Członkowie OPEC+ popierają cięcia produkcji po oskarżeniu USA o przymus

  • Stany Zjednoczone twierdzą, że więcej niż jeden kraj w OPEC został zmuszony do cięcia
  • Irak, Kuwejt i inni członkowie OPEC+ obstają przy rezolucji
  • Saudyjski minister obrony mówi, że decyzja była czysto gospodarcza

KAIR (Reuters) – Członkowie OPEC+ ustawili się w niedzielę w kolejce, aby wesprzeć ostry cel cięcia produkcji uzgodniony w tym miesiącu po tym, jak Biały Dom eskalował wojnę słów z Arabią Saudyjską i oskarżył Rijad o zmuszenie innych krajów do udzielenia wsparcia. ruch.

Stany Zjednoczone powiedziały w zeszłym tygodniu, że obniżka zwiększy zyski Rosji z zagranicy i zasugerowała, że ​​została zaprojektowana przez Arabię ​​Saudyjską, która w niedzielę zaprzeczyła, że ​​​​popiera Moskwę w inwazji na Ukrainę.

Saudyjski król Salman bin Abdulaziz powiedział, że Królestwo ciężko pracuje nad wspieraniem stabilności i równowagi na rynkach ropy naftowej, w tym zawiera i utrzymuje porozumienie dla sojuszu OPEC +, który obejmuje Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i innych głównych producentów , w tym Rosja.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Minister obrony królestwa i syn króla Salmana, książę Khalid bin Salman, powiedział, że decyzja z 5 października o zmniejszeniu produkcji o 2 miliony baryłek dziennie – która została podjęta pomimo napiętych rynków ropy – była jednomyślna i oparta na czynnikach ekonomicznych.

Jego uwagi poparli ministrowie kilku krajów członkowskich OPEC+, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„Chciałbym jasno powiedzieć, że ostatnia decyzja OPEC+, która została zatwierdzona jednogłośnie, była decyzją czysto techniczną, bez żadnych politycznych intencji” – napisał na Twitterze minister energetyki państwa Zatoki, Suhail Al Mazrouei.

Jego komentarz pojawił się po oświadczeniu wydanym przez iracką firmę marketingową SOMO.

„Wśród krajów OPEC+ panuje całkowity konsensus, że najlepszym podejściem do radzenia sobie z warunkami na rynku ropy w obecnym okresie niepewności i niepewności jest proaktywne podejście, które wspiera stabilność rynku i zapewnia niezbędne wskazówki na przyszłość”. Oświadczenie Sumo powiedział.

READ  3 października 2022 Wiadomości z Rosji i Ukrainy

Z kolei Kuwejcka Agencja Informacyjna (KUNA) poinformowała, że ​​dyrektor generalny Kuwait Petroleum Corporation, Nawaf Saud Al-Sabah, z zadowoleniem przyjął decyzję OPEC+ i powiedział, że jego krajowi zależy na utrzymaniu równowagi na rynkach ropy.

Oman i Bahrajn powiedziały w oddzielnych oświadczeniach, że OPEC jednogłośnie zgodził się na cięcie.

Ze swojej strony algierski minister energetyki Mohamed Arkab określił tę decyzję jako „historyczną” i powiedział, że on i sekretarz generalny OPEC Haitham Al-Ghais wyrażają do niej pełne zaufanie, jak podaje algierski kanał Al-Nahar.

Guess powiedział później na konferencji prasowej, że organizacja ma na celu osiągnięcie równowagi między podażą a popytem, ​​a nie konkretną cenę.

Arkab powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu dla agencji Reuters, że decyzja OPEC + jest „czysto techniczną reakcją opartą na względach czysto ekonomicznych”, dodając, że została przyjęta jednogłośnie.

Zapasy ropy naftowej w największych gospodarkach są niższe niż wtedy, gdy OPEC ograniczał produkcję w przeszłości.

Niektórzy analitycy twierdzą, że niedawnej zmienności na rynkach ropy naftowej można zaradzić poprzez obniżenie ratingu, które pomogłoby zwabić inwestorów na słabszy rynek.

W czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że „więcej niż jeden członek” OPEC uważa, że ​​Arabia Saudyjska została zmuszona do głosowania, dodając, że cięcie zwiększy również dochody Rosji i zmniejszy skuteczność sankcji nałożonych na jej inwazję na Ukrainę. w lutym. .

Oficjalna saudyjska agencja prasowa poinformowała, że ​​król Salman powiedział w przemówieniu przed saudyjską Radą Szury, że jego kraj jest mediatorem pokoju i podkreślił inicjatywę księcia koronnego uwolnienia jeńców wojennych z Rosji w zeszłym miesiącu.

W niedzielę Khalid bin Salman powiedział, że jest „zaskoczony” zarzutami, że jego kraj „stoi po stronie Rosji w wojnie z Ukrainą”.

„Jest jasne, że te fałszywe oskarżenia nie pochodziły od rządu ukraińskiego” – napisał na Twitterze.

READ  Podróż Schultza została przyćmiona obawami o zależność Niemiec od Chin

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Moataza Muhammada, Yasmin Hussein, Maha Al-Dahana i Aziza Al-Yaqoubiego Dodatkowe sprawozdania Nairy Abdullah, Ahmeda Tolby i Ahmeda Ghaddara w Londynie Redakcja: Louise Heavens, Will Dunham, Alexandra Hudson i David Goodman

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.