Coinbase wpada w szał Bitcoin ETF i osiąga pierwszy kwartalny zysk od 2 lat

Coinbase Global (COIN) opublikował swój pierwszy kwartalny zysk od dwóch lat, gdy handel wzrósł w odpowiedzi na nową falę optymizmu co do aktywów cyfrowych, sygnalizując potencjalny zwrot w przypadku największej amerykańskiej giełdy kryptowalut.

Inwestorzy z radością przyjęli tę wiadomość, powodując wzrost akcji Coinbase o ponad 12% w handlu po godzinach. Do czwartkowego zamknięcia w 2024 r. akcje spadły o 5%, ale w ciągu ostatniego roku wzrosły o 180%.

Coinbase odnotowała zysk w wysokości 273 milionów dolarów w czwartym kwartale, przekraczając oczekiwania analityków. To pierwszy dodatni wynik kwartalny od czwartego kwartału 2021 roku, kiedy ostatni boom na kryptowaluty był jeszcze wysoki.

Zaskakujące wyniki w czwartym kwartale poprawiły wynik całoroczny do zysku netto w wysokości 95 milionów dolarów.

Wśród powodów, dla których Coinbase zbankrutowała: przyciągnęła więcej traderów do swojej platformy i więcej klientów ze względu na swoją działalność związaną z subskrypcjami i usługami. Całkowite przychody z transakcji wzrosły o 64% do 529 milionów dolarów.

Skorzystał z emisji bezgotówkowej na kwotę 121 mln dolarów, co osiągnięto poprzez wykup długu o wartości 18 mln dolarów z przeznaczeniem na podatki.

Brian Armstrong, dyrektor generalny Coinbase, obserwuje konferencję Piper Chandler Global Exchange and FinTech 7 czerwca 2023 r. w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone.  REUTERS/Brendan McDermid

Brian Armstrong, dyrektor generalny Coinbase. REUTERS/Brendan McDermid (REUTERS/Reuters)

Pomoc w przyciągnięciu większej liczby osób na platformę Coinbase była niespodziewanym wzrostem rynkowym napędzanym spekulacjami, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd może udzielić zgody na spotowe fundusze notowane na giełdzie bitcoinów.

Fundusze ETF pozwolą inwestorom uzyskać dostęp do największej kryptowaluty na świecie bez konieczności jej posiadania, zwiększając atrakcyjność cyfrowych aktywów w głównym nurcie.

SEC ostatecznie wydała te zgody na początku stycznia, a Coinbase pełnił funkcję depozytariusza ośmiu z 11 funduszy ETF. Spółka może czerpać korzyści ze swojej działalności w zakresie powiernictwa, głównego obrotu i rozliczeń handlowych z dostawcami funduszy ETF.

Bitcoin (BTC-USD) wzrósł powyżej 52 000 dolarów, co stanowi najwyższy poziom od 2021 roku. W 2021 r. ustalono najwyższy poziom w historii na poziomie 68 789 dolarów, przy nadwyżce oszczędności w kieszeniach inwestorów.

READ  Trump wzywa do zakończenia konstytucji w sprawie rzeczywistej pozycji społecznej

W 2022 r. rynek się załamał wraz ze wzrostem stóp procentowych i upadkiem gigantycznej giełdy kryptowalut FTX, po czym niespodziewanie powrócił w 2023 r. Bitcoin wzrósł w zeszłym roku o ponad 150%.

Najważniejszym argumentem dla Coinbase i całej branży w 2024 r. jest to, że po skazaniu założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda za przestępstwo i przyznaniu się do winy dyrektora generalnego Binance, Changpenga Zhao, wiele największych problemów kryptowalut oficjalnie odchodzi w przeszłość.

Jednak Coinbase nadal stoi przed pewnymi wyzwaniami. Jest w trakcie batalii prawnej z SEC, która w czerwcu ubiegłego roku pozwała giełdę za prowadzenie nielicencjonowanej giełdy kryptowalut, brokera i agencji rozliczeniowej, co naraża jej przyszłe zyski.

Firma zdecydowała się bronić w sądzie, a jej dyrektor generalny Brian Armstrong głośno wyrażał swoje spory z SEC.

Firma aktywnie lobbuje w Waszyngtonie, aby uzyskać większą jasność w zakresie regulacji świata kryptowalut.

„Bez względu na to, czy sądy utworzą nowe orzecznictwo, czy Kongres przyjmie nowe ustawodawstwo, czy też ostatecznie będzie ono pochodzić od 52 milionów Amerykanów, którzy korzystali z głosowania kryptograficznego w nadchodzących wyborach, wierzymy, że Ameryka zrobi to dobrze” – powiedział podczas rozmowy telefonicznej. Śledczy w czwartek.

„Krypto nadal potrzebuje swojego momentu na iPhone’a” – powiedział Armstrong. „Mamy nadzieję, że możemy pomóc w realizacji tego celu”.

David Hollerith jest starszym reporterem w Yahoo Finance i zajmuje się bankowością, kryptowalutami i innymi obszarami finansów.

Kliknij tutaj, aby uzyskać najnowsze wiadomości, aktualizacje i inne informacje związane z kryptowalutami eter I Bitcoina Ceny, kryptowaluty ETF i implikacje rynkowe dla kryptowalut

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *