuacji mieszkańców Mariupola.

„W tej chwili naloty na Mariupol trwają” – powiedział Pedro Andriyushchenko, doradca burmistrza Mariupola.

„Zrobili to emocjonalnie. Wiedzą, co robią. Mają wyraźny mandat do przetrzymywania Mariupola jako zakładnika, torturowania jej i dalszego bombardowania” – powiedział Zhelensky.

Dodał: „Dziś zniszczyli budynek głównego wydziału Państwowego Pogotowia Ratunkowego w obwodzie donieckim. Obok tego budynku znajdowało się miejsce spotkań mieszkańców Mariupola do ewakuacji.

Poprzedniego dnia burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko opublikował prowokacyjną wiadomość wideo potępiającą okrutną i destrukcyjną wojnę Rosji z ludzkością, mówiąc, że miasto jest okupowane przez siły rosyjskie co 30 minut. Burmistrz powiedział, że już szósty dzień z rzędu nie może udzielić Mariupolu pomocy humanitarnej.

READ  Pożegnanie, FAANGs: Akcje dużych firm technologicznych spadły o 350 punktów w Dow

Żeleński zauważył, że rząd będzie nadal starał się nieść „bardzo potrzebną” pomoc Mariupolu swoim obywatelom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *