Crypto pożyczkodawca BlockFi składa wniosek o upadłość w miarę rozprzestrzeniania się efektu falowania FTX

  • Zgłoszenie ma miejsce kilka tygodni po upadku FTX
  • FTX jest wymieniony jako drugi wierzyciel BlockFi
  • Bitcoin spadł o ponad 70% w stosunku do szczytu z 2021 roku

BlockFi, pożyczkodawca kryptowaluty, powiedział, że złożył wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11, w ramach ostatniej ofiary kryptowalut po spektakularnym krachu giełdy FTX na początku tego miesiąca.

Złożenie pozwu w sądzie w New Jersey ma miejsce, gdy ceny kryptowalut gwałtownie spadają. Bitcoin, największa jak dotąd kryptowaluta, spadł o ponad 70% w stosunku do szczytu z 2021 roku.

„Restrukturyzacja BlockFi na podstawie rozdziału 11 podkreśla znaczące ryzyko zarażenia aktywami związane z ekosystemem kryptowalut” – powiedział Mansoor Hussain, starszy dyrektor w Fitch Ratings.

BlockFi z siedzibą w New Jersey, które zostało założone przez Zaca Prince’a, powiedział w ogłoszeniu upadłości, że jego duża ekspozycja na FTX spowodowała kryzys płynności. FTX złożył wniosek o ochronę w Stanach Zjednoczonych na początku listopada po tym, jak handlowcy wycofali 6 miliardów dolarów z giełdy w ciągu trzech dni, a konkurencyjna giełda Binance zrezygnowała z umowy ratunkowej.

W poniedziałkowym pozwie BlockFi wymienił FTX jako drugiego co do wielkości wierzyciela, z 275 milionami dolarów należnych z tytułu pożyczki udzielonej na początku tego roku. Powiedział, że jest winien pieniądze ponad 100 000 wierzycieli. Firma poinformowała również w osobnym zgłoszeniu, że planuje zwolnić dwie trzecie z 292 pracowników.

Zgodnie z umową podpisaną z FTX w lipcu, BlockFi miał otrzymać odnawialny kredyt w wysokości 400 milionów dolarów, podczas gdy FTX miał opcję zakupu go za 240 milionów dolarów.

Zgłoszenie upadłości BlockFi następuje również po tym, jak dwóch największych konkurentów BlockFi, Celsius Network i Voyager Digital, ogłosiło upadłość w lipcu z powodu trudnych warunków rynkowych, które doprowadziły do ​​strat dla obu firm.

Pożyczkodawcy kryptowalut, de facto banki świata kryptowalut, prosperowały podczas pandemii, przyciągając klientów detalicznych dwucyfrowymi stawkami za ich depozyty w kryptowalutach. Z drugiej strony inwestorzy instytucjonalni, tacy jak fundusze hedgingowe poszukujące lewarowanych zakładów, płacili wyższe oprocentowanie, aby pożyczyć pieniądze od pożyczkodawców, którzy spieniężyli różnicę.

READ  Ekonomista Mohamed El-Erian mówi, że większości inflacji „można było uniknąć”, gdyby Fed działał wcześniej

Pożyczkodawcy kryptowalut nie są zobowiązani do utrzymywania kapitału lub płynności w rezerwie, jak tradycyjni pożyczkodawcy, a niektórzy zostali narażeni, gdy brak zabezpieczenia zmusił ich – i ich klientów – do poniesienia dużych strat.

Lista delegatów

Największym wierzycielem BlockFi jest Ankura Trust, firma reprezentująca wierzycieli w trudnej sytuacji, z długiem w wysokości 729 milionów dolarów. Valar Ventures, fundusz venture capital powiązany z Peterem Thielem, posiada 19% udziałów w BlockFi.

BlockFi wymienił również amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd jako jednego z największych wierzycieli, z roszczeniem w wysokości 30 milionów dolarów. W lutym spółka zależna BlockFi zgodziła się zapłacić 100 milionów dolarów SEC i 32 stanom w celu uregulowania opłat związanych z detalicznym produktem pożyczkowym kryptowaluty, który firma zaoferowała prawie 600 000 inwestorów.

w poście na bloguBlockFi powiedział, że przypadki z rozdziału 11 pozwolą firmie ustabilizować swoją działalność i zmaksymalizować wartość dla wszystkich interesariuszy.

„Praca w interesie naszych klientów jest naszym najwyższym priorytetem i będziemy nadal kierować naszą drogą do przodu” – powiedział BlockFi.

BlockFi wcześniej wstrzymał wypłaty ze swojej platformy i przyznał, że ma „znaczną ekspozycję” na FTX i powiązane z nią podmioty, w tym „zobowiązania należne nam od Alameda, aktywa przechowywane w FTX.com i niewypłacone kwoty z prywatnej linii kredytowej”. My z FTX.US.”

W swoim ogłoszeniu upadłości BlockFi powiedział, że zatrudnił Kirkland & Ellis, Haynes & Boone jako doradcę upadłościowego oraz Berkeley Research Group jako doradcę finansowego.

Według firmy pod koniec czerwca jedna trzecia z 1,8 miliarda dolarów niespłaconych pożyczek BlockFi była niezabezpieczona.

majątek

BlockFi zostało założone w 2017 roku przez Prince’a, który jest obecnie dyrektorem generalnym firmy, oraz Flori Marquez. Chociaż ma siedzibę główną w Jersey City, według strony internetowej BlockFi ma biura w Nowym Jorku, Singapurze, Polsce i Argentynie.

W lipcu Prince napisał na Twitterze: „Czas przestać publikować

READ  Wątki: Zuckerberg mówi, że 10 milionów dołącza do metakonkurenta na Twitterze

BlockFi jest w tej samej grupie/zdaniu co Voyager i Celsjusza.”

„Dwa miesiące temu wyglądaliśmy„ tak samo ”. Zamknęli swoje drzwi, a ich klienci ponieśli bezpośrednie straty”.

Według profilu BlockFi opublikowanego na początku tego roku z IncPrince dorastał w San Antonio w Teksasie, a swoją edukację na studiach na University of Oklahoma i Texas State University finansował z wygranych w turniejach pokera online. Przed założeniem BlockFi z Marquezem pracował w Orchard Platform, brokerze maklerskim oraz w Zibby, pożyczkodawcy dzierżawionym na własność, który obecnie nazywa się Katapult. (KPLT.O).

Marquis pracował wcześniej w Bond Street, małej firmie pożyczkowej, która została połączona z Goldman Sachs w 2017 r., zgodnie z Inc.

Dodatkowe raporty Hannah Lang w Waszyngtonie, Nikitt Nishant i Manya Saini w Bengaluru oraz Elizabeth Howcroft w Londynie.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *