Biden spotyka fińskiego przywódcę, gdy Rosja irytuje europejskich sąsiadów

Prezydent USA Joe Biden wygłasza uwagi w Federacji Yellowjacket podczas swojej wizyty na Upper University of Wisconsin, w Superior, Wisconsin, USA 2 marca 2022 r. REUTERS / Evelyn Hockstein

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden spotkał się w piątek w Białym Domu ze swoim fińskim odpowiednikiem Sauli Niinistö, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała nowe obawy dla innych europejskich sąsiadów Władimira Putina.

Rozmowy odbywają się w momencie, gdy ponad tygodniowa inwazja rosyjskiego prezydenta na Ukrainę przygotowała grunt pod dyskusje w Finlandii o bliższym sojuszu z NATO, z którym już współpracuje, ale nie jest członkiem. Biden i Niinisto rozmawiali dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Finowie zawsze byli nieufni wobec Rosji, biorąc pod uwagę 833 mil (1340 km) granicę narodu skandynawskiego i historię dwóch wojen w latach 1939-1944, które kosztowały Finlandię terytorium.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ale Finlandia, członek Unii Europejskiej, który był częścią szwedzkiego królestwa do 1809 roku, a następnie znajdował się pod kontrolą Rosji do uzyskania niepodległości w 1917 roku, również dążył do utrzymania przyjaznych stosunków z Moskwą.

Rosja nie chce, aby Finlandia przystąpiła do NATO, ale Niinistö powiedział, że kraj zastrzega sobie prawo do ubiegania się o członkostwo. Rząd ukraiński zachował do tego prawo również przed inwazją rosyjską.

Biden i Niinistö „omówią stosunki w zakresie obronności między Stanami Zjednoczonymi a Finlandią, które są bardzo silnymi relacjami, które w rzeczywistości uzupełniają bliskie partnerstwo Finlandii z NATO” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki podczas zapowiedzi wizyty.

Fińska opinia publiczna jest coraz bardziej zainteresowana ideą przystąpienia do NATO. Sondaż przeprowadzony przez nadawcę publicznego Yle w zeszły poniedziałek pokazał, że 53% Finów opowiada się za przystąpieniem, w porównaniu do 28%, gdy pod koniec stycznia gazeta Helsingin Sanomat zadała to pytanie. Czytaj więcej

READ  Zostań lub uciekaj: mieszkańcy Sudanu stoją przed trudną decyzją | wiadomości o konflikcie

Fiński rząd starał się złagodzić kampanie przyłączenia się do kierowanego przez USA bloku obronnego. W oświadczeniu Niinisto powiedział, że ludzie powinni „zachować spokój i ocenić wpływ zmian, które już zaszły i tych, które mogą jeszcze nastąpić”.

Finlandia dołączyła w czwartek do innych krajów, bojkotując spotkania Rady Arktycznej, które Rosja planuje zorganizować w maju. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Trevor Honeycutt Reporting) Edytowanie przez Leslie Adler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *