Chiński prezydent ujawnia ważny plan rozwoju z sojusznikami z Azji Środkowej

XIAN (Reuters) – Prezydent Chin Xi Jinping przedstawił w piątek ambitny plan pomocy w podniesieniu Azji Środkowej na wyższy poziom rozwoju – od budowy sieci infrastruktury po pobudzanie handlu – przy jednoczesnym uniknięciu „ingerencji z zewnątrz”.

Xi powiedział w przemówieniu na szczycie Chiny-Azja Środkowa w północno-zachodnich Chinach.

„Świat potrzebuje stabilnej, dobrze prosperującej, harmonijnej i dobrze połączonej Azji Środkowej” – powiedział Xi.

Tymczasem Xi ostrzegł, że sześć krajów powinno przeciwstawić się „zewnętrznej ingerencji” w sprawy wewnętrzne krajów regionu i próbom wzniecania „kolorowych rewolucji” oraz utrzymać stanowisko zerowej tolerancji wobec terroryzmu, separatyzmu i ekstremizmu.

„Chiny są gotowe pomóc krajom Azji Środkowej w budowaniu potencjału w zakresie egzekwowania prawa, bezpieczeństwa i obrony” – powiedział Xi.

Chińskie media państwowe przedstawiły dwudniowy szczyt w historycznym mieście Xi’an na Jedwabnym Szlaku jako triumf chińskiej dyplomacji regionalnej, przy czym przywódcy Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu wcześniej zobowiązali się do wsparcia Pekinu i ślubowali pogłębić dwustronne krawaty. współpraca.

Oczekuje się, że pokaz solidarności ze strony sąsiadów Chin z Azji Środkowej będzie ostro kontrastował z „negatywnym” wizerunkiem Pekinu, który zostanie przedstawiony na szczycie przywódców G7 w Hiroszimie w ten weekend.

Przydałoby się głośne wyrażenie zaufania przez sąsiadów Chin Lada Amerykańskie oskarżenia o represyjną dyplomację Pekinu. Spotkanie Xi pięciu głów państw na chińskiej ziemi bez prezydenta Rosji Władimira Putina również wydaje się rzekomo zbliżać Azję Środkową do chińskiej strefy wpływów, gdzie uwaga Moskwy pozostaje skupiona na wojnie na Ukrainie.

Xi powiedział, że Chiny i kraje Azji Środkowej powinny pogłębiać strategiczne wzajemne zaufanie i zawsze udzielać sobie „jasnego i stanowczego wsparcia” w kwestiach leżących w ich podstawowych interesach, takich jak suwerenność, niezależność, godność narodowa i długoterminowy rozwój. Rozdarta Ukraina, która podobnie jak kraje Azji Centralnej była byłym państwem sowieckim.

READ  Aktualizacje wiadomości na żywo: Rosja, Ukraina o krok od zgody na przedłużenie umowy zbożowej

Handel i inwestycje

Xi powiedział, że Chiny podniosą poziom dwustronnych umów inwestycyjnych z krajami Azji Środkowej i zwiększą wolumen transgranicznego transportu towarowego z regionem w sposób wszechstronny.

Dodał, że Pekin będzie zachęcał firmy finansowane przez Chiny w Azji Środkowej do tworzenia większej liczby lokalnych miejsc pracy, budowy zagranicznych magazynów w regionie i uruchomienia specjalnej usługi kolejowej mającej na celu zwiększenie turystyki kulturalnej w Azji Środkowej.

Handel dwustronny między Chinami a Azją Środkową osiągnął w zeszłym roku rekordową wartość 70 miliardów dolarów, z Kazachstanem na poziomie 31 miliardów dolarów, ponieważ Chiny szukają głębszych więzi gospodarczych w dążeniu do większego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

Xi powiedział, że należy przyspieszyć budowę linii D gazociągu Chiny-Azja Środkowa.

Wezwał także Chiny i Azję Środkową do zwiększenia handlu ropą i gazem, rozwijania współpracy energetycznej między łańcuchami przemysłowymi oraz promowania współpracy w zakresie nowych źródeł energii i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Ponadto Chiny wspierają budowę międzynarodowego korytarza transportowego przez Morze Kaspijskie, a Chiny będą promować budowę węzłów transportowych dla pociągów towarowych między Chinami a Europą, powiedział Xi.

raporty Beijing Newsroom; Montaż przez Jacqueline Wong

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *