Czerwcowy raport o zatrudnieniu pokazuje solidny wzrost: najnowsze wiadomości

W czerwcu gospodarka dodała 372 000 miejsc pracy, co stanowi gorętszy niż oczekiwano impuls na rynku pracy, który może złagodzić obawy przed nadchodzącą recesją, ale komplikuje to również zadanie Rezerwy Federalnej, która stara się schłodzić inflację.

Departament Pracy podał w piątek, że w tym samym miesiącu stopa bezrobocia wyniosła 3,6 proc.

Pracodawcy w ostatnich miesiącach nadal konkurują o pracowników, a początkowe liczby bezrobotnych wzrosły tylko nieznacznie od najniższego poziomu z marca.

Nie ma jednak gwarancji, że szybki wzrost będzie trwał w nieskończoność, ponieważ niezwykle wysokie ceny wpływają na wydatki konsumentów. Siła robocza pozostaje ograniczona przez starzejącą się demografię, malejący poziom imigracji i bariery w zatrudnieniu, które trzymają wiele osób na marginesie.

„Nie zamierzaliśmy utrzymać wzrostu zatrudnienia, który obserwowaliśmy – musiał się zatrzymać” – powiedział Julian Richers, wiceprezes ds. badań nad ekonomią globalną w Morgan Stanley. Jednak, jak powiedział, minie trochę czasu, zanim wyczerpie się chęć Ameryki do działania.

„Wciąż istnieje duże stłumione zapotrzebowanie na pracowników” – powiedział dr Richers. „Ma się rozumieć, że wraz ze spowolnieniem gospodarczym zatrudnienie powinno również zwolnić, gdy już przepracowaliśmy zaległości w popycie na pracę”.

Ta kumulacja jest widoczna w 11,3 mln miejsc pracy Którzy pracodawcy otworzyli w maju, liczba, która wciąż jest bliska rekordowego poziomu i pozostawia prawie dwa miejsca pracy dostępne dla wszystkich poszukujących pracy. W tym równaniu każdy pracownik zwolniony, gdy niektóre sektory są pod presją, prawdopodobnie szybko znajdzie nową pracę – przynajmniej przez jakiś czas.

Jednak szereg przeciwności tworzy limit czasowy na rynku pracy sprzedającego. Liderzy biznesu informują, że podczas gdy popyt krajowy pozostaje silny, a niektóre problemy z łańcuchem dostaw uległy złagodzeniu, zaległości w zamówieniach już nie rosną, a konta oszczędnościowe kurczą się. W miarę możliwości pracodawcy automatyzują zadania zamiast zatrudniać nowych pracowników.

READ  Agencja Standard & Poor's obniża rating Rosji do poziomu śmieciowego, a agencja Moody's wydaje ostrzeżenie o spamie

„Pracodawcy coraz mniej przejmują się obsadzeniem tych wakatów, ponieważ obserwują spowolnienie gospodarki” – powiedział Bill Adams, główny ekonomista Comerica Bank. „Spodziewałbym się, że firmy prawdopodobnie będą powoli wypełniać wakaty, zanim faktycznie wybiorą wolne wakaty”.

Pojawiają się wczesne sygnały, że niektórzy pracodawcy zaczynają zwalniać pracowników – albo z powodu słabnącego popytu, albo z powodu wzrostu stóp procentowych, co pozbawia ich kapitału.

Zewnętrzna firma pośrednicząca Challenger, Gray & Christmas poinformowała w czwartek, że liczba zwolnień ogłoszonych w czerwcu wzrosła o 57% w porównaniu z poprzednim miesiącem, do najwyższej sumy od lutego 2021 r. Cięcia koncentrowały się w branży motoryzacyjnej, która zmaga się z napiętymi dostawami i gwałtownie rosnące ceny benzyny.

Lauren Hering, dyrektor generalny Impact Group Recruitment and Outsourcing, również zauważyła niewielki wzrost w biznesie.

„Czujemy, że możemy być w punkcie zwrotnym, ponieważ liczba pracowników, których to dotyczy, wzrosła w ciągu roku” – powiedziała. Ale na razie udało mi się szybko znaleźć nowe miejsca pracy dla większości zwalnianych pracowników.

„Ludzie nadal czują, że trawa jest bardziej zielona, ​​a ja nadal mogę przejść przez ulicę i otrzymać premię popisową w firmie XYZ” – powiedziała pani Hering.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.