Biden pozwala Ukrainie atakować rosyjskie cele amerykańską bronią, co rozgniewa Moskwę Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Sekretarz stanu Blinken twierdzi, że to posunięcie jest częścią amerykańskich wysiłków na rzecz „przystosowania się” do rozwoju sytuacji podczas wojny.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken potwierdził, że prezydent USA Joe Biden złagodził zakaz używania przez Ukrainę amerykańskiej broni na terytorium Rosji, aby pomóc temu krajowi w obronie regionu charkowskiego w północno-wschodniej części kraju przed jakimkolwiek atakiem.

Przemawiając na konferencji prasowej w Pradze po nieformalnym spotkaniu ministrów NATO, Blinken powiedział, że zgoda Bidena nastąpiła po tym, jak Kijów zwrócił się o pozwolenie do Waszyngtonu w ostatnich tygodniach.

„To trafiło bezpośrednio do prezydenta i, jak słyszeliście, zgodził się użyć w tym celu naszej broni. „W przyszłości będziemy nadal robić to, co robiliśmy do tej pory, czyli dostosowywać się i dostosowywać w razie potrzeby” – dodał Blinken. .

Zauważył także, że posunięcie Waszyngtonu oznacza zmianę polityki Bidena, który wcześniej nie zgodził się na użycie przez Ukrainę amerykańskiej broni do przeprowadzania ataków w Rosji.

Blinken dodał, że Stany Zjednoczone reagują na to, co zaobserwowały w regionie Charkowa, który w ostatnich tygodniach stał się przedmiotem ponownych ataków Rosji.

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, położone jest 30 km od granicy z Rosją.

To już drugi raz w tym roku, kiedy Biden po cichu złagodził swoją politykę dotyczącą dostaw broni na Ukrainę. Na początku tego roku zgodził się wysłać do Kijowa rakiety dalekiego zasięgu, znane jako ATACMS.

Decyzja USA z tego tygodnia rozgniewała urzędników Kremla. Nastąpiło to w czasie, gdy Francja i inne kraje europejskie również wskazały, że Ukraina będzie mogła użyć swojej broni przeciwko celom wojskowym na terenie Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł we wtorek przed „poważnymi konsekwencjami”, podkreślając siłę nuklearną swojego kraju, jeśli zachodni sojusznicy Ukrainy złagodzą swoją politykę.

READ  Śmierć korespondenta wojennego wywołała w Rosji oburzenie zarzutami o użycie przez Ukrainę bomb kasetowych


Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti zacytowała w piątek Andrieja Kartapolowa, szefa Komitetu Obrony Rosyjskiej Izby Reprezentantów, mówiącego, że Moskwa zareagowałaby nieproporcjonalnie na ukraińskie ataki na jej terytorium, używając broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone.

Starszy urzędnik ds. bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja nie blefuje, mówiąc o możliwości użycia taktycznej broni nuklearnej przeciwko Ukrainie oraz o tym, że jej konflikt z Zachodem może przerodzić się w wojnę totalną.

Niemcy zasugerowały także w piątek, że Ukraina może użyć broni dostarczonej przez kraje zachodnie do uderzenia na siły wewnątrz Rosji.

Rzecznik rządu podał w oświadczeniu, że Niemcy rozmawiały ze swoimi sojusznikami o przeprowadzeniu przez Rosję ataków na obwód charkowski z miejsc bezpośrednio sąsiadujących z rosyjskim regionem przygranicznym.

„Jesteśmy wspólnie przekonani, że Ukraina ma zagwarantowane przez prawo międzynarodowe prawo do obrony przed tymi atakami” – powiedział rzecznik. Może także użyć broni dostarczonej w tym celu zgodnie ze swoimi międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi. Łącznie z tymi, które dostarczyliśmy.”

„To właściwy ruch”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nalegał, aby sojusznicy Kijowa zezwolili mu na użycie broni dalekiego zasięgu do atakowania celów na terytorium Rosji w związku z eskalacją ataków w tym miesiącu, szczególnie na Charków.

W rosyjskim ataku o północy (21:00 GMT) zginęły co najmniej trzy osoby, a 16 zostało rannych po tym, jak rosyjska rakieta trafiła w budynek mieszkalny w mieście. W ubiegły weekend 19 osób zginęło w wyniku rosyjskiego ataku na duży sklep z narzędziami.

„Administracja Bidena przeszła długą drogę od nadmiernej wrażliwości i niezrozumienia ryzyka eskalacji” – powiedział agencji Reuters Alexander Vindman, emerytowany podpułkownik armii i były dyrektor do spraw europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Pochwalił zmianę polityki Bidena, która, jak powiedział, „rozwiązuje ręce Ukrainie”.

„Oczywiście jest to właściwe posunięcie” – powiedział Vindman.

READ  Huragan Freddy: Śmiertelna burza uderza w Mozambik po raz drugi

Administracja Bidena wykazała tendencję do początkowego odrzucania wniosku Ukrainy, a ostatecznie kapitulacji ze względu na fakty w terenie, powiedział David DeRoches, specjalista ds. polityki obronnej USA w Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem Bliskiego Wschodu i Azji Południowej.

„Jest tu jeszcze jedna dynamika” – powiedział Al Jazeerze. Ukraińcy zaatakowali swoją bronią infrastrukturę nuklearną Rosji. Właśnie zniszczyli radar wczesnego ostrzegania Krasnodaru za pomocą domowego drona; To jest bardzo daleko w Rosji.

„Na początku tego roku zaatakowali strategiczną lokalizację [Engels] Baza bombowa… Jak na ironię, pozwolenie Ukrainie na uderzenie w Rosji w ramach tej ograniczonej operacji taktycznej – ceną za to jest powstrzymanie ukraińskich ataków na strategiczne zdolności Rosji”.

(Al Jazeera)

Stany Zjednoczone są największym dostawcą broni na Ukrainę w walce o odparcie armii rosyjskiej, która w lutym 2022 r. rozpoczęła inwazję na ten kraj na pełną skalę.

Decyzja Bidena zapadła wkrótce po tym, jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział ministrom spraw zagranicznych sojuszu, że „nadszedł czas”, aby złagodzić ograniczenia nałożone na Kijów w zakresie użycia broni i „umożliwić Ukraińcom prawdziwą obronę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *