Chińskie obietnice są często puste, ostrzegają Stany Zjednoczone, podczas gdy Honduras wycofuje się z Tajwanu

TAIPEI (Reuters) – Ambasada Stanów Zjednoczonych w Tajpej powiedziała w sobotę, że Chiny często składają obietnice w zamian za uznanie, które nie są dotrzymywane, ponieważ Honduras posuwa się naprzód, aby zakończyć wieloletnie więzi z Tajwanem na korzyść Chin.

Minister spraw zagranicznych Hondurasu udał się w tym tygodniu do Chin, aby nawiązać stosunki po tym, jak prezydent Xiomara Castro powiedział, że jej rząd podejmie kroki w celu nawiązania stosunków z Pekinem.Honduras jest jednym z zaledwie 14 krajów, które oficjalnie uznają Tajwan.

Stawką są rosnące wpływy Chin w Ameryce Środkowej, niegdyś stabilnej bazie dla Tajwanu, gdzie Stany Zjednoczone obawiają się rosnących wpływów Pekinu na swoim podwórku.

Chiny postrzegają Tajwan jako jedną ze swoich prowincji, która nie ma prawa do stosunków międzypaństwowych, czemu sprzeciwia się demokratycznie wybrany rząd w Tajpej.

Instytut Amerykański na Tajwanie stwierdził, że o ile potencjalne zerwanie przez Honduras stosunków z Tajpej na korzyść Pekinu było suwerenną decyzją, o tyle Chiny nie zawsze dotrzymują obietnic.

Rzecznik ChRL powiedział: „Należy zauważyć, że ChRL często składa obietnice w zamian za uznanie dyplomatyczne, które ostatecznie nie są spełniane”, odnosząc się do ChRL.

„Niezależnie od decyzji Hondurasu, Stany Zjednoczone będą nadal pogłębiać i rozszerzać nasze zaangażowanie z Tajwanem zgodnie z naszą wieloletnią polityką jednych Chin” – dodał rzecznik.

Tajwan jest zaufanym, demokratycznym i podobnie myślącym partnerem, którego partnerstwa na całym świecie zapewniają „znaczące i trwałe korzyści obywatelom tych krajów”.

„Zdecydowanie zachęcamy wszystkie kraje do rozszerzenia współpracy z Tajwanem i dalszego opowiadania się za demokracją, dobrymi rządami, przejrzystością i przestrzeganiem rządów prawa”.

MSZ Chin nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz, ale w przeszłości zapewniało, że stosunki z byłymi sojusznikami dyplomatycznymi Tajwanu przyniosły im realne korzyści.

Członkowie społeczności Hondurasu w Tajpej zebrali się w sobotę na Narodowym Uniwersytecie Tajwanu, aby podziękować za to, co określili jako wydarzenie niepolityczne.

READ  Z nowego badania wynika, że ​​największa małpa człekokształtna, jaka kiedykolwiek żyła, wyginęła w wyniku zmian klimatycznych

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwości, jakie dał nam Tajwan”, powiedział 27-letni Billy Barebice, który po raz pierwszy przyjechał jako student.

„Tajwan zapewnił nam edukację i wprowadził wiele projektów, które rozwinęły nasz kraj, takich jak energia odnawialna i rolnictwo”.

Dramat rozgrywa się w Hondurasie przed głośną wizytą prezydenta Tajwanu Tsai Ing-wena w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Środkowej w przyszłym tygodniu. Oczekuje się, że Tsai spotka się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym w Los Angeles pod koniec podróży.

Stany Zjednoczone również nie utrzymują oficjalnych relacji z Tajwanem, ale są największym międzynarodowym sponsorem i dostawcą broni dla wyspy.

Ani Chiny, ani Honduras nie ogłosiły nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Źródła dyplomatyczne w Tajpej twierdzą, że jest to odejście od dotychczasowej praktyki, w której zerwanie stosunków z Tajwanem na korzyść Chin jest zwykle ogłaszane bardzo szybko, być może z kilkugodzinnym wyprzedzeniem od Tajpej.

(Reportaż Bena Blancharda; dodatkowe raporty Laurie Chen w Pekinie; montaż autorstwa Roberta Purcella i Michaela Berry’ego)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *