Chiny obniżają 5-letnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w miarę pogłębiania się kryzysu na rynku nieruchomości

Chiny obniżyły oprocentowanie kredytów hipotecznych po raz drugi w tym roku, ponieważ bank centralny tego kraju stara się ograniczyć reperkusje kryzysu płynności w sektorze nieruchomości.

Stopa pięcioletniego kredytu prime została obniżona do 4,3 procent z 4,45 procent w poniedziałek, pokonując medianę prognoz ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga za majową obniżkę stóp procentowych. Największy w historii.

Obniżka standardu, która opiera się na stawkach oferowanych przez lokalnych pożyczkodawców i publikowanych przez Ludowy Bank Chinzmniejszy koszty zaciągania nowych kredytów hipotecznych w całym kraju i pobudzi zadłużony sektor nieruchomości w kraju, który odpowiada za prawie jedną trzecią rocznej produkcji gospodarczej.

Roczna LPR, która również opiera się na krajowych chińskich stopach kredytowych i jest wykorzystywana głównie do wyceny kredytów korporacyjnych, została obniżona do 3,65% z 3,7 proc.

Większa niż oczekiwano obniżka referencyjnej stopy oprocentowania kredytów hipotecznych pomogła wzmocnić indeks nieruchomości w Hongkongu na kontynencie Hang Seng, który w poniedziałek wzrósł o 1,4 procent. Niewiele jednak pomogło w rozwoju szerszych rynków, przy czym referencyjny indeks akcji CSI 300 notowanych w Szanghaju i Shenzhen wzrósł zaledwie o 0,7 procent.

Analitycy z Capital Economics powiedzieli, że obniżka pięcioletniego LPR nie wpłynie na większość oprocentowanych kredytów hipotecznych do początku przyszłego roku, ale ruch ten wskazuje, że Ludowy Bank Chin „szczególnie zaniepokoił się problemami na rynku mieszkaniowym”.

Stratedzy ostrzegają, że obniżka stóp raczej nie wyleczy Kryzys zaufania chińskich deweloperów, z których wiele zmaga się z ukończeniem niedokończonych „przedsprzedanych” domów, za które wpłynęły już zaliczki. Sposób finansowania budowy staje się coraz bardziej popularny, ponieważ władze w ostatnich latach rozprawiały się z nadmiernymi wpływami w sektorze.

„Do tej pory niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych nie przełożyło się na wyższą sprzedaż nieruchomości ze względu na brak zaufania do głównych deweloperów i model przedsprzedażowy” – powiedział David Chow, strateg rynku globalnego w Invesco. „Twórcy polityki mogą być zmuszeni do wdrożenia bardziej niekonwencjonalnych środków lub nawet interwencji w celu przywrócenia zaufania do rynku nieruchomości”.

READ  Wewnątrz domu za 23,5 miliona dolarów, który może pobić lokalny rekord Kalifornii

W zeszłym tygodniu Country Garden, największy konglomerat nieruchomości w kraju pod względem sprzedaży, szacowany zysk za pierwsze półrocze Do 70 procentco ostatnio wskazuje, że kryzys finansowania był wcześniej ograniczony do deweloperów wysokiego ryzyka, takich jak China Evergrande, i rozprzestrzenił się na resztę branży.

Analitycy twierdzą, że bank centralny prawdopodobnie ponownie obniży pięcioletni kurs walutowy w tym roku. „Kiedy rynek dostrzeże postęp w budowaniu niedokończonych projektów, możemy zauważyć poprawę nastrojów przy kupowaniu domów, a ceny domów powinny się ustabilizować” – powiedziała Iris Yang, główny ekonomista Wielkich Chin w ING.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.