Chiny chcą być pośrednikiem w wojnie między Ukrainą a Rosją

  • Chiny chciały zająć pozycję pośrednika pokojowego, aby zakończyć wojnę między Rosją a Ukrainą.
  • Jednak wraz z postępem wojny wyraźnie zbliżył się do Rosji, odmawiając potępienia lub krytyki trwającej agresji na Ukrainę.
  • Analitycy polityczni zastanawiają się, czy Chiny mają zdolności dyplomatyczne – i niezwykłą neutralność – potrzebne, by doprowadzić Rosję i Ukrainę do stołu negocjacyjnego.
  • Analitycy nie postrzegają Chin jako całkowicie „uczciwego brokera”.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping wychodzą po przyjęciu na cześć wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie, na Kremlu, 21 marca 2023 r.

Grigorij Sysojew | Sputnika | za pośrednictwem Reutera

Chiny chciały zająć pozycję pośrednika pokojowego, aby zakończyć wojnę między Rosją a Ukrainą od początku inwazji i zaoferowały mediację między dwoma krajami wkrótce po tym, jak siły rosyjskie zostały przepchnięte przez granicę.

Ale Pekin pozostaje wyraźnie blisko Rosji w miarę postępu wojny, odmawiając potępienia lub krytyki trwającej zbrojnej agresji na Ukrainę. Jest ideologicznie powiązany z Moskwą na stanowisku antyzachodnim, z których obaj zadeklarowali chęć zobaczenia „świata wielobiegunowego”.

I pomimo wielu rozmów telefonicznych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a nawet wizyty w Moskwie w marcu, chiński prezydent Xi Jinping skontaktował się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem dopiero po raz pierwszy w ostatnich tygodniach.

Podczas rozmowy Xi powiedział, że wyśle ​​specjalnych przedstawicieli na Ukrainę i przeprowadzi rozmowy ze wszystkimi stronami w sprawie osiągnięcia zawieszenia broni i pokojowego rozwiązania tego, co Pekin nazywa „kryzysem”.

W tym tygodniu nasilają się próby mediacji w sprawie porozumienia pokojowego ze specjalnym przedstawicielem Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui, który ma odwiedzić Ukrainę, Rosję i kilka innych krajów europejskich w celu rozmów „na temat politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego”. ministerstwo. Powiedział piątek.

Nie ma wątpliwości, że Chiny chcą jak najszybciej zakończyć wojnę między Rosją a Ukrainą. Powszechnie uważa się, że Pekin postrzega nieprzewidywalny charakter wojny, nieznany punkt końcowy i spowodowaną przez nią globalną niestabilność gospodarczą jako wysoce niepożądane skutki uboczne.

Ale kiedy próbuje pozycjonować się jako uczciwy pośrednik pokojowy, który może położyć kres jednemu z najkrwawszych konfliktów w Europie od dziesięcioleci – i to stawia Rosję (a czasami Chiny) przeciwko szerszemu Zachodowi – pojawiają się znaki zapytania co do postrzegania przez Chiny neutralność i umiejętności dyplomatyczne, a ostatecznie jej gra końcowa jako medium.

READ  Pekin płonie, a temperatury zbliżają się do rekordowych poziomów, ponieważ władze nakazują ludziom pozostawanie w domach

Analitycy polityczni i obserwatorzy Chin zwracają uwagę, że ostatecznie Pekinu tak naprawdę nie obchodzi, kto „wygra” wojnę – ani jaką formę przybierze porozumienie pokojowe. Mówią, że dla Pekinu liczy się to, że stanie się międzynarodowym partnerem, który przyprowadzi Rosję i Ukrainę do stołu negocjacyjnego i pośredniczy w zakończeniu wojny.

„Chiny są bardziej skoncentrowane na wygraniu pokoju niż na tym, kto wygra wojnę między Rosją a Ukrainą” – powiedział CNBC Ryan Haas, ekspert ds. Chin w Brookings Institution i były dyrektor ds. Azji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego administracji Obamy.

„Pekin chciałby mieć głos w kształtowaniu przyszłej europejskiej architektury bezpieczeństwa. Pekin chciałby również być postrzegany jako kluczowy czynnik w odbudowie Ukrainy i jako kluczowy aktor w szerszym odbudowie Europy po konflikcie”.

Chiny chętnie korzystają z ostatnich sukcesów w globalnej dyplomacji, zwłaszcza mediacji między Iranem a Arabią Saudyjską, która skłoniła regionalnych rywali do wznowienia stosunków dyplomatycznych i ponownego otwarcia ambasad w obu krajach.

Analitycy zauważają, że kolejna próba Chin na globalną podróż dyplomatyczną między Rosją a Ukrainą nie jest pozbawiona własnego interesu.

„Oczywiście Chiny nie przystępują do tej kampanii dyplomatycznej z powodu altruistycznych obaw” – powiedział w środę CNBC Zheng Chen, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku.

Ponieważ Chiny w coraz większym stopniu przedstawiają się jako wielkie mocarstwo, mają wszelkie powody, by pokazywać swoje siły dyplomatyczne jako globalnego mediatora, zwłaszcza po niedawnym sukcesie w mediacji między Iranem a Arabią Saudyjską.Ponadto Chiny mogą jeszcze bardziej związać Rosję ze swoją stroną, jeśli może pośredniczyć w umowie, która ratuje twarz Rosji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawia przez telefon z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Kijowie, 26 kwietnia 2023 r.

Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy | agencji Reutera

Innym szczęśliwym produktem ubocznym chińskiej interwencji jest to, że może ona przyciągnąć Globalne Południe, termin powszechnie używany do określania krajów rozwijających się w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji i Oceanii, „które w dużej mierze nie opowiadają się po żadnej ze stron konfliktu, a także niektóre europejskie mocarstwa, które nie chcą przedłużającej się wojny”. Pogorszenie terminu w Europie.

Aby zyskać poparcie tych krajów, Chiny chcą wypolerować swój wizerunek jako rozjemcy zamiast amerykańskiego podejścia „dolewania oliwy do ognia”.

READ  Wyspy Salomona zakazują statkom Marynarki Wojennej USA wchodzenia do portów - Ambasada USA

Oferta Chin jako pośrednika pokojowego nie jest pierwszą w tej wojnie. Turcja zajęła również pozycję mediatora między walczącymi stronami, pomagając wynegocjować kluczową umowę eksportową zboża i próbując na początku wojny podjąć rozmowy.

Jednak te się zepsuły, a obie strony miały „czerwone linie” – zasadniczo oddając utracone (lub zdobyte) terytorium – których nie mogły przekroczyć.

Nie jest pewne, czy Chiny mają umiejętności dyplomatyczne, aby doprowadzić zarówno Rosję, jak i Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Wsparcie Chin dla Rosji nie pozostanie niezauważone w Kijowie, ponieważ analitycy twierdzą, że zaszkodziło postrzeganiu Pekinu jako „uczciwego pośrednika” od samego początku.

„Istnieje ogromna asymetria między stosunkami chińsko-rosyjskimi a chińsko-ukraińskimi” – powiedziała we wtorek CNBC Alicja Pachulska, politolog z Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych.

Zauważyła: „Rozmowa telefoniczna z Zełenskim zajęła Xi Jinpingowi 14 miesięcy, podczas gdy w tym samym czasie najwyższe kierownictwo Chin miało ponad 20 interakcji na wysokim szczeblu z przywódcami rosyjskimi”.

„Chiny nie uznały agresora – Rosji – i nadal obwiniają USA i NATO za wojnę. Jakakolwiek znacząca „pomoc” ze strony Chin wymagałaby od Pekinu uznania ukraińskiego punktu widzenia na tę wojnę i ukraińskiego pełnomocnika, oraz jest to wysoce nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę strategiczne interesy Chin w tej wojnie – a mianowicie osłabienie międzynarodowego porządku kierowanego przez Stany Zjednoczone i szerzej dyskredytowanie liberalnych demokracji”.

CNBC skontaktowało się z chińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych w celu uzyskania komentarza i nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping podają sobie ręce podczas ceremonii podpisania po rozmowach na Kremlu w Moskwie, 21 marca 2023 r.

Władimir Astapkowicz | AFP | Getty Images

Analitycy zauważają, że chociaż podejście Chin do walczących stron było niejednoznaczne, ich pozorna bliskość do Moskwy może być wykorzystana na korzyść obu stron.

Ian Bremer, założyciel i prezes Eurasia Group, powiedział w e-mailach, że wojna dała Chinom „szansę w globalnej dyplomacji”, zauważając, że „Xi ma większy wpływ na Putina niż ktokolwiek inny”.

Chen z Uniwersytetu w Albany zgodził się, że chociaż postrzegany przez Chiny brak neutralności może być słabością, w rzeczywistości może to być karta atutowa.

READ  Stosunki Chin są zagrożone, gdy opozycja na Tajwanie dzieli się w wyniku dramatycznego sporu

„Chiny są powszechnie postrzegane jako zbyt przyjazne Rosji, aby być naprawdę„ neutralne ”, jeśli chodzi o potencjalną mediację w sporze. Jednak właśnie dlatego, że Chiny są jednym z nielicznych pozostałych międzynarodowych partnerów Rosji i od tamtej pory zapewniają Rosji niezbędne wsparcie dyplomatyczne i gospodarcze wtedy” – powiedział Chen. „Inwazja może doprowadzić Rosję do stołu negocjacyjnego i wpłynąć na stanowisko Rosji w sprawie zakończenia konfliktu”.

Nikt nie lekceważy wyzwań, przed którymi stoi potencjalny pośrednik pokojowy.

Piętnaście miesięcy wojny zahartowało Ukrainę i pokazało, że nie przeniesie się do Rosji.Dla prezydenta Władimira Putina w Moskwie stawka jest zbyt wysoka, by mógł zrezygnować ze zdobyczy terytorialnych, zwłaszcza jeśli chodzi o regiony, w których Rosja leży najbardziej. Podobnie jak Krym, który zaanektował w 2014 roku.

Chiny już zaproponowały „plan pokojowy” dla Ukrainy Brakuje jednak treści i konkretnych kroków w kierunku zawieszenia broni i porozumienia.

Ukraina mówi, że nie zaakceptuje niczego innego niż całkowite wycofanie wszystkich sił rosyjskich z okupowanych ziem i przywrócenie integralności terytorialnej, w tym Krymu i czterech innych regionów. zająć żadnego z nich.

Ukraińscy żołnierze 80. Brygady ostrzeliwują artylerię w kierunku Bachmuta podczas trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej w obwodzie donieckim na Ukrainie, 13 kwietnia 2023 r.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Getty Images

Ukraina prawdopodobnie będzie chciała wiedzieć, jak kontynuować obecną kontrofensywę, zanim Chiny złożą jakąkolwiek ofertę pośrednictwa w porozumieniu pokojowym, z zastrzeżeniem, że każde porozumienie może wiązać się z scedowaniem terytorium na rzecz Rosji.

Z pewnością ukraińscy analitycy są sceptyczni co do tego, czy Chiny mogą lub chcą pomóc Ukrainie.

„Zaproponują jakieś porozumienie o zawieszeniu broni lub porozumienie pokojowe na rosyjskich warunkach, a to oczywiście nie jest dla nas korzystne” – powiedział CNBC Ołeksandr Musijenko, ekspert wojskowy i szef Centrum Studiów Wojskowo-Prawnych w Kijowie.

Dodał, że Ukraina może zaakceptować jedynie porozumienie pokojowe, które szanuje integralność terytorialną, suwerenność i niezależność kraju, a zanim jakiekolwiek porozumienie zostanie osiągnięte, siły rosyjskie będą musiały zakończyć okupację.

Musienko powiedział, że nie spodziewa się, że „chińskie porozumienia pokojowe i projekty porozumień pokojowych będą dla nas cokolwiek dobrego oznaczać, ponieważ patrzą na Ukrainę z rosyjskiego punktu widzenia”.

„W tym przypadku nie są obiektywni” – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *