Biden: Stany Zjednoczone będą interweniować z wojskiem, aby chronić Tajwan

TOKIO (AP) – Prezydent Joe Biden powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone będą interweniować militarnie, jeśli Chiny zaatakują Tajwan, oświadczając, że zaangażowanie w ochronę wyspy było „jeszcze silniejsze” po okupacji Ukrainy przez Rosję.. To jedno z najsilniejszych prezydenckich oświadczeń popierających samorząd Tajwanu od dziesięcioleci.

Biden odpowiedział „tak” na konferencji prasowej w Tokio, gdy zapytano go, czy chciałby wstąpić do armii, aby chronić Tajwan, gdyby Chiny dokonały inwazji. „To zobowiązanie, które podjęliśmy” – dodał.

Stany Zjednoczone tradycyjnie unikały zapewniania Tajwanowi tak przejrzystej gwarancji bezpieczeństwa, z którą nie mają już umowy o wzajemnej obronie, a zamiast tego utrzymują politykę „strategicznej dwuznaczności” co do tego, jak daleko są gotowe się posunąć. Tajwańska ustawa o stosunkach z 1979 r. reguluje stosunki USA z wyspąStany Zjednoczone nie muszą wchodzić do wojska, jeśli Chiny dokonają inwazji, ale zgodnie z polityką USA zapewnią Tajwanowi zasoby do samoobrony i zapobieżenia jednostronnej transformacji Pekinu.

Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że komentarze Bidena nie odzwierciedlają zmiany w polityce USA.

Jednak jego słowa spotkały się z ostrą reakcją Chin kontynentalnych, domagających się Tajwanu Musi być prowincją zbójecką.

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenpin wyraził „silne niezadowolenie i stanowczy sprzeciw” wobec komentarzy Bidena. „Chiny nie mają miejsca na kompromisy lub ustępstwa w kwestiach związanych z podstawowymi interesami Chin, takimi jak suwerenność i integralność regionalna”.

„Chiny podejmą zdecydowane działania w celu ochrony swojej suwerenności i interesów bezpieczeństwa i zrobią to, co powiemy” – dodał.

Rozmawiając z premierem Japonii Fumio Kishidą, Biden powiedział, że jakakolwiek próba użycia siły przez Chiny przeciwko Tajwanowi byłaby „niewłaściwa” i że „przenosiłaby cały region i byłaby kolejnym posunięciem podobnym do tego, co wydarzyło się na Ukrainie”.

Chiny nasiliły prowokacje wojskowe Ma na celu zastraszenie Pekinu, by zaakceptował jego żądania jedności z komunistycznym krajobrazem przeciwko demokratycznemu Tajwanowi w ostatnich latach.

READ  Collins mówi, że popiera Ketanjiego Browna Jacksona w Sądzie Najwyższym

„Oni już lecą zbyt blisko i flirtują ze wszystkimi przeprowadzanymi manewrami” – powiedział Biden o Chinach.

Miniatura wideo z YouTube

W ramach polityki „jednych Chin” Stany Zjednoczone uznają Pekin za chiński rząd i nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. Stany Zjednoczone utrzymują jednak nieoficjalne kontakty, w tym praktyczną ambasadę w stolicy, Tajpej, oraz dostarczają sprzęt wojskowy dla bezpieczeństwa wyspy.

Biden powiedział, że jego „oczekiwanie” było takie, że Chiny nie będą próbowały przejąć Tajwanu siłą, ale dodał, że „od siły świata zależy, czy stanie się jasne, że takie działanie doprowadzi do długotrwałego upokorzenia”. Reszta społeczności.”

Dodał również, że uniemożliwienie Chinom inwazji na Tajwan było jednym z powodów, dla których rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że ważne jest, aby „zapłacić drogocenną cenę za barbarzyństwo na Ukrainie”.

Biden, który nie chciał żadnej ekspansji z uzbrojoną w broń nuklearną Rosją, szybko odrzucił zaangażowanie USA w bezpośrednią konfrontację z Rosją. Ale Stany Zjednoczone wysłały miliardy dolarów pomocy wojskowej, co pomogło Ukrainie wzmocnić opór wobec ofensywy Rosji, niż oczekiwano.

Zachęcony komentarzami Taipei Bidena rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych John O’Brien wyraził „szczere powitanie i wdzięczność”.

„Wyzwanie Chin wobec ochrony Cieśniny Tajwańskiej wywołało wielkie zaniepokojenie w społeczności międzynarodowej” – powiedział Ou. „Tajwan wzmocni swoje zdolności obronne i zacieśni współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią i innymi podobnie myślącymi krajami, aby wspólnie chronić pokój, stabilność i bezpieczeństwo Cieśniny Tajwańskiej oraz rządy prawa. Dobrobyt w regionie Indo-Pacyfiku”.

To nie pierwszy raz, kiedy Biden obiecał bronić Tajwanowi przed chińską agresją, a kierownictwo przekonuje, że nie nastąpiła żadna zmiana w polityce USA. W październiku w ratuszu CNN Biden został poproszony o wykorzystanie wojska USA do obrony Tajwanu, na co odpowiedział: „Tak, mamy do tego zobowiązanie”.

Tajwan nie jest jedyną kwestią polityki zagranicznej, którą Biały Dom wyjaśnił lub cofnął. Kiedy w marcu Putin został uznany za zbrodniarza wojennego, J.W. Europarl8 pl Ówczesny sekretarz prasowy Psaki powiedział, że prezydent „mówi z głębi serca” i nie podjęto żadnej decyzji prawnej w tej sprawie.

READ  UFC 276 wyniki na żywo - Izrael Adesanya vs. Jared Cannonier: aktualizacje, najważniejsze wydarzenia, karta walki, czas rozpoczęcia

Podczas marcowego przemówienia w Polsce Biden powiedział o Putinie: „Ten człowiek nie może być u władzy”. Urzędnicy Białego Domu twierdzą, że Biden nie wzywał do zmiany reżimu w Rosji.

Ostatnie komentarze Bidena na temat Tajwanu pojawiły się na krótko przed formalnym wprowadzeniem długo oczekiwanej umowy handlowej z Indyjsko-Pacyficzną. Nie obejmuje Tajwanu.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan, potwierdził w niedzielę, że Tajwan nie znalazł się wśród rządów, które podpisały ramy gospodarcze Indo-Pacyfiku, które umożliwiłyby Stanom Zjednoczonym ściślejszą współpracę z kluczowymi gospodarkami azjatyckimi w kwestiach takich jak łańcuchy dostaw i handel cyfrowy. , Czysta energia i przeciwdziałanie korupcji.

Dodanie Tajwanu zdenerwowałoby Chiny.

Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone chcą pogłębić partnerstwo gospodarcze z Tajwanem na zasadzie „jeden do jednego”.

___

Miller zgłosił się z Waszyngtonu. Darlene Superville, pisarka Associated Press z Waszyngtonu, przyczyniła się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.