Cięcia w produkcji ropy przez OPEC+ pokazują kłótnie między Bidenem a saudyjską rodziną królewską

WASZYNGTON / LONDYN, 8 października (Reuters) – Decyzja OPEC + w tym tygodniu o ograniczeniu wydobycia ropy pomimo silnego sprzeciwu USA jeszcze bardziej napięła i tak już napięte relacje między Białym Domem prezydenta Joe Bidena a rodziną królewską Arabii Saudyjskiej, jednym z najzagorzalszych sojuszników Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie . , według wywiadów z kilkunastoma urzędnikami rządowymi i ekspertami w Waszyngtonie i Zatoce Perskiej.

Źródła podały, że Biały Dom mocno naciskał, aby zablokować cięcia produkcji OPEC. Biden ma nadzieję, że ceny benzyny w USA nie będą ponownie rosły przed wyborami w połowie kadencji, w których jego demokraci walczą o zachowanie kontroli nad Kongresem USA. Waszyngton chce obciąć rosyjskie dochody energetyczne podczas wojny na Ukrainie.

Administracja USA od tygodni lobbowała na rzecz OPEC+. W ostatnich dniach wysocy urzędnicy amerykańscy z grup energetycznych, polityki zagranicznej i ekonomicznej wezwali swoich zagranicznych odpowiedników do głosowania przeciwko cięciom produkcji, według dwóch źródeł zaznajomionych z dyskusją.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Amos Hochstein, główny wysłannik Bidena ds. energii, urzędnik ds. bezpieczeństwa narodowego Brett McCurk oraz specjalny wysłannik administracji w Jemenie Tim Lenderking odwiedzili Arabię ​​Saudyjską w zeszłym miesiącu, aby omówić kwestie energetyczne, w tym decyzję OPEC+.

Nie udało im się zapobiec cięciom produkcji, jak zrobił to Biden po swojej lipcowej wizycie.

Urzędnicy amerykańscy próbowali pozycjonować „Rosję przeciwko nam”, jedno źródło wyjaśniło dyskusje, mówiąc saudyjskim urzędnikom, że muszą dokonać wyboru.

Ten argument zawiódł, a źródło powiedziało, że Saudyjczycy powiedzieli Stanom Zjednoczonym, że jeśli chcą więcej ropy na rynku, powinny zacząć produkować własną.

Według danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem ropy i jej największym konsumentem.

Biuro mediów saudyjskiego rządu nie odpowiedziało na wysłane przez Reutersa e-maile z prośbami o komentarz w dyskusjach CIC.

READ  Aaron Rodgers zajmuje się MVP i przyszłymi możliwościami

„Jesteśmy zaniepokojeni interesami Arabii Saudyjskiej, a następnie interesami krajów OPEC i OPEC+, które nam ufają” – powiedział w środę w saudyjskiej telewizji minister energetyki książę Abdulaziz.

Powiedział, że OPEC waży swoje interesy „z interesami świata, ponieważ naszym interesem jest wspieranie wzrostu światowej gospodarki i dostarczanie energii w najlepszy możliwy sposób”.

Postępowanie Waszyngtonu w sprawie umowy nuklearnej z Iranem i wycofanie poparcia dla ofensywnych operacji wojskowych koalicji pod przewodnictwem Saudów w Jemenie zdenerwowało saudyjskich urzędników, takich jak działania przeciwko Rosji po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Amerykańskie dążenie do ograniczenia cen rosyjskiej ropy powoduje niepewność, powiedział minister energetyki książę Abdulaziz bin Salman po cięciach w OPEC, powołując się na „brak szczegółów i niejasności” co do tego, w jaki sposób zostaną one wdrożone.

Źródło opisane przez saudyjskich urzędników twierdzi, że królestwo przewiduje „nierynkowy mechanizm kontroli cen, który może być wykorzystany przez grupę konsumentów przeciwko producentom”.

Sprzedaż 180 milionów baryłek ropy prowadzona przez Biden w marcu wywarła presję na obniżenie cen strategicznych rezerw ropy naftowej w USA. OPEC+ powiedział w marcu, że przestanie wykorzystywać dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), zachodniego organu nadzoru naftowego, w związku z obawy Arabii Saudyjskiej, że Stany Zjednoczone mają zbyt duży wpływ.

W czwartek Biden nazwał saudyjską decyzję „rozczarowaniem” i powiedział, że Waszyngton może podjąć dalsze działania na rynku ropy.

„OPEC Plus wyraźnie jest w zmowie z Rosją” – powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Nie wyjaśnił, jak cięcia produkcji wpłyną na stosunki amerykańsko-saudyjskie. W Kongresie USA demokraci Bidena mówili o wycofaniu wojsk amerykańskich z Arabii Saudyjskiej i wycofaniu broni.

„Cały sens sprzedaży broni państwom Zatoki pomimo łamania praw człowieka w państwach Zatoki, głupiej wojny w Jemenie, działania przeciwko interesom USA w krajach takich jak Libia, Sudan itd., myślałem, że kiedy nadszedł międzynarodowy kryzys, państwa Zatoki Perskiej wybrałyby USA zamiast Rosji/Chiny” – powiedział demokrata. Senator Chris Murphy powiedział na Twitterze.

READ  1100 osób, w tym 380 dzieci, zginęło w niszczycielskich powodziach w Pakistanie

Saudyjski minister spraw zagranicznych Adel al-Jubeir powiedział Fox News w piątek, że „Arabia Saudyjska nie upolitycznia decyzji dotyczących ropy ani ropy”, zapytany o krytykę ze strony USA.

„Z całym szacunkiem, powodem, dla którego masz wysokie ceny w USA, jest brak rafinacji, który istnieje od ponad 20 lat” – dodał.

Książę koronny i Biden

Kilka tygodni po objęciu urzędu przez Bidena Waszyngton wydał oświadczenie łączące zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggiego w 2018 r. z księciem Mohammedem bin Salmanem.

86-letni syn króla Salmana, książę, odmówił wydania rozkazu zabójstwa, ale przyznał, że miało to miejsce „na mojej warcie”.

Jego prawnicy argumentowali w amerykańskim sądzie, że książę został zaprzysiężony na premiera w zeszłym miesiącu, co zwalnia go z ścigania w związku ze śmiercią Khashoggiego.

Podróż Bidena do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej w lipcu na szczyt w Zatoce miała na celu poprawę stosunków, ale wysłał też ostrą krytykę pod adresem bin Salmana w związku z morderstwem Khashoggiego.

Ben Cahill, starszy pracownik Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedział, że Saudyjczycy mają nadzieję, że cięcia produkcji dadzą OPEC+ kontrolę nad cenami ropy i zapewnią dochody z ropy naftowej wystarczające do ochrony ich kraju przed recesją.

„Ryzyko makroekonomiczne stale się pogarsza, więc muszą na nie reagować” – powiedział Cahill. „Wiedzą, że cięcie irytuje Waszyngton, ale zarządzają rynkiem”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Steve’a Hollanda, Timothy’ego Gardnera i Jareda Renshawa w Waszyngtonie; Dmitry Zhdannikov w Londynie, Aziz El Yaakoubi w Rijadzie, Ghaida Gantous w Dubaju i Ahmed Tolba w Kairze. Montaż przez Heather Timmons, Davida Gregorio i Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.