Pod ukraińską elektrownią atomową wybuchają zaciekłe walki – urzędnicy

To zdjęcie z 12 czerwca 2008 r. przedstawia ogólny widok elektrowni atomowej Zaporoża na Ukrainie. REUTERS / Stringer

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Brak oznak podwyższonego promieniowania – RIA
  • Zaciekłe walki na terenach wokół elektrowni jądrowej
  • Natarcie wojsk rosyjskich zatrzymało się pod Kijowem
  • Liczba uchodźców przekroczyła 1 milion – UNHCR
  • Prezydent Ukrainy mówi, że ma linie obronne

Borodianka / LVV, Ukraina, 4 marca (Reuters) – Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały w piątek, że podczas ciężkich walk między siłami rosyjskimi i ukraińskimi wybuchł pożar w budynku szkoleniowym poza największą elektrownią jądrową w Europie.

Rzecznik elektrowni atomowej w Zaporożu powiedział RIA, że poziomy promieniowania w tle się nie zmieniły. Dyrektor zakładu powiedział telewizji Ukraina 24, że ochrona radiologiczna jest chroniona.

Nagranie wideo z fabryki w południowo-wschodniej części stolicy Kijowa pokazuje dym i płomienie wydobywające się z niezidentyfikowanego budynku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reuters nie był od razu dostępny do komentowania.

Burmistrz pobliskiego miasta Enercode powiedział w poście online, że walki toczą się na obszarze około 550 km (342 mil) na południowy wschód od Kijowa. Powiedział, że nie było ofiar.

„Elektrownia atomowa w Zaporożu płonie w wyniku serii ostrzeliwania przez wroga budynków i jednostek największej elektrowni atomowej w Europie” – powiedział na swoim kanale Telegram burmistrz Dimitrow Orłow. Nie podał szczegółów.

Wstępne doniesienia o incydencie w elektrowni spowodowały wstrząs na rynkach finansowych w Azji, przy spadku zapasów i dalszym wzroście cen ropy.

Rosja przejęła już nieczynną elektrownię w Czarnobylu około 100 km na północ od Kijowa, która zrzuciła większość odpadów radioaktywnych w Europie podczas najgorszej katastrofy nuklearnej w 1986 roku. Niektórzy badacze zauważyli, że roślina Zaporoże jest innym i bezpieczniejszym typem. Do Czarnobyla.

READ  Akcje Deutsche Banku spadają w ostatniej oznaki obaw bankowych

„Rosyjskie wojsko ze wszystkich stron strzela do Zaporoża, największej elektrowni atomowej w Europie”, napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba.

„Pożar już wybuchł… Rosjanie muszą natychmiast zatrzymać pożar, wpuścić strażaków i ustanowić strefę bezpieczeństwa!”

Zaporoże dostarcza około jednej piątej całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej na Ukrainie.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w tweecie, że jest „świadoma doniesień o ostrzale” elektrowni i skontaktowała się z władzami ukraińskimi w sprawie sytuacji.

Uważa się, że największy atak na państwo europejskie od dziewiątego dnia II wojny światowej spowodował śmierć lub rany tysięcy ludzi, milion uchodźców uciekających z Ukrainy i gospodarki rosyjskiej wstrząśnięte międzynarodowymi sankcjami.

Gdy presja na Kreml wzrosła, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły w czwartek sankcje wobec większej rosyjskiej oligarchii, w następstwie działań UE.

Sankcje „już wywarły ogromny wpływ” – powiedział prezydent USA Joe Biden.

Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną” nie mającą na celu okupowania terytorium, ale obalenia demokratycznie wybranego rządu, zniszczenia zdolności militarnych sąsiadów i przejęcia tego, co uważa za niebezpiecznych nacjonalistów. Odmawia atakowania opinii publicznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Pavla Politiuka, Natalii Zinets, Aleksandara Vasovicia na Ukrainie, Davida Ljunggrena w Ottawie i innych agencji Reuters; Napisane przez Costasa Pitasa i Lincoln Feast; Montaż przez Rosalbę O’Brien i Stephena Coates

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *