Cała misja specjalna astronautów SpaceX jest w drodze do domu po tygodniu opóźnienia

Czteroosobowa załoga tej misji, zwana AX-1, wysiadła z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon około godziny 21:00 czasu wschodniego w niedzielę i leciała swobodnie po orbicie, stopniowo zmniejszając swoją wysokość przez noc. Zaplanowano, że wyruszą około godziny 13:00 czasu wschodniego w poniedziałek, ostatecznie kończąc misję dłuższą o tydzień niż oczekiwano, ponieważ zła pogoda i inne opóźnienia skłoniły ich do wyjazdu.

Misję zrealizował startup z siedzibą w Houston w Teksasie Aksjomat Przestrzeń, która rezerwuje loty rakietowe, zapewnia wszelkie niezbędne szkolenia i koordynuje loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla tych, których na nie stać. W tym locie jest czterech członków załogi – Michael Lopez Alegria, były astronauta NASA, który stał się pracownikiem Axiom, który kieruje misją; Izraelski biznesmen Eitan Stibi. kanadyjski inwestor Mark Pathy; Larry Connor, magnat nieruchomości z Ohio.

Powrót sprayu to najgroźniejsze rozszerzenie misji. Kapsuła Crew Dragon porusza się z prędkością ponad 17 000 mil na godzinę, a gdy rozpocznie się ostatni etap opadania, zewnętrzna część Crew Dragon nagrzeje się do około 3500 stopni Fahrenheita, gdy zanurzy się z powrotem w najgęstszej części ziemskiej atmosfery. Wewnątrz kabiny statku kosmicznego pasażerowie będą chronieni osłoną termiczną, a temperatura musi pozostać poniżej 85 stopni Fahrenheita.

Crew Dragon następnie rozmieści grupy spadochronów, gdy schodzą z powrotem w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Ekipy ratownicze będą czekać w pobliżu miejsca ostrzału, aby odholować statek kosmiczny z oceanu na specjalną łódź o nazwie Smocze Gniazdo, gdzie zostaną przeprowadzone ostateczne kontrole bezpieczeństwa przed zejściem załogi.

AX-1, która została uruchomiona 8 kwietniazostał pierwotnie opisany jako 10-dniowa misja, ale ostatecznie obejmowała około 17 dni, z czego 15 dni spędziliśmy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Podczas pierwszych dni na stacji kosmicznej grupa trzymała się ścisłego harmonogramu, który obejmował około 14 godzin dziennie zajęć, w tym badania naukowe to było Został zaprojektowany przez wiele szpitali badawczych, uniwersytetów, firm technologicznych i nie tylko. Spędzili również czas organizując wydarzenia uświadamiające poprzez wideokonferencje z dziećmi i studentami.
Opóźnienie pogody dało im „więcej czasu na przyswojenie wspaniałych widoków niebieskiej planety i przeanalizowanie ogromnej ilości pracy, która została pomyślnie wykonana podczas misji”. Aksjomat.
Nie jest jasne, ile będzie kosztować to zadanie. Axiom wcześniej ujawnił cenę 55 milionów dolarów za miejsce na 10-dniową wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale firma odmówiła komentarza na temat warunków finansowych tej konkretnej misji po tym, jak na konferencji prasowej w zeszłym roku powiedziała, że ​​cena była w „dziesiątkach milionów”.
Misja jest możliwa dzięki ścisłej współpracy między Axiom, SpaceX i NASA, ponieważ Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest finansowana i obsługiwana przez rząd. Agencja kosmiczna ujawniła kilka Detale O tym, ile pobiera za korzystanie z laboratorium, które działa od 20 lat.

Dla każdej misji zapewnienie niezbędnego wsparcia ze strony astronautów NASA będzie kosztować klientów komercyjnych 5,2 miliona dolarów, a całe wsparcie misji i planowanie, które NASA pożycza, to kolejne 4,8 miliona dolarów. W kosmosie samo jedzenie kosztuje około 2000 dolarów dziennie na osobę. Dostawy do i ze stacji kosmicznej dla załogi komercyjnej to od 88 000 do 164 000 dolarów dziennie na osobę.

READ  Boeing Starliner po raz pierwszy dokuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Jednak zgodnie z oświadczeniem NASA dodatkowe dni spędzone przez załogę AX-1 w kosmosie z powodu pogody nie wpłyną na ich całkowitą cenę.

„Wiedząc, że cele misji ISS, takie jak niedawny rosyjski spacer kosmiczny lub wyzwania pogodowe, mogą prowadzić do opóźnień w dokowaniu statków, NASA negocjowała kontrakt ze strategią, która nie wymagała zwrotu kosztów za dodatkowe opóźnienia w oddokowaniu” – czytamy w oświadczeniu.

AX-1 to nie pierwszy raz, kiedy płacący klienci lub nie-astronauci odwiedzili Międzynarodową Stację Kosmiczną, tak jak zrobiła to Rosja Wyprzedane miejsca Na swoim statku kosmicznym Sojuz do Różni zamożni poszukiwacze wrażeń w ostatnich latach.
11-osobowa załoga na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 9 kwietnia 2022 r. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od prawej strony: dowódca lotu 67 Tom Marshburne z inżynierami lotniczymi Olegiem Artemyevem, Denisem Matveyevem, Siergiejem Korsakowem, Rają Chari, Kaylą Baron i Matthiasem Maurerem;  astronauci Axiom Mission 1 (środkowy rząd od lewej) Mark Bathy, Eitan Stipe, Larry Conner i Michael Lopez Allegria.

Ale AX-1 to pierwsza misja z Załoga składająca się wyłącznie z prywatnych obywateli, bez aktywnych członków rządowego korpusu kosmicznego, towarzyszy im w kapsule podczas lotu do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To także pierwszy raz, kiedy zwykli obywatele udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego.

Misja rozpoczęła kolejną rundę dyskusji na temat tego, czy osoby, które płacą za podróż w kosmos, powinny być określane mianem „astronautów”, chociaż należy zauważyć, że podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną wymaga znacznie większej inwestycji czasu i pieniędzy niż zabranie krótka wycieczka typu semi-shoring.Orbital na rakiecie zbudowanej przez takie firmy jak niebieskie pochodzenie lub Galaktyka Panny.
Lopez Allegria, weteran Cztery loty w kosmos w latach 1995-2007 Podczas swojego pobytu w NASA powiedział o tym tak: „Ta misja bardzo różni się od tego, co mogłeś słyszeć w niektórych ostatnich misjach – zwłaszcza suborbitalnych. Nie jesteśmy turystami kosmicznymi. Myślę, że kosmos odgrywa ważną rolę turystyka, ale nie to oznacza aksjomat.
Chociaż klienci płacący opłaty nie otrzymaliby skrzydeł astronautów od rządu USA, otrzymali „Universal Astronaut Insignia” – złotą odznakę zaprojektowaną niedawno przez Association of Space Explorers, międzynarodową grupę Składa się z astronautów z 38 krajów. Lopez Allegria zaprezentowała broszki Stibbe, Pathy i Connor podczas przyjęcia powitalnego po grupie Połączyć na stacji kosmicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.