Hongkong aresztuje 7 osób w związku ze sprawą dotyczącą prania pieniędzy o wartości 1,8 miliarda dolarów związaną z przestępczością międzynarodową

HONG KONG (AP) – Celnicy w Hongkongu aresztowali siedem osób powiązanych z największą w historii sprawą dotyczącą prania pieniędzy na tym terytorium, obejmującą około 14 miliardów HKD (1,8 miliarda dolarów), z czego część jest powiązana ze sprawą oszustwa w Indiach.

Funkcjonariusze celnicy poinformowali w piątek, że siedmiu lokalnych mieszkańców w wieku od 23 do 74 lat należało do zakrojonego na szeroką skalę transgranicznego gangu, który pod przykrywką przesyłał miastu duże sumy pieniędzy z zagranicy za pośrednictwem firm-przykrywek i różnych kont bankowych. prowadzenia międzynarodowego biznesu. .

Podali, że na jedno konto w ciągu jednego dnia wpłynęło aż do 100 milionów HKD (12,8 miliona dolarów).

Podejrzewa się, że 2,9 miliarda HK (371 milionów dolarów) z tej kwoty ma związek ze sprawą oszustwa związanego z aplikacją mobilną w Indiach, powiedział Ip Tung Cheng, szef Biura Dochodzeń Finansowych Służby Celnej. Nie wspomniała jednak, o jakie zastosowanie chodziło.

Dodała, nie podając szczegółów, że część zatrzymanych to obywatele Hongkongu spoza Chin.

Ip stwierdził, że władze uważają, że syndykat otrzymał transfery finansowe z Indii w imię eksportu urządzeń elektronicznych, diamentów, kamieni szlachetnych i metali szlachetnych. Dochody zostały następnie przelane na konta bankowe w Hongkongu w celu prania pieniędzy.

„Ta firma zajmująca się praniem pieniędzy zapewnia parasol ochronny dla nielegalnych zysków przestępców” – stwierdziła.

Ip powiedział, że organy ścigania w Hongkongu, Indiach i innych krajach współpracowały przy przeprowadzeniu operacji, co umożliwiło jej powodzenie.

Funkcjonariusze przekazali władzom Indii informacje wywiadowcze i ustalili, że część pieniędzy pochodziła od dwóch firm jubilerskich, które według władz indyjskich były powiązane z oszustwem, powiedział Yeo Yeo Wing, dowódca sekcji biura.

Dodała, że ​​o kierowanie gangiem podejrzewa się 34-letniego mieszkańca Hongkongu, aresztowanego pod koniec stycznia.

Funkcjonariusze przejęli urządzenia elektroniczne, dokumenty i ponad 8 000 karatów syntetycznych kamieni szlachetnych, które prawdopodobnie były przeznaczone na eksport do Indii.

READ  Putin mówi, że Zachód dąży do „rozerwania” Rosji

Dochodzenie było w toku.

Poprzednia rekordowa sprawa dotycząca prania pieniędzy dotyczyła około 6 miliardów HKD (767 milionów dolarów) i aresztowania dziewięciu osób w styczniu 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *