Światowe akcje spadają wraz z inflacją, ruchy banku centralnego

  • CPI rok do roku osiąga najwyższy od 40 lat
  • Indeksy w USA w dół: Dow 0,34%, S&P 0,43%, Nasdaq 0,95%
  • Olej wydłuża straty o około 2%

NOWY JORK (Reuters) – Światowe rynki akcji załamały się w czwartek, gdy inflacja w USA osiągnęła prawie 8%, co sprawiło, że Rezerwa Federalna jest prawie pewna, że ​​podniesie stopy procentowe w przyszłym tygodniu, a Europejski Bank Centralny pospiesznie zakończył swoje mega transakcje. program stymulacyjny.

Dane pokazały, że inflacja konsumencka w USA osiągnęła w lutym 7,9% w tempie rocznym, największy roczny wzrost od 40 lat.

Wall Street wycofała się z danych, ponieważ podczas gdy rynki oczekują, że bank centralny podniesie docelowe stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych na zakończenie przyszłotygodniowego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej, dane o CPI sugerują, że Federalny Komitet Otwartego Rynku może posunąć się „bardziej agresywnie” do ograniczyć inflację. , jak obiecał w zeszłym tygodniu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Europejski Bank Centralny zapowiedział na początku sesji, że tego lata przestanie pompować pieniądze na rynki finansowe, torując drogę do wyższych stóp procentowych, ponieważ rosnąca inflacja przewyższa obawy o konsekwencje inwazji Rosji na Ukrainę. Czytaj więcej

Rozmowy między Ukrainą a Rosją w czwartek nie doprowadziły do ​​rozejmu w konflikcie, który uwięził setki tysięcy cywilów w ukraińskich miastach, gdzie ukrywają się pośród nalotów i rosyjskich bombardowań. Czytaj więcej

Euro odrobiło swoje nocne zyski po ogłoszeniu przez Europejski Bank Centralny, a dolar umocnił się w wyniku raportu o inflacji w USA. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych po raz pierwszy od dwóch tygodni wzrosła powyżej 2%. Czytaj więcej

Pewna inflacja może być korzystna dla cen akcji, powiedziała Melissa Brown, dyrektor zarządzająca ds. badań stosowanych w Contigo, ale banki centralne nieźle sobie poradziły z zarządzaniem inflacją, która jest na najwyższym poziomie od kilkudziesięciu lat.

READ  Rajd rynkowy przełamuje poprzedni opór; Bolesna transmisja Tesli

„Osiągnęliśmy punkt krytyczny między dobrą inflacją a złą inflacją. To zwiększa zmienność, a wyższa zmienność zwykle odpycha inwestorów” – powiedział Brown.

„Sentyment jest bardzo niepewny. Teraz, gdy jesteśmy w tym miejscu, czy (bankierzy centralni) mogą przejść tę cienką granicę między zarządzaniem inflacją a nie wpychaniem nas w recesję?”

Wskaźnik MSCI dla akcji na całym świecie (.MIWD00000PUS) O 17:12 ET (2212 GMT) spadł o 0,19%.

Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) Indeks spadł o 112,18 pkt, czyli 0,34%, do 33 174,07 pkt, Standard & Poor’s 500 (.SPX) Stracił 18,36 pkt, czyli 0,43%, do 4259,52 pkt, a Nasdaq Composite (dziewiętnasty) Spadł o 125,58 pkt, czyli o 0,95%, do 13 129,96 pkt.

Ogólnoeuropejski indeks STOOX 600 (.stoxx) Stracił 1,69%.

Indeks dolara wzrósł o 0,554 procent, a euro o 0,04 procent do 1,0987 dolara.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 6,3 punktu bazowego do 2,011% po osiągnięciu 2,021%, najwyższego poziomu od 17 lutego.

Przy gwałtownym wzroście na rynkach energii i innych surowców spowodowanym wojną na Ukrainie, osiągnięcie szczytowej inflacji prawdopodobnie potrwa dłużej, powiedziała Vineta Dimitrova, główny ekonomista USA w Ned Davis Research.

„Oznacza to wyższą inflację przez dłuższy okres i lewą ścieżkę polityki Fed w przyszłości”, powiedziała Dimitrova, dodając, że spodziewa się, że Fed podejmie w przyszłym tygodniu podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych.

„Przy całej niepewności geopolitycznej i zmienności rynków, Fed nie chce zwiększać niepewności”.

Ropa spadła w niestabilnym handlu po tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie wycofały uwagi, że OPEC i jego sojusznicy mogą zwiększyć produkcję, aby wypełnić lukę w eksporcie z Rosji.

Kontrakty terminowe na ropę naftową w USA ustabilizowały się na poziomie 106,02 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 2,47%, podczas gdy międzynarodowy benchmark ropy Brent ustabilizował się na poziomie 109,33 USD, co oznacza spadek o 1,63%.

READ  Twój samochód Cię szpieguje i podnosi stawki ubezpieczenia: Zgłoś

Projekt deklaracji z czwartku pokazał, że przywódcy Unii Europejskiej stopniowo przestaną kupować rosyjską ropę, gaz i węgiel, ponieważ Unia dąży do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskich źródeł energii po zakazie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdania Elizabeth Dilts Marshall w Nowym Jorku z dodatkowymi raportami Toma Wilsona.) Edytowanie przez Chizu Nomiyama i Lisę Shumaker

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *