Chińczyk Xi Jinping odwiedza Hongkong z okazji rocznicy przekazania władzy

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

HONG KONG – Oczekuje się, że prezydent Chin Xi Jinping w czwartek po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii wyjedzie poza Chiny kontynentalne, aby wziąć udział w konferencji. 25. rocznica przekazania Hongkongu Od rządów brytyjskich do rządów chińskich.

Dla Xi, najpotężniejszego przywódcy Chin od czasu Mao Zedonga, który ma objąć bezprecedensową trzecią kadencję jeszcze w tym roku, środki te są okazją do umocnienia osobistej władzy nad Chińską Partią Komunistyczną poprzez ogłoszenie, że naród będzie silniejszy i bardziej zjednoczony. pod jego rządami.

Jednak dla wielu mieszkańców Hongkongu w połowie 50-letniego okresu, w którym „wysoki stopień autonomii” miasta był gwarantowany w ramach mechanizmu znanego jako „jeden kraj, dwa systemy”, jest czas żałoby po erozja wolności Zniweczył nadzieje na bardziej demokratyczną przyszłość.

Wybrany przez Pekin kandydat na Hongkong wskazuje na ściślejszą kontrolę

„Po powstaniu i protestach w 2019 i 2020 roku rząd w Pekinie chce pokazać, że wszystko jest pod kontrolą – opozycja i elementy rebeliantów zostały wyeliminowane” – powiedział Ho-fung Hung, profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. „To zwycięskie okrążenie, a Xi Jinping będzie próbował przedstawić go jako tego, który osiągnął tak zwany „drugi powrót” do Hongkongu”.

Zdławienie protestów prodemokratycznych nadwerężyło stosunki Pekinu z młodzieżą tego miasta i wieloma zachodnimi rządami. Ale dla Komunistycznej Partii Chin, która ponad wszystko ceni sobie kontrolę polityczną i integralność terytorialną narodu, przebicie się przez dziesięciolecia bezczynności i oporu przed uchwaleniem ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu jest znaczącym osiągnięciem.

Chińscy uczeni zaczynają mówić o „drugim powrocie” Hongkongu. Zheng Yongnian jest wpływowym politologiem na chińskim uniwersytecie w Hongkongu media rządowe Pierwsze lata chińskich rządów po 1997 roku były „suwerenne bez władzy rządzenia”. Ale coś innego.

READ  Kate Bolduan z CNN wycofuje wpływy i demaskuje w Kongresie hipokryzję banku centralnego republikanina Ralpha Normana

Cheng powiedział, że ustawa o bezpieczeństwie narodowym była dobrym początkiem, ale tylko początkiem „odbudowy”, przez którą musi przejść system polityczny Hongkongu, ponieważ „przechodzi od radykalnej demokracji do formy demokracji bardziej odpowiedniej dla kultury, klasy i struktury społecznej Hongkongu”. ”.

Wysoko w agendzie nowego prezesa John LeeSzef polityki, który nadzorował stłumienie protestów, będzie musiał wypełnić art. 23 Ustawy Zasadniczej, minikonstytucję miasta, która nakłada na niego obowiązek uchwalenia przepisów zakazujących zdrady, secesji, działalności wywrotowej i działalności wywrotowej. Takie ustawodawstwo zostało zawieszone w 2003 roku po masowych protestach.

Ale ambicje Xi wykraczają poza reformy policyjne i prawne, ale także do gruntownych zmian w kraju Edukacja Społeczność mająca na celu budowanie poparcia dla bazy KPCh.

Zaakceptowanie przyszłości zaprojektowanej przez Pekin może być najtrudniejsze wśród pokolenia urodzonego wokół ekstradycji, które oczekiwało większej swobody demokratycznej i zostało wprowadzone do lokalnej polityki poprzez protesty przeciwko zabiegom Pekinu.

25 lat przejęcia Hongkongu przez Chiny na zdjęciach

„Kiedy byłem młody, nie wiedziałem, czym są powszechne prawa wyborcze, ale później, po przeżyciu rewolucji parasolowej, zmieniłem zdanie” – mówi Coco O, 25-letnia absolwentka prawa, odnosząc się do roku 2014. Zmiany dotyczące protestów System wyborczy Hongkongu, który umożliwił Pekinowi wcześniejsze sprawdzanie kandydatów politycznych.

Wiele osób urodzonych w 1997 roku czuje się zdradzonych. 25-letni Jeff Yao dorastał, czując, że poród był szczęśliwym wydarzeniem, ale ostatnio zaczął się bać o przyszłość miasta. „Czuję się trochę uduszony i czuję, że Hongkong jest mniej otwarty niż kraje zachodnie” – powiedział.

Pomimo radosnego tonu w chińskich mediach państwowych przed piątkowymi uroczystościami, wiele wskazuje na to, że Xi nadal niepokoi się uściskiem Pekinu w Hongkongu. Lokalne media, powołując się na anonimowe źródła rządowe, poinformowały, że Xi nie spędzi nocy w mieście, a zamiast tego po kolacji z ustępującą dyrektor generalną Carrie Lam pojedzie przez granicę kontynentalną do Shenzhen i wróci do Hongkongu w piątek rano. Ceremonia mianowania Lee, byłego szefa policji, który ją zastąpi.

READ  COP27: Szczyt zatwierdza fundusz klimatyczny „na straty i szkody” w historycznym porozumieniu

Duża część Hongkongu jest zamknięta, aby wizyta przebiegła sprawnie. Długie, wypełnione wodą parapety wyznaczają ulice w pobliżu centrum wystawienniczego, w którym odbędzie się uroczystość. Ustawodawca odwołał swoje cotygodniowe posiedzenie, aby prawodawcy mogli poddać kwarantannie i spełnić surowe ograniczenia związane z koronawirusem dotyczące uroczystości. Podczas wizyty policja zakazała dronów w całym Hongkongu.

Co najmniej 10 dziennikarzy z mediów krajowych i zagranicznych Według South China Morning Post zakazano mu relacjonowania sesji. Liga Socjaldemokratów, prodemokratyczna organizacja polityczna, powiedziała we wtorek, że nie będzie protestować 1 lipca po tym, jak policja bezpieczeństwa narodowego wezwała swoich ochotników. „Sytuacja jest bardzo trudna, proszę o zrozumienie” – powiedziała grupa w oświadczeniu skierowanym do swoich zwolenników.

Dla starszego pokolenia w Hongkongu rok 1997 był również bardzo tajemniczym czasem. Claudia Tang, lat 59, wyjechała wówczas z miasta do Australii, spodziewając się emigracji, ale później wróciła. Obecnie, pomimo dominacji Pekinu, z dużym optymizmem patrzy na przyszłość Hongkongu.

„Uważam, że edukacja patriotyczna to dobra rzecz. Wielu młodych ludzi nie rozumie, co oznacza „jeden kraj, dwa systemy” – powiedziała.

To zamieszanie może wynikać po części z tego, że interpretacje Chin zmieniły się z biegiem czasu. Energiczny przed 1997 r. były chiński przywódca Deng Xiaoping powiedział, że „konie Hongkongu będą nadal ścigać się i tańczyć” po przekazaniu. Poglądy te zostały zastąpione przez Xi, jak stwierdził w dwudziestą rocznicę przekazania władzy, że „jeden kraj” stanowi głębokie korzenie „zaawansowanego” systemu rządów, przede wszystkim w celu osiągnięcia i utrzymania jedności narodowej.

Kościoły w Hongkongu nie są już zakazane, ponieważ Pekin zacieśnia sprzeciw wobec sprzeciwu

Ustanowienie formuły „jeden kraj, dwa systemy”, która wspierała przekazanie Hongkongu w 1997 roku, jest jednym z najważniejszych osiągnięć przywództwa Denga. Do dziś chińskie media państwowe Funkcje regularnie Filmy, na których Deng macha palcem do ówczesnej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, deklarując, że suwerenność Hongkongu nie podlega dyskusji.

READ  Północnokoreański satelita szpiegowski: minister powiedział, że Japonia jest gotowa zestrzelić rakiety, jeśli to konieczne

Xi dobitnie odpowiedział na wiele pytań dotyczących przyszłości Hongkongu, na które Deng pozostawił bez odpowiedzi, często narzucając interpretacje historii Hongkongu na tym terytorium. Niedawno urzędnicy Hongkongu zrewidowali podręczniki do szkół średnich, aby przedstawić stanowisko partii, że terytorium to w rzeczywistości nie jest brytyjską kolonią; Był tylko nielegalnie zajmowany.

Na poniedziałkowym spotkaniu Chris Patten, ostatni brytyjski gubernator Hongkongu, przekonywał, że Wielka Brytania niewiele może zrobić w okresie poprzedzającym 1997 rok, aby uniknąć ostatniego represyjnego zwrotu Hongkongu, „ponieważ prawdziwa historia dzisiejszego Hongkongu dotyczy Wybór Xi Jinpinga” jako przywódcy Chin.

W tym czasie, dodał Patten, przekazanie Hongkongu było postrzegane jako „kanarek w dół kopalni”, aby sprawdzić, czy chiński reżim okazałby się brutalnie zainteresowany własnym interesem lub godny zaufania w sprawach międzynarodowych, ale teraz na to pytanie udzielono odpowiedzi. „Kararki udusiły się tak bardzo, jak tylko mogły” – powiedział.

Nawet w 1997 roku 50-letni Ken Lamm, który pracuje w logistyce, przypuszczał, że nadciągają kolejne represje, ale nie mógł wtedy wyjechać i pogodził się z losem miasta. „Teraz mam możliwość odejścia, ale część mnie też chce zostać i patrzeć, jak gorszy może się stać Hongkong. W końcu to miejsce jest miejscem, w którym dorastałem.”

Zgłoszony sponsor z Taipei na Tajwanie. Lyric Lee z Seulu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *