Putin nakazuje konfiskatę projektu naftowo-gazowego Sachalin 1 kierowanego przez Exxon

MOSKWA/HOUSTON (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w piątek dekret o utworzeniu nowego operatora dla swojej firmy, ExxonMobil. (XOM.N) Projekt naftowo-gazowy Sachalin-1 na Dalekim Wschodzie Rosji.

Posunięcie Putina mające wpływ na największą inwestycję Exxona w Rosji naśladuje strategię, którą zastosował do kontrolowania innych nieruchomości energetycznych w kraju.

Dekret daje władzom rosyjskim uprawnienia do decydowania, czy zagraniczni udziałowcy mogą mieć udziały w projekcie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Exxon posiada 30% udziałów operatora w Sachalinie-1 wraz z rosyjską Rosnieft (ROSN.MM)Indie, ONGC Videsh (ONVI.NS) oraz japońskie SODECO jako partnerzy.

Produkcja ropy naftowej w projekcie Sachalin 1 spadła w lipcu do zaledwie 10 000 baryłek z 220 000 baryłek dziennie przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Przejdź do wyjścia

Exxon od marca, po międzynarodowych sankcjach nałożonych na Moskwę, próbuje zakończyć swoją działalność w Rosji i przenieść swoją rolę na Sachalinie 1 na partnera.

Rosyjski rząd starł się z Exxonem, a producent ropy groził skierowaniem sprawy do międzynarodowego arbitrażu.

Exxon odmówił komentarza w sprawie piątkowego dekretu.

Japońskie SODECO nie było od razu dostępne do komentowania, ale urzędnik ministerstwa przemysłu, który posiada 50% udziałów w firmie, powiedział, że zbiera informacje i rozmawia z partnerami. Od czerwca Japonia przestała kupować ropę z Rosji. Czytaj więcej

Exxon pobrał w kwietniu 4,6 miliarda dolarów odpisu z tytułu utraty wartości ze względu na swoją działalność w Rosji i powiedział, że współpracuje z partnerami w celu przeniesienia operacji na Sachalinie 1. Ograniczył również produkcję energii i przenosi pracowników z kraju.

W sierpniu Putin wydał dekret, który zdaniem Exxona utrudnił bezpieczne i ekologiczne wyjście z Sachalinu-1. Amerykański producent wydał następnie „Memorandum of Difference”, krok prawny przed arbitrażem.

W wydanym w piątek dekrecie stwierdzono, że rosyjski rząd tworzy rosyjską spółkę zarządzaną przez spółkę zależną Rosniefti Sachalinmornieftiegaz-RF, która będzie właścicielem praw inwestorów na Sachalinie-1.

READ  Twitter, Spirit Airlines, Tilray i nie tylko

Dekret mówi, że zagraniczni partnerzy będą mieli miesiąc po utworzeniu nowej spółki, aby zażądać od rządu rosyjskiego udziałów w nowym podmiocie.

Putin zastosował podobną strategię w lipcowym dekrecie, aby wraz z Shellem przejąć pełną kontrolę nad Sachalin 2, kolejnym projektem gazowo-naftowym na rosyjskim Dalekim Wschodzie. (zbieg okoliczności) Oraz japońskie firmy Mitsui & Co (8031.T) oraz Mitsubishi Corp. jako partnerzy.

Rosja zatwierdziła wnioski dwóch japońskich rad handlowych o przeniesienie swoich udziałów na nowego operatora. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Dodatkowe relacje Yoshifumi Takemoto i Yuki Obayashiego w Tokio; Edytowanie przez Cynthię Osterman i Clarence Fernandez

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.