Chcesz kupić teleskop do domu? Wskazówki od profesjonalnego astronoma, które pomogą Ci wybrać

Podczas gdy gołym okiem lub lornetką można dostrzec większą część nocnego nieba, teleskop odkrywa znacznie więcej. Zobaczenie na własne oczy pierścieni Saturna lub kraterów na Księżycu może być cudownym momentem.

Jednak wybór odpowiedniego teleskopu może być trudny. Istnieją teleskopy z soczewkami i teleskopy ze zwierciadłami. Teleskopy obsługiwane ręcznie i sterowane elektronicznie. Teleskopy są również dostępne w różnych rozmiarach, co stanowi kompromis między zdolnością zbierania światła, przenośnością i ceną.

Choć jest wiele do rozważenia, zmiany cen i technologii oznaczają, że wspaniałe widoki kosmosu są bardziej dostępne niż zaledwie dziesięć lat temu.Czytaj więcej: Chcesz wejść do świata gwiazd? Zawodowy astronom wyjaśnia, od czego zacząć


Jak duży powinien być otwór?

Przysłona ma fundamentalne znaczenie dla teleskopów. Im większa soczewka lub lustro zbierające światło, tym słabsze obiekty można zobaczyć. Podwój aperturę od średnicy 50 mm do średnicy 100 mm, a obszar zbierania światła zwiększy się czterokrotnie.

Większe lustro lub soczewka przechwytuje więcej światła. To lustro pochodzi z jednego z teleskopów Williama Herschela.
Michaela Browna

Przysłona ogranicza również poziom widocznych szczegółów ze względu na dyfrakcję (interferencję) światła.

Powtórzę raz jeszcze: większy znaczy lepszy – teleskop z większą aperturą będzie generował ostrzejsze obrazy niż teleskop o mniejszej aperturze o podobnej konstrukcji. Burzliwa atmosfera Ziemi również zniekształca obrazy, co może ograniczać szczegóły widoczne przy aperturze większej niż 150 mm.

Niedrogie teleskopy są czasami reklamowane poprzez powiększenie, ale mały teleskop o dużym powiększeniu powiększa rozmazane obrazy bez ujawniania większej liczby szczegółów.

Refraktor czy reflektor?

Czy warto kupić teleskop refrakcyjny czy lustro odbijające? Zależy na co chcesz patrzeć i jaki masz budżet.

Teleskopy refrakcyjne

Teleskopy refrakcyjne Może być dobry do oglądania obiektów na ziemi i na niebie. Teleskopy refrakcyjne o krótkich ogniskowych (gdzie światło skupia się blisko okularu) mogą być dość kompaktowe i dobrze nadawać się do obserwacji przy małych powiększeniach, co doskonale sprawdza się przy skanowaniu ciemnego nieba pod miastem.

Jednakże jest pewien haczyk. Chociaż teleskopy refrakcyjne o aperturze 70 mm mogą być dość przystępne, większe teleskopy refrakcyjne są często droższe niż porównywalne teleskopy zwierciadlane.

Teleskopy refrakcyjne również cierpią na aberrację chromatyczną – polegającą na tym, że różne kolory nie są skupiane na wspólnej ostrości – co jest szczególnie zauważalne przy dużym powiększeniu, gdy gwiazdy uzyskują kolorowe aureole. Można temu zaradzić, stosując złożone konstrukcje soczewek, ale zwiększa to koszty.

Teleskopy odbijające

Teleskopy odbijające Użyj luster, aby skupić światło. Są one zwykle większe i nie cierpią na aberrację chromatyczną.

Teleskopy Dobsona Wyposażone w prostą konstrukcję optyczną Newtona i drewniane uchwyty, są bardzo opłacalną (choć czasami nieporęczną) opcją w przypadku większych apertur. Schmidta Cassegraina Teleskopy Maksutowa, w których zastosowano kombinację soczewek i luster, są bardziej kompaktowe (duży plus), ale też bardziej złożone i droższe.

Biały teleskop na czarnym piasku stoi na wyłożonej kafelkami werandzie
Teleskopy Dobsona są niedrogą opcją dla teleskopów o dużej aperturze.
Wotichai Charonburi/Flickr, CC przez

Jak mogę znaleźć obiekty na niebie? Zależy od góry

Chcesz popatrzeć na ciało niebieskie? Musisz skierować teleskop we właściwym kierunku, utrzymać go nieruchomo i podążać za obiektem poruszającym się po niebie (w wyniku obrotu Ziemi).

Aby to zrobić, teleskop Potrzebuje uchwytu, który często jest sprzedawany razem z teleskopem, ale można go również kupić osobno. Góry można podzielić na dwie szerokie kategorie.

Tropikalne góry Ma oś zgodną z osią Ziemi, dzięki czemu pojedynczy silnik może kompensować obrót Ziemi. Uchwyty te były niezbędne do wykonywania zdjęć z długim czasem naświetlania za pomocą teleskopów przed komputerami i zwykle były stosunkowo ciężkie.

Duży czarny teleskop na białej górze siedzącej na balkonie
Teleskopy wymagają elementów montażowych, aby można je było ustawić i bezpiecznie trzymać na miejscu.
Mike White/Flickr, CC BY-NC-ND

Alternatywne mocowania azymutalne Mają oś pionową i poziomą (np. sposób mocowania aparatu na statywie) i są zazwyczaj tańsze i lżejsze niż mocowania paralaktyczne. Wraz z pojawieniem się tanich komputerów można ich teraz używać do automatycznego wskazywania i śledzenia obiektów niebieskich.

Aby skierować teleskop na ciała niebieskie, możesz przesuwać go ręcznie lub skorzystać z pomocy elektroniki, w tym montaży „goto” z silnikami, które poruszają teleskopem za Ciebie.

W pełni ręczny teleskop będzie tańszy niż teleskop zautomatyzowany, ale będziesz musiał samodzielnie nawigować po niebie.

Elektroniczne wspomaganie nawigacji po niebie szybko się rozwija i staje się coraz tańsze. Wiele teleskopów dostępnych na rynku korzysta obecnie z GPS i aplikacji na smartfony, co upraszcza proces i sprawia, że ​​wszystko jest bardziej przenośne.

Czy potrzebuję szukacza?

Niezależnie od tego, w jaki sposób wycelujesz teleskop, posiadanie dodatkowego szukacza z aperturą 30-50 mm może być przydatne w przypadku małych teleskopów i niezbędne w przypadku większych teleskopów.

Duże teleskopy zwykle oglądają mały skrawek nieba, co utrudnia odnalezienie drogi. Szerszy wizjer i celownik ułatwiają sprawę. Nawet teleskopy z elektroniką goto często wymagają kalibracji przy użyciu jasnych gwiazd i łatwiej je zlokalizować za pomocą lunety.

A co z obiektywem?

Istotną częścią większości teleskopów jest Obiektyw Przejrzałem. Dobre teleskopy są czasami sprzedawane z bardzo tanimi obiektywami, ale wymiana na lepsze może być stosunkowo niedroga.

Dobrym początkiem jest obiektyw o małym powiększeniu do rozległych widoków i obiektyw o dużym powiększeniu do planet.

Soczewki Plössla Niedrogie i oferuje dobre widoki. Dostępne są również bardziej wyrafinowane soczewki, które zapewniają lepsze widzenie i są znacznie tańsze niż kiedyś.

Jeśli chcesz patrzeć na słońce, musisz to zrobić On powinien Uzyskaj projekt niestandardowy Filtr słoneczny. Nigdy nie kieruj teleskopu (w tym lunety) na Słońce bez filtrów – może to trwale uszkodzić wzrok i rozbić soczewki.

A co jeśli chcę robić astrofotografie?

Wykonywanie podstawowych zdjęć astrofotograficznych stało się znacznie łatwiejsze dzięki smartfonom. Chociaż możesz trzymać telefon przed obiektywem teleskopu, aby zrobić zdjęcie Księżyca lub planety, lepsze rezultaty uzyskasz dzięki adapterowi, który bezpiecznie utrzyma telefon na miejscu.

Powiększony widok Księżyca z jedną stroną w odcieniu czerwieni
Zdjęcie zaćmienia Księżyca zrobione małym teleskopem i iPhonem.
Michaela Browna

Oczywiście lepsze zdjęcia można wykonać aparatami astronomicznymi, które mogą rejestrować bardzo krótkie czasy naświetlania (dla planet) lub bardzo długie naświetlania (dla mgławic i słabych galaktyk). Przy długich czasach ekspozycji niezbędne jest automatyczne śledzenie obiektów niebieskich, co podnosi cenę teleskopu.

Inteligentne teleskopy Jest to stosunkowo nowa propozycja na rynku. Te teleskopy Goto nie mają okularów i wykonują zdjęcia wyłącznie elektronicznie. Ponieważ nowoczesne detektory są bardziej czułe niż nasze oczy, mogą rejestrować niezwykle oszałamiające obrazy przy użyciu stosunkowo małego przenośnego teleskopu, nawet przy zanieczyszczeniu światłem.

Tracisz jednak doświadczenie oglądania wszechświata bezpośrednio na własne oczy przez obiektyw.

Wypróbuj zanim kupisz!

Mały teleskop umieszczony jest na prostym stojaku na betonowej podłodze
W czyimś garażu może czaić się używany okaz, jak ten teleskop refraktorowy 70 mm.
Michaela Browna

Jeśli istnieje lokalne stowarzyszenie amatorskiej astronomii, możesz się zapisać lub wziąć udział w imprezie z gwiazdami. Teleskopów musi być mnóstwo, a właściciele chętnie o nich śpiewają.

W sklepie specjalistycznym można także zapoznać się z teleskopem z pierwszej ręki: jego rozmiarem i sposobem działania (z ograniczeniami w ciągu dnia). Może się na przykład okazać, że teleskop jest zbyt duży lub zbyt techniczny dla Twoich potrzeb.

Zakupy online mogą zaoszczędzić pieniądze, ale mogą zapewniać mniejszą obsługę klienta niż w sklepie lokalnym. Możesz także kupić używany, a sprzedawca może pozwolić ci przetestować swój teleskop na Księżycu i planetach przed zakupem.

Przed zakupem teleskopu należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Należy wziąć pod uwagę przysłonę, rozmiar, koszt i inne czynniki. Ale dostępnych jest wiele dobrych opcji, a dzięki dobremu wyborowi możesz zobaczyć wspaniałe rzeczy. I możesz przeżyć moment „wow”.

READ  Wszystkie żywe komórki mogą zawierać molekularną maszynerię „szóstego zmysłu”: ScienceAlert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *