Czarnobyl: rosyjskie siły przejmują elektrownię jądrową i przetrzymują pracowników jako zakładników, mówią ukraińscy urzędnicy

Alina Shevtsova, doradca dowódcy ukraińskich sił lądowych, powiedziała na Facebooku, że rosyjskie siły przejęły kontrolę nad elektrownią i że pracownicy są „przetrzymywani jako zakładnicy”.

Według Michaiła Podolaka, ukraińskiego doradcy prezydenta, stracił kontrolę nad regionem Czarnobyla po „zaciętej walce”.

Podolak powiedział, że stan dawnych magazynów odpadów jądrowych elektrowni w Czarnobylu jest nieznany.

„Po całkowicie absurdalnym rosyjskim ataku w tym kierunku nie można powiedzieć, że Czarnobyl jest bezpieczny” – dodał Podolak. „To jedno z najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi dziś Europa”.

W czwartek Biały Dom powiedział, że jest oburzony „wiarygodnymi doniesieniami”, że rosyjscy żołnierze przetrzymują pracowników w obiektach w Czarnobylu jako zakładników.

„To bezprawne i niebezpieczne branie zakładników, które może zniweczyć rutynowe wysiłki służby cywilnej wymagane do utrzymania i ochrony obiektów utylizacji odpadów jądrowych, jest niezwykle niepokojące i głęboko niepokojące” – powiedziała dziennikarzom Jen Psaki, sekretarz prasowy Białego Domu na czwartkowej wieczornej odprawie.

„Potępiamy ich i domagamy się ich uwolnienia” – dodał.

Ostrzeżenia o rosyjskich ruchach

Wcześniej w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że siły rosyjskie próbują przejąć kontrolę nad elektrownią atomową.

„Rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć elektrownię w Czarnobylu (elektrownię jądrową). Nasi obrońcy poświęcają swoje życie, aby tragedia z 1986 roku się nie powtórzyła. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie” – napisał Zełenski na Twitterze.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy powtórzyło ostrzeżenie prezydenta, podnosząc widmo kolejnej katastrofy nuklearnej w mieście.

„W 1986 roku świat był świadkiem największej katastrofy technologicznej w Czarnobylu” – napisało ministerstwo na Twitterze. „Jeśli Rosja będzie kontynuować wojnę, Czarnobyl może powtórzyć się w 2022 roku”.

W następstwie eksplozji zginęło ponad 30 osób Reaktor w Czarnobylu nr 4 26 kwietnia 1986 r. w pobliżu Prypeci na Ukrainie. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Światowej Organizacji Zdrowia w kolejnych latach z powodu objawów radiologicznych zmarło niezliczona ilość osób. Ukraiński rząd ewakuował z tego obszaru około 135 000 osób, a 19-milowa strefa wykluczenia wokół zakładu pozostanie niezdatna do zamieszkania przez dziesięciolecia.
Czego Putin chce na Ukrainie?  Wyjaśnienie konfliktu

W ciągu kilku miesięcy po wypadku zbudowano arkę, aby przykryć reaktor 4 i zawierać materiał radioaktywny. Jednak od tego czasu uległ pogorszeniu, powodując wyciek promieniowania.

READ  Jared Kushner twierdzi, że Żydzi są „bezpieczni w Arabii Saudyjskiej” niż na kampusach amerykańskich uczelni

W czwartek przed świtem Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę serią ataków rakietowych na pozycje w pobliżu stolicy Kijowa, a także ostrzałem artyleryjskim dalekiego zasięgu na Charków w pobliżu granicy z Rosją. Ofensywa szybko rozprzestrzeniła się na środkową i wschodnią Ukrainę, gdy siły rosyjskie zaatakowały kraj z trzech stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *