Chińska sonda ląduje na niewidocznej stronie Księżyca w ramach pierwszej w historii misji pobrania próbek Wiadomości kosmiczne

To drugie lądowanie Chin na niewidocznej stronie Księżyca, ponieważ żaden inny kraj tam nie dotarł.

Chiny wylądowały bezzałogowym statkiem kosmicznym na niewidocznej stronie Księżyca, pokonując poważną przeszkodę w swojej historycznej misji odzyskania pierwszych na świecie próbek skał i gleby z ciemnej półkuli Księżyca.

Chang’e-6 wylądował w Basenie Antarktyda-Aitken w niedzielę o godzinie 6:23 czasu pekińskiego po ukończeniu wieloetapowego opadania – podała w oświadczeniu Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA).

Misja łazika, kierowanego przez satelitę, który ma nawigować po stronie Księżyca zawsze zwróconej w stronę Ziemi, wraz z zestawem instrumentów i własną wyrzutnią, „wiąże się z wieloma innowacjami inżynieryjnymi, wiąże się z wysokim ryzykiem i wielkimi trudnościami” – twierdzi „Daily Mail” – brytyjski. Do agencji sapce.

Po kolejnym lądowaniu w 2019 r. jest to drugie lądowanie Chin na niewidocznej stronie Księżyca, ponieważ żaden inny kraj tam nie dotarł.

Misja ma na celu użycie ramienia robota i wiertła do zebrania 2 kg (4,4 funta) materiału księżycowego w ciągu maksymalnie trzech dni. Po zakończeniu montażu pojazd dołączy do innego statku kosmicznego na orbicie księżycowej, aby ułatwić mu powrót na Ziemię, i oczekuje się, że wyląduje w chińskim regionie Mongolii Wewnętrznej około 25 czerwca.

Jeśli próbki bezpiecznie wrócą, dostarczą Chinom i światu nowych informacji na temat powstawania Układu Słonecznego oraz różnic między niezbadaną stroną Księżyca a jego lepiej poznaną stroną zwróconą w stronę Ziemi. Dostęp do materiałów będą mieli w pierwszej kolejności chińscy naukowcy, a następnie ich koledzy z zagranicy.


Chiny przeprowadziły również udaną misję pobrania próbek z bliskiej strony Księżyca, zwracając 1,7 kg (3,7 funta) materiału podczas misji Chang’e-5 w 2020 roku.

Wschodząca potęga planuje w tej dekadzie trzy kolejne misje bezzałogowe w ramach szerszej strategii, która zakłada, że ​​chińscy astronauci będą chodzić po Księżycu około 2030 roku.

READ  Znaleziono dowody kolizji asteroidy, która zabiła dinozaury na Księżycu

Stany Zjednoczone zamierzają także po raz pierwszy od ponad pół wieku wysłać astronautów na Księżyc, a NASA planuje wystartować z misją Artemis 3 najwcześniej w 2026 roku.

Plany USA w dużej mierze opierają się na rakietach sektora prywatnego, w tym produkowanych przez SpaceX Elona Muska, do wystrzeliwania statków kosmicznych.

Wielokrotnie przekładano go ze względu na problemy techniczne, które opóźniały planowane wystrzelenie statku kosmicznego NASA i Boeinga Starliner, który ma stać się drugą amerykańską taksówką kosmiczną na niską orbitę okołoziemską.

Również w sobotę japoński miliarder Yusaku Maezawa odwołał prywatną misję wokół Księżyca, w której miał wykorzystać statek kosmiczny SpaceX, ze względu na niepewność co do rozwoju rakiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *