Biden spotyka fińskiego przywódcę, gdy Rosja irytuje europejskich sąsiadów

Prezydent USA Joe Biden wygłasza uwagi w Federacji Yellowjacket podczas swojej wizyty na Upper University of Wisconsin, w Superior, Wisconsin, USA 2 marca 2022 r. REUTERS / Evelyn Hockstein

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden spotkał się w piątek w Białym Domu ze swoim fińskim odpowiednikiem Sauli Niinistö, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała nowe obawy dla innych europejskich sąsiadów Władimira Putina.

Rozmowy odbywają się w momencie, gdy ponad tygodniowa inwazja rosyjskiego prezydenta na Ukrainę przygotowała grunt pod dyskusje w Finlandii o bliższym sojuszu z NATO, z którym już współpracuje, ale nie jest członkiem. Biden i Niinisto rozmawiali dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Finowie zawsze byli nieufni wobec Rosji, biorąc pod uwagę 833 mil (1340 km) granicę narodu skandynawskiego i historię dwóch wojen w latach 1939-1944, które kosztowały Finlandię terytorium.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ale Finlandia, członek Unii Europejskiej, który był częścią szwedzkiego królestwa do 1809 roku, a następnie znajdował się pod kontrolą Rosji do uzyskania niepodległości w 1917 roku, również dążył do utrzymania przyjaznych stosunków z Moskwą.

Rosja nie chce, aby Finlandia przystąpiła do NATO, ale Niinistö powiedział, że kraj zastrzega sobie prawo do ubiegania się o członkostwo. Rząd ukraiński zachował do tego prawo również przed inwazją rosyjską.

Biden i Niinistö „omówią stosunki w zakresie obronności między Stanami Zjednoczonymi a Finlandią, które są bardzo silnymi relacjami, które w rzeczywistości uzupełniają bliskie partnerstwo Finlandii z NATO” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki podczas zapowiedzi wizyty.

Fińska opinia publiczna jest coraz bardziej zainteresowana ideą przystąpienia do NATO. Sondaż przeprowadzony przez nadawcę publicznego Yle w zeszły poniedziałek pokazał, że 53% Finów opowiada się za przystąpieniem, w porównaniu do 28%, gdy pod koniec stycznia gazeta Helsingin Sanomat zadała to pytanie. Czytaj więcej

READ  Rosyjska kampania rekrutacyjna do wojska rozpoczyna się, gdy obawy Ukrainy rozprzestrzeniają się wśród młodych ludzi

Fiński rząd starał się złagodzić kampanie przyłączenia się do kierowanego przez USA bloku obronnego. W oświadczeniu Niinisto powiedział, że ludzie powinni „zachować spokój i ocenić wpływ zmian, które już zaszły i tych, które mogą jeszcze nastąpić”.

Finlandia dołączyła w czwartek do innych krajów, bojkotując spotkania Rady Arktycznej, które Rosja planuje zorganizować w maju. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Trevor Honeycutt Reporting) Edytowanie przez Leslie Adler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.